Urządzanie własnej sypialni czy innej przestrzeni do spania wiąże się z podjęciem szeregu decyzji. Jedną z nich jest wybór najlepszego materaca, optymalnie dopasowanego do wszystkich wymagań. Bardzo popularne stały się ostatnio materace lateksowe, termoelastyczne oraz różne ich kombinacje z innymi technologiami. To dopracowane w najdrobniejszych detalach modele, najczęściej należące do klasy premium. Który rodzaj pianki w materacu jest uznawany za lepszy - termoelastyczna, lateksowa, ich połączenia, a może jeszcze inny typ? Jakie rozwiązania są obecnie dostępne na rynku, co warto wybrać? Dowiedz się więcej:

  • Co to jest materac lateksowy?
  • Materac termoelastyczny - co to znaczy?
  • Inne rodzaje pianek w materacach
  • Materac termoelastyczny czy materac lateksowy - wady i zalety
  • A może materac termoelastyczny z dodatkiem lateksu?

Co to jest materac lateksowy?

Dobrej jakości materac lateksowy to produkt o świetnej elastyczności i wysokim poziomie oddychalności. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, niweluje też występowanie alergii. Materace lateksowe mogą być wykonane z naturalnego kauczuku, jak również syntetycznego lateksu lub ich mieszanki. Gęstość materaców jest wysoka, jednak dzięki specjalnym otworom nadal zapewniona jest optymalna oddychalność. Należą do grupy materacy piankowych, choć ich właściwości przewyższają klasyczny materac wysokoelastyczny, są trwalsze. Materac lateksowy może posiadać strefy twardości, które osiągane są z użyciem zróżnicowanych perforacji. Lateks stosuje się zarówno jako samodzielny wkład materaca, jak i w roli jednej z jego warstw funkcjonalnych.

Materac termoelastyczny - co to znaczy?

Materace termoelastyczne, zwane również Visco lub memory foam również należą do grupy materaców piankowych. Noszą często różne nazwy własne w zależności od producentów, jednak łączą je szczególne właściwości. Pianka zastosowana w materacu tego typu jest elastyczna, ale stopień elastyczności zależy od temperatury. Dzięki temu pod wpływem ciepłoty ciała materac przyjmuje anatomiczne kształty, zapewniając optymalne podparcie. W przyjemny sposób otula, zapewniając maksymalny komfort. W określonym stopniu zapamiętuje kształt, dostosowując się do niego idealnie. Oczywiście po ochłodzeniu, wstaniu z materaca powraca on do pierwotnego kształtu. Podobnie jak materac lateksowy, również materac z pianki termoelastycznej może mieć nacięcia, perforacje poprawiające przepływ powietrza oraz regulujące jego twardość. Materac pomaga w redukcji napięcia, wspiera ukrwienie poszczególnych partii ciała. Pianka termoelastyczna może być także jedną z warstw innego materaca, najczęściej stosowaną bezpośrednio przy pokrowcu.

Inne rodzaje pianek w materacach

Obok różnorodnych odmian materaców lateksowych oraz termoelastycznych, najpopularniejsze są te wykonane z pianki PUR, poliuretanowej. Dzieje się tak z powodu stosunkowo niskich kosztów produkcji przy jednoczesnych dobrych właściwościach. Należy do nich także pianka wysokoelastyczna HR, która zapewnia optymalną elastyczność, może być w prosty sposób formowana. Jednak jej trwałość jest niższa, nie reaguje też tak dobrze na anatomię ciała jak pianki lateksowe czy termoelatyczne. To materiał w pełni syntetyczny. Dostępne są pianki o różnych gęstościach, mających wpływ na ostateczną twardość i trwałość materaca. W zastosowaniach tapicerskich można znaleźć najczęściej piankę T25, czyli taką o gęstości 25 kg/m³.

Materac termoelastyczny czy materac lateksowy - wady i zalety

Materace lateksowe i termoelastyczne to najczęściej modele klasy premium, o ponadprzeciętnej jakości wykonania. Wybór pomiędzy nimi nie jest łatwy, gdyż obydwa typy zapewniają wysoki komfort wypoczynku. Jeżeli jesteś uczulony na lateks, lepszym wyborem będzie materac z pianki termoelastycznej. Wybierz go również wtedy, gdy większość snu spędzasz w jednej pozycji i lubisz przyjemne uczucie otulenia, dopasowania materaca do kształtu ciała. Materac lateksowy lepszy będzie dla osób często zmieniających pozycję w trakcie snu. Obydwa typy wypełnień nie przenoszą drgań, świetnie sprawdzają się w roli materaców dla par. Są także dobrym rozwiązaniem dla alergików, zapewniają dobry przepływ powietrza, mogą mieć właściwości antybakteryjne czy antygrzybiczne. Właściwie dobrane, mogą mieć także cechy materaca ortopedycznego, zapewniające optymalne wsparcie dla kręgosłupa w trakcie snu. Ich twardość może być zróżnicowana, zarówno dzięki perforacjom, gęstości, jak i zastosowaniu innych elementów wypełnienia jak maty kokosowe czy formatki sprężynowe. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi, który z tych materaców jest uznawany za lepszy, zależy to od potrzeb użytkownika.

A może materac termoelastyczny z dodatkiem lateksu?

Ciekawą propozycją dla osób niezdecydowanych może być materac lateksowy z pianką termoelastyczną. To zwykle połączenie najlepszych cech obydwu rozwiązań. Ponieważ pianki tego typu stosowane są często również w materacach sprężynowych - kieszeniowych, czy też specjalnych topmateracach, czyli materacach nawierzchniowych, każdy znajdzie coś dla siebie. Warto pamiętać o doborze materaca o odpowiedniej twardości, zależnej głównie od wagi, wzrostu i własnych preferencji. Istotny będzie także właściwy pokrowiec, dzięki któremu materac będzie łatwy w utrzymaniu w czystości. Pokrowce również mogą podnosić funkcjonalność materaca, na przykład dostarczając właściwości elektrostatycznych, antybakteryjnych czy niepalności.

Wybór materaca to kwestia dosyć mocno indywidualna. Bez wątpienia jednak warto postawić na wysoką jakość i najlepsze materiały, gdyż to od jakości snu zależy forma codziennego funkcjonowania. Materace termoelastyczne, lateksowe lub wykorzystujące te materiały są bardzo dobrym rozwiązaniem.