Zawsze, kiedy rozpoczynamy sezon na grillowanie, powstaje pytanie dotyczące wyboru właściwego grilla. Jaki model powinniśmy wybrać i czym tak naprawdę kierować się od samego początku? Na rynku istnieje mnóstwo różnorodnych modeli, które nie ułatwiają podjęcia decyzji. Możemy dziś przebierać między grillami na pellet. Modelami zasilanymi przez węgiel, gaz oraz kuchenki specjalnie przystosowane do pracy na świeżym powietrzu. Pamiętajmy o tym, że wybór grilla musi zostać poprzedzony wyborem właściwego paliwa. To właśnie paliwo będzie determinowało jego najważniejsze funkcje, cenę i rozmiar. Oto kilka z najważniejszych aspektów, które należy rozważyć przed wyborem grilla.

 

  • Rodzaj paliwa
  • Gaz
  • Węgiel drzewny
  • Pellet
  • Rozmiar grilla
  • Estetyka modelu i dodatkowe funkcje

 

Rodzaj Paliwa

Dziś istnieją dosłownie setki modeli grilla, które możemy wybierać w zależności od naszych preferencji. Nic dziwnego zatem, że niektórym ludziom niezwykle trudno jest zawęzić opcje. Jeżeli nie wiecie gdzie rozpocząć swój wybór, sugerujemy, aby zrobić to już podczas przebierania opcji paliwa. Zdeterminowanie tego, jaki rodzaj grilla będzie dla ciebie odpowiedni, zacznij od tego, co zasili twój grill. W ten sposób szybciej obierzesz pewien styl gotowania, poziom wygody, a także zwrócisz uwagę na wad i zalety danego modelu. Każdy grill ma pewien zestaw wad i zalet. Kiedy zapoznasz się z nimi, wybór właściwego sprzętu do bbq stanie się o wiele prostszy.

 

Gaz

W dzisiejszych czasach jedno z najpopularniejszych miejsc zajmują grille gazowe. Są one budowane na wzór kosza, dzięki czemu konstrukcja ma dostatecznie dużo miejsca na umieszczenie butli gazowej. Są one zasilane przez ciekły propan lub gaz ziemny. Są to jedne z najbardziej opłacalnych opcji, jeżeli chodzi o zasilenie rodzinnego grillowania. Okazuje się jednak, że do tej pory debaty na temat gazu ziemnego, jak i ciekłego propanu pozostawiają wiele niedopowiedzeń. Gaz ziemny spala się w relatywnie czysty sposób, jeśli chodzi o emisję zanieczyszczeń. Jest przede wszystkim tani w użyciu, przez co zaskarbił sobie grona wiernych fanów. Niestety konieczność podłączenia się do linii gazowej uniemożliwi przesuwanie grilla w dowolny sposób podczas przyjęcia. Może to nieco pokrzyżować plany w przypadku przeprowadzki. Z drugiej strony mamy płynny propan. Możemy go dowolnie przenosić w butlach przystosowanych do przechowywania gazu. Minusem jest jego cena. Zasilanie to okazuje się o wiele droższe od gazu ziemnego. Wymaga też regularnego uzupełniania. Dobra wiadomość jest taka, że grille zazwyczaj obsługują obie formy gazu. Dzięki temu nie jesteśmy ograniczeni do jednej opcji.

Grille gazowe oferują całkiem pokaźne plusy, jeżeli chodzi o użytkowanie. Gazowe zasilanie pozwala nam regulować ciepło podczas smażenia produktów. Większa kontrola umożliwia rozkładanie ciepła po całej powierzchni grillowanego obszaru. Za sprawą takiego rozwiązania produkty są o wiele lepiej dopieczone. Stają się chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Grille gazowe będą najlepszym wyborem, gdy zależy nam na szybkiej i równomiernej obróbce termicznej żywności. Jeśli jednak planujecie dłuższe posiedzenie, ich wyniki mogą nie być aż tak zadowalające. Jeżeli chcemy grillować duży kawałek mięsa, taki jak na przykład cały kurczak, lepiej postawić na grille zasilane przez pellet lub węgiel drzewny.

 

Węgiel drzewny

Grille zasilane przez węgiel drzewny to przede wszystkim klasyka, która sprawdza się na rynku od dziesiątek lat. Kiedy wyobrażacie sobie wędzony smak mięsa okraszony zapachem dymu, z całą pewnością macie na myśli grill na węgiel drzewny. Grille te możemy wybierać spośród wielu klasycznych kształtów. Przede wszystkim znane staromodne okręgi. Producenci jednak nie zapominają o grillach na węgiel i nieustannie je modernizują. Niektóre z nich kupimy także w nowoczesnych formach z pokrywą umożliwiającą zamknięcie dymu wewnątrz potraw. Grille na węgiel zasilamy za pomocą brykietu, który jest spalany tradycyjną metodą. Najczęściej wykorzystuje się w tym przypadku rozpałkę, która pomaga reszcie węgla zająć się ogniem. Wolno spalający się brykiet wydziela drzewny dym, który otula grillowane mięso i warzywa interesującą wonią. To właśnie stąd pochodzi znany wszystkim grillowy smak. Mimo wszystko jak każdy produkt grill na węgiel drzewny nie jest całkowicie wolny od wad. Jego rozpalanie zajmuje znacznie dłużej od grilla gazowego. Jeżeli zależy nam na dynamicznym przyrządzaniu potraw, prawdopodobnie nie spisze się on najlepiej. Mimo wszystko są najtańszą opcją, przez co wiele osób nadal chętnie po nie sięga. Niektóre z przenośnych grilli kupimy już za 100 złotych.

Pellet

Grille na pellet to prawdziwy krok w przyszłość. Są to jedne z najnowocześniejszych modeli. Niektóre z nich zostały nawet wyposażone w komputer pokładowy, który ułatwia korzystanie z grilla. Dzięki wewnętrznym systemom użytkownicy mogą dowolnie regulować temperaturę i wybierać profil gotowania. Grill na pellet umożliwia wolną i długą obróbkę termiczną. W ten sposób można przygotować smaczne mięso, które będzie rozpływało się w ustach. Najmniej pożądanym aspektem związanym z grillami na pellet jest to, że granulat niezbędny do ich zasilania bywa naprawdę drogi. Dodatkowo nie zawsze łatwo go znaleźć.

 

Rozmiar grilla

Po wyborze rodzaju paliwa, które będzie zasilało grill, należy zdecydować się na właściwy rozmiar. Jest to element, który warto mieć z tyłu głowy jeszcze zanim wybierzemy się do sklepu, aby wybrać wymarzony model. Zastanów się nad tym, jakie masz potrzeby i dostosuj do nich właściwy rozmiar grilla. Jeżeli gotujesz sam dla siebie, niewielki grill z małą nakładką będzie idealny. Jeśli jednak urządzenie ma posłużyć w trakcie rodzinnych spotkań, dobrym wyborem będzie wybór modelu z kilkoma palnikami, które pozwolą przygotować porcje dla kilku osób jednocześnie. Ostatnim przystankiem będą grille z pięcioma lub nawet sześcioma palnikami. Dla większości osób te modele okażą się zbyt duże, jednak będą niezbędne na imprezach okolicznościowych lub podczas miejskich zgromadzeń. Grille o takich rozmiarach pozwolą obsłużyć kilkanaście osób jednocześnie, dzięki czemu każdy doczeka się swojej porcji pokarmu.

 

Estetyka modelu i dodatkowe funkcje

Pamiętajmy o tym, że nasz grill może nie tylko gotować, ale także świetnie prezentować się na ogródku działkowym. Estetyka jest również istotnym elementem, który musimy rozważyć przed zakupem. Na całe szczęście na rynku nie brakuje stylowych modeli, które dopasujemy od swoich preferencji. Jeżeli szukasz stylowego modelu, który podkreśli wygląd w twoim ogródku, masz przed sobą ogromną listę do przejrzenia. Tradycyjne czarne i szare modele grilla są dostępne w pierwszym lepszym sklepie. Jeżeli jednak chcemy wybrać emaliowany kolor, zazwyczaj będziemy musieli nieco bardziej się postarać podczas poszukiwań.

Nie możemy także przeoczyć dodatkowych funkcji każdego grilla. Kiedy wybieramy grill, pragniemy na nim nie tylko dobrze ugotować, ale także cieszyć się funkcjami, za które płacimy. Istnieje kilka szczególnych możliwości w grillach, których powinniście wypatrywać. Przyczynią się one do poprawienia ogólnych wrażeń podczas korzystania z tego urządzenia. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na palniki boczne. Te niewielkie miejsca pozwolą podgrzać sos lub warzywa do mięsa bez konieczności zajmowania miejsca na głównych palnikach podczas grillowania. Jeżeli szukasz mobilnego grilla, upewnij się, że twój model ma wersję z kółkami. Niektórzy producenci spojrzeli nieco bardziej w przyszłość i wyposażyli swoje grille w systemy kompatybilne z telefonami. Dzięki takiej funkcji możecie regulować temperaturę lub ustawiać czas grillowania za pomocą swojego urządzenia mobilnego.