Obecnie na rynku jest ogromny wybór materacy do spania. Z powodzeniem znajdziemy materace, które umieszcza się w pustej ramie łóżka, jak i modele do narzucenia na rozkładaną kanapę. Jednak im większy wybór, tym większy problem z podjęciem decyzji, który materac będzie akurat dla nas najlepszy. Przeglądając sklepy internetowe z materacami i łóżkami, można zobaczyć, że bardzo popularne są materace piankowe. Zwłaszcza modele wykonane z pianki termoelastycznej. Dla kogo będzie to najlepszy materac?

W tym artykule przeczytasz o:

  • Materac z pianki – czym się wyróżnia
  • Zalety i wady materacy piankowych
  • Pianka termoelastyczna – nowoczesny materiał dla każdego
  • Jaką piankę wybrać?
  • Nie tylko pianka ma znaczenie

Materac z pianki – czym się wyróżnia?

Samych materacy z wkładem wykonanym z pianki jest kilka rodzajów. A zatem nazwa materac piankowy jest bardzo ogólna. Jednak innowacyjny materiał, z jakiego wykonuje się obecne materace piankowe, niczym nie przypomina wyrobów sprzed lat. Użytkując niegdyś taki materac, obecnie można być zdziwionym, jak bardzo zmieniły się takie podłoża.

Materace piankowe produkuje się głównie z pianki poliuretanowej i lateksu. Dlatego też pianki uzyskują różne cechy i właściwości. Wyróżnia się materace z pianki termoelastycznej, wysokoelastycznej i lateksowej. Warto również zauważyć, że pianka może być częścią wypełnienia materaca lub stanowić osobne podłoże. W najlepszych materacach można znaleźć nawet połączenie kilku rodzajów pianek, które mają inne właściwości, a więc mogą być dopasowane nie tylko do osobistych preferencji użytkownika, ale też jego wagi czy stanu zdrowia.

Zalety i wady materacy piankowych

Jak w każdym produkcie i tutaj można wymienić zalety oraz wady. O materacach wykonanych tylko z pianki, mówi się, że są bardzo miękkie. A zatem to może być główną wadą skreślającą wybór podłoża tylko z pianki. Jednakże połączenie pianki na przykład z materacem sprężynowym albo dodanie warstwy wykonanej z włókien kokosowych, może sprawić, że materac jest miękki i dobrze otula ciało, ale nie jest na tyle miękki, że się w niego zapadamy.

Zatem można powiedzieć, że zalety i wady każdy musi ocenić indywidualnie. Materace narzutowe z pianki świetnie sprawdzą się położone na starym lub twardym materacu, choć solo są zbyt miękkie do użytkowania przez dorosłą osobę. Ale za to dla dzieci będą świetnym rozwiązaniem. Do tego każda pianka może mieć inne właściwości.

Przykładowo pianki lateksowe, choć też są bardzo miękkie, to polecane są dla alergików. Dlatego bardzo często kupują je w formie materacy nawierzchniowych osoby z alergiami lub też wybierane są modele materacy, które zawierają ten typ pianki, jako jedną z warstw. Solo ten materac będzie aż nazbyt miękki, ale w połączeniu z już zainstalowanym wkładem lub innymi rozwiązaniami w ramach jednego podłoża, będzie on bardzo wygodny i profilaktycznie będzie nas chronił przed atakiem alergenów.

Tak samo pianki termoelastyczne są bardzo często wykorzystywane jako element materaca, ponieważ są bardzo miękkie i pod wpływem ciepła dopasowują się do ciała, a to daje nam odpowiedni podpór sylwetki podczas snu. Można nawet powiedzieć, że jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, które pozwalają nam spać wygodnie, ale również nie martwić się o to, czy rano obudzimy się z bólem pleców.

Pianka termoelastyczna – nowoczesny materiał dla każdego

Materace wykonane z tego materiału nazywane są również „pamięciowymi”. Pianka termoelastyczna reaguje na ciepło ciała, a przez to układa się zgodnie z naszymi kształtami. Dzięki temu leżąc na materacu, obojętnie jaką pozycję przyjmiemy, zawsze będzie nam wygodnie. Użytkownicy takich materacy opisują uczucie odczuwane podczas leżenia, jako przyjemne otulenie ciała. Po prostu pianka ugina się w miejscach, na których rozłożyliśmy swój ciężar, przez co mogą być nieco ugięte, a jednocześnie wszystkie krzywizny są dobrze podtrzymane.

