Praktycznie każde dziecko odczuwa dużą potrzebę kontaktu nie tylko z drugim człowiekiem, ale również z naturą. Maluchy lubią patrzeć na koty, psy, gryzonie, rybki czy ptaki, próbować je głaskać, dotykać, wchodzić w interakcje. Jeżeli w Twoim domu nie ma żadnego zwierzęcia, a wychowujesz dzieci, warto rozważyć przygarnięcie jakiegoś pupila. Choć jest to bez względu na wiek dziecka dodatkowy obowiązek również dla Ciebie, ilość potencjalnych korzyści przeważa. W jaki sposób opieka nad zwierzątkiem w domu wpływa na rozwój dziecka? Jak się przygotować do obecności nowego “członka rodziny”? Które zwierzęta są dobrym wyborem na dzieci cierpiących na alergie? Sprawdź przydatne informacje:

  • Hodowla rybek w domu - jak zaangażować maluchy?
  • Opieka dzieci nad papugami lub innymi ptakami
  • Małe zwierzątka futerkowe a dzieci
  • Przygarnij kota do swojej rodziny
  • Przyjaźń dziecka z psem - jak być na to gotowym?
  • Podsumowanie - praktyczna nauka odpowiedzialności i empatii

Hodowla rybek w domu - jak zaangażować maluchy?

Rybki oraz inne stworzenia wodne wbrew pozorom wymagają przy hodowli sporego zaangażowania, czasu i wiedzy. Jednak wspólnie z rodzicem lub starszym rodzeństwem, dla których jest to hobby, również młodsi mogą poczuć się potrzebni, mieć swoje obowiązki. Kluczowe jest tu dokładne określenie zasad, a także ze względów bezpieczeństwa trzymanie akwarium poza zasięgiem najmłodszych. Dzieci niemal w każdym wieku będą zafascynowane możliwością obserwacji podwodnego świata przez szybę akwarium, a regularna pomoc w karmieniu może stać się wyjątkowym rytuałem. Być może będzie to także okazja na przykład do zmotywowania niejadków do ich własnego posiłku, dając za przykład apetycznie konsumujące karmę rybki.

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z akwarystyką, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie i akcesoria. To nie tylko akwarium, karma i rybki. Niezbędne jest wyposażenie pomagające dbać o odpowiednie warunki w wodzie, napowietrzenie, temperaturę, oświetlenie, rośliny, kamyczki. Z użyciem dedykowanych budowli można stworzyć magiczny podwodny świat, który będzie dodatkową ozdobą. Często przydatne okazują się specjalne środki do pielęgnacji akwarium, preparaty do uzdatniania wody czy przeciwdziałania narastaniu glonów. Obok samego wyposażenia, warto zainwestować w dobrą książkę o hodowli rybek, która może stać się również okazją do wspólnej lektury z dzieckiem.

Opieka dzieci nad papugami lub innymi ptakami

Ptaki hodowane w domu stwarzają nieco większe możliwości interakcji niż rybki, wymagają jednak również profesjonalnej i regularnej opieki. To dobra propozycja dla nieco starszych dzieci, choć i najmłodsze można w pewnym stopniu zaangażować w codzienne “ptasie obowiązki”. Papużki nierozłączki, faliste, nimfy, mniejsze ptaki egzotyczne czy kanarki mogą odpowiednio traktowane się oswoić, reagować na kontakty z opiekunem. Dbanie o czystość w klatce i dostępność świeżej wody, regularne karmienie, a także rozmowy, próby oswajania, nawiązywania kontaktu to możliwości do wykazania się młodych opiekunów.

Aby przyjąć w domu wybranego ptaka, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Wielkość klatki dla ptaków musi być dostosowana nie tylko do gatunku, ale także ilości osobników, jakie będą hodowane. Jeżeli papuga czy inny ptak potrzebuje budki albo swego rodzaju gniazda, również trzeba wziąć pod uwagę przestrzeń na nie. W klatce powinny znajdować się drążki, patyki, a także odpowiedni rodzaj piasku lub ściółki na dnie. Papugi najczęściej potrzebują także zabawek, drabinek, huśtawki. Warto również pamiętać o urozmaiconej karmie dla ptaków, dopasowanej do potrzeb zwierzaka. Wybór wszystkich tych akcesoriów i artykułów pielęgnacyjnych warto przynajmniej konsultować z dzieckiem, by już od samego początku czuło się zaangażowane w zapewnienie papudze nowego miejsca do życia.

Małe zwierzątka futerkowe a dzieci

Wiele dzieci już od najmłodszych lat uwielbia kontakt z gryzoniami czy zwierzętami futerkowymi. Popularne chomiki, świnki morskie, szczurki i myszki hodowlane, a także króliki miniaturki potrafią dzięki swojemu wyglądowi i miękkiej sierści zwojować małe serduszko niejednego dziecka. Warto dzieciom nawet już w wieku przedszkolnym umożliwić kontakt z takimi zwierzakami, a jeżeli nie mają problemów alergicznych z nimi związanych, spróbować podjąć wyzwanie opieki nad nimi w domu. Oczywiście wymaga to nauczenia dziecka dużej delikatności w kontaktach ze sporo mniejszym i właściwie bezbronnym stworzeniem, jednak korzyści z nauki wrażliwości i odpowiedzialności są o wiele większe niż cały wysiłek.

Oprócz przygotowania dziecka również dom warto przygotować na dołączenie do rodziny gryzonia. Zakup odpowiednio wyposażonej klatki w dzisiejszych czasach nie jest problemem, w ofercie różnych sklepów znajduje się mnóstwo ciekawych propozycji. Zwróć jednak uwagę, czy dane “mieszkanko” będzie odpowiednie rozmiarami do wybranego zwierzaka. Powinno być również bezpieczne, uniemożliwiać ucieczki. Mimo to zabezpieczenie kabli w miejscu, gdzie będzie znajdowała się klatka to całkiem dobry pomysł. Na początek wydatków będzie jeszcze trochę, bo do podstawowego wyposażenia dochodzą jeszcze dodatkowe elementy takie jak poidła, podajniki pokarmu, zapas karmy i przysmaków czy ściółka odpowiedniej jakości, jednak później już dbanie o gryzonie może okazać się czystą przyjemnością. Oswojenie malucha daje wiele pozytywnych emocji i możliwość nawiązania wyjątkowej więzi.

Przygarnij kota do swojej rodziny

Koty uznawane są przez wiele osób za wyjątkowo niezależne zwierzaki, jednak wbrew pozorom przywiązują się one do osób, z którymi mieszkają, a w szczególności do tych, które je karmią. Zakup albo przygarnięcie kota jest odpowiedzialną decyzją, niosącą za sobą pewne konsekwencje. Warto upewnić się, że dziecko nie ma alergii na kocią sierść, by przygoda z kotem szybko nie okazała się rozczarowaniem. Małe kocięta, choć wyjątkowo urocze, wymagają nauki higieny i poświęcenia pewnej ilości czasu na “wychowanie”. Starsze koty mogą mieć za to swoje przyzwyczajenia, nie wszystkie też lubią mieć kontakt z dziećmi. Bardzo ważne jest, aby dziecko miało świadomość odrębności kociego istnienia, a także możliwych konsekwencji gdy będzie próbowało przekroczyć granice.

Koty w zależności od rasy wymagają różnego poziomu zaangażowania w opiekę i pielęgnację. Wszystkie jednak z pewnością trzeba regularnie karmić i dbać o dostęp do świeżej wody.  Warto zapewnić im również specjalny drapak, by nie niszczyły mebli “ostrząc” pazury. Koty wychodzące muszą być regularnie wypuszczane i wpuszczane do domu, zaś te głównie domowe - wymieniany żwirek w kuwecie. Takie obowiązki można polecić dzieciom w wieku szkolnym, oczywiście regularnie kontrolując ich wykonywanie, by zwierzę nie ucierpiało. Dawanie gotowej karmy kotom nie jest trudne, więc ten element opieki może wykonywać nawet kilