Plecak jest akcesorium w pierwszej kolejności kojarzonym ze szkołą, ewentualnie sportem i wyprawami, jednak może pełnić rolę przedmiotu codziennego użytku. Dzięki plecakom o charakterze EDC, czyli everyday carry można z powodzeniem przenosić niezbędne drobiazgi, laptopa czy inne służbowe akcesoria. Plecak może zastąpić damską torebkę, wiele modeli to eleganckie konstrukcje wykonane ze skóry lub jej imitacji. Wersja młodzieżowa, sportowa czy luksusowa plecaka cieszy się dużą popularnością, gdyż nawet duże ciężary niesione na plecach pozwalają pozostawić wolne ręce. Jakie są obecnie modele warte uwagi, zarówno dla kobiet, jak i o charakterze uniwersalnym? Na co zwrócić uwagę wybierając plecak do codziennego użytkowania, a czym kierować się przy kupnie plecaka do szkoły? Dowiedz się więcej:

  • Małe i eleganckie plecaki-torebki
  • Proste plecaki sportowe w młodzieżowym stylu
  • A może plecak-organizer jako torba do wózka?
  • Dobór plecaka dla dziecka - nie tylko wygląd ma znaczenie
  • Plecak zamiast torby, czyli komfort i funkcjonalność na co dzień - podsumowanie

Małe i eleganckie plecaki-torebki

Moda na plecaki w charakterze torebek obecna jest już od kilku dziesiątek lat, jednak ich formy, kolory czy materiały wykonania stale się zmieniają. Mimo to proste konstrukcje bez większych ozdób, w klasycznych kształtach bronią się same, bez względu na aktualne trendy. Niewielkie torebki, które obok paska na ramię wyposażone są w proste szelki, okazują się w wielu sytuacjach niezwykle praktyczne. Czasami to właśnie naramienny pasek stanowi szelki spięte suwakiem czy innym ciekawym rozwiązaniem.

Miniplecak w formie torebki może być wykonany z ekoskóry lub skóry licowej. Wtedy najczęściej ma elegancki charakter. Mimo sportowego wydźwięku pasuje do biznesowych stylizacji, jak również stylu smart casual. Plecaki z uchwytem o niewielkich rozmiarach występują również w jednolitych żywych barwach wykonane z gładkich syntetycznych tkanin. Niezwykle prosta forma, suwaki i funkcjonalne kieszenie wskazują na ich sportowy charakter. Sprawdzą się świetnie w codziennym użytku, gdzie nie jest wymagany strój o eleganckim charakterze czy określonym dress code.

Proste plecaki sportowe w młodzieżowym stylu

Klasyczny sportowy dwukomorowy plecak - z pojemną komorą główną oraz sporą naszywaną kieszenią może mieć inspirujący wygląd. Projektanci odchodzą od jednolitych kolorów, bawiąc się wzorem i barwami przy zachowaniu prostego projektu. Kolorowe młodzieżowe motywy z komiksu, wielobarwna abstrakcja albo geometryczne wzorki już od kilku sezonów podbijają serca młodych użytkowników. Ale takie proste w formie plecaki mogą używać również dorośli, o ile pozostałe elementy stylizacji będą się komponować z tym akcesorium. Ponownie, to świetny dodatek do strojów codziennych, a także uzupełnienie prostych sportowych stylizacji. Plecak sprawdzi się także na krótsze wycieczki.

A może plecak-organizer jako torba do wózka?

Jako osobną kategorię plecaków można uznać modele o specjalnym przeznaczeniu. Znajdą się tu z pewnością plecaki fotograficzne czy dedykowane do laptopa, ale obok ich dostępne są również modele plecaków do wózka. To z pozoru zwykła konstrukcja kryjąca we wnętrzu opracowany pod kątem potrzeb małego dziecka i jego matki organizer, Oprócz dostosowanych kieszonek, gumek czy uchwytów może mieć dedykowaną przestrzeń na wilgotne chusteczki, pieluszki, kieszeń termiczną czy dołączone etui na smoczek. Ogromną przewagą plecaka do wózka nad torbą jest fakt, że można go po odpięciu od rączki wózka założyć na plecy, a ręce pozostają nadal wolne. Pod kątem estetyki to najczęściej proste modele o sportowym charakterze, choć zdarzają się ciekawe, ekskluzywne propozycje z eleganckim, niebanalnym wykończeniem.

Dobór plecaka dla dziecka - nie tylko wygląd ma znaczenie

Warto przy okazji tematu ciekawych plecaków wspomnieć o modelach dedykowanych dla dzieci w wieku szkolnym. Wbrew pozorom to nie wygląd czy wielkość plecaka jest tu istotna. Kluczowym zagadnieniem powinna być ergonomia, właściwe rozłożenie ciężaru. W polskich warunkach nadal dzieci szkolne muszą często nosić duże ilości podręczników, ćwiczeń i zeszytów oraz przyborów, których łączna waga wraz z plecakiem znacząco przekracza zalecane 10% wagi dziecka. Dlatego waga oraz konstrukcja plecaka odgrywają tak istotne znaczenie. Wybierając pierwszy czy kolejny plecak dla dziecka, trzeba oczywiście też brać pod uwagę zdanie przyszłego użytkownika, warto jednak najpierw samodzielnie w oparciu o specyfikację i funkcjonalność wybrać kilka dobrych modeli, a dopiero wśród nich pozwolić wybrać dziecku. Dzięki temu można mieć pewność, że wybór nie padnie na plecak niezapewniający odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa użytkowania.

Plecak zamiast torby, czyli komfort i funkcjonalność na co dzień - podsumowanie

Mimo powszechności i niewątpliwej elegancji torebek damskich oraz toreb męskich plecak z wielu względów jest bardziej praktycznym i zdrowszym rozwiązaniem. Dobrany stosownie do potrzeb i sposobu wykorzystania okazuje się być niezwykle wygodnym akcesorium, które nadal może być eleganckie. Warto rozważyć korzystanie z plecaka w wielu sytuacjach, a jeżeli jeszcze nim nie dysponujesz - zakup nawet prostego modelu.