Specjaliście polecają takie materace, ponieważ podłoże styka się z ciałem w każdym punkcie i podpiera najważniejsze elementy. Kręgosłup, który jest odpowiednio wsparty podczas snu, rano nie będzie nas bolał. Dzięki spaniu na piance termoelastycznej można zachować naturalne ułożenie, które sprzyja nocnej regeneracji i rozluźnieniu mięśni. Całe ciało zachowuje naturalny kształt, nawet jeśli my śpimy w bardzo dziwnej i chaotycznej pozycji. O materacach piankowych niekiedy mówi się, że mają właściwości ortopedyczne. Sprawia to właśnie pianka termoelastyczna, która pracuje w miejscu pracy ciała. Dzięki podparciu kręgosłupa w każdym miejscu, podparciu kończyn, a co za tym idzie i stawów, można odczuć rano ulgę. A nawet specjaliści mówią o tym, że te materace działają profilaktycznie przeciw wadom postawy. W końcu podczas snu zachowujemy prawidłową pozycję ciała, a więc mimochodem nie pogłębiamy już istniejących wad.

Także osoby z poważnymi schorzeniami mogą korzystać z takich materacy. Przede wszystkim przynoszą one ulgę osobom z chorobami kręgosłupa, przewlekłym bólem pleców, sztywnością karku, a nawet osobom z poważnymi urazami, które dopiero się leczą, a jeszcze będą wymagać rehabilitacji. Fizjoterapeuci często polecają materace z pianki termoelastycznej także osobom, które mają problemy z układem krążenia i budzą się ze zdrętwiałymi kończynami. Pianka nie uciska, a ciało leży na niej swobodnie, dlatego też drętwienie może całkowicie zaniknąć. Również osoby, które są w podeszłym wieku albo z powodu przewlekłej choroby dużo muszą leżeć, na pewno będą czuły się lepiej, odpoczywając na takim materacu.

Jaką piankę wybrać?

Nastawiając się na zakup materaca piankowego, można być zdziwionym, jak wiele modeli podłoży produkuje się z tego materiału. Najczęściej jednak wybór oscyluje wokół nowoczesnej pianki termoelastycznej i ekologicznej pianki lateksowej. Obie pianki polecane są przez specjalistów, w tym osoby zajmujące się leczeniem problemów ze snem i fizjoterapeutów. Ostateczny wybór zawsze jest jednak pozostawiony osobie, która na materacu ma spać.

Materace termoelastyczne, choć zostały wynalezione już w 1966 roku, dopiero ostatnio stały się szeroko dostępne. Pianka ta ma zwiększoną sprężystość, a przez to niweluje ciężar ciała. Reaguje na ciepło i dopasowuje się do krzywizn, przez co wspiera tak samo dobrze każde miejsce. Przez co nie powoduje ucisku, ale też redukuje do zera ilość miejsc, gdzie ciało nie jest podtrzymane. Śpiąc na zwyczajnym materacu, można zauważyć, że pod ciałem tworzą się puste miejsca, na materacu termoelastycznym każdy fragment znajduje oparcie na piance.

A co można powiedzieć o materacach lateksowych? One również mogą znacznie podnieść komfort naszego snu. Dobrze wspierają ciało w nocy i również mogą przyczyniać się do regeneracji kręgosłupa, mięśni i stawów. Jaka jest więc różnica? Materac lateksowy dobrze przylega do ciała, ale nie reaguje na jego ciepło. Za to wykonany jest z ekologicznego materiału. Mało osób zwraca uwagę na to, że lateks pochodzi z drzewa kauczukowego. Natomiast pianki termoelastyczne, to pianki poliuretanowe, a więc wytworzone z tworzywa sztucznego. Mimo to oba rodzaje pianek uważa się za antyalergiczne i przyjazne użytkownikom.

Nie tylko pianka ma znaczenie

Obecnie materace piankowe najczęściej zostały zredukowane do jednej z warstw użytkowych, która dodaje do materaca nowych właściwości. W najnowszych modelach materacy łączy się pianki i wkłady sprężynowe. Można wiec powiedzieć, że nie tylko rodzaj pianki ma znaczenie.

Jeżeli chcemy mieć komfortowy materac, który będzie nam służył przez kolejne kilka – kilkanaście lat, warto zainwestować w tak zwany materac hybrydowy. Materace sprężynowe z systemem montowania sprężyn w osobnych kieszonkach i podziałem na strefy twardości są bardzo popularnym wyborem. Stosuje się w nich również warstwę z pianki, choćby termoelastycznej. Przez co całe podłoże jest bardziej wygodne.

Z kolei, jeśli szukamy materaca narzutowego, który poprawi jakość snu, na już używanym materacu warto pomyśleć o materacu wykonanym z cienkiej pianki. Sprawi ona, że materac będzie miększy albo lepiej nas otuli i podtrzyma ciało. A przecież tak powinien zachowywać się każdy materac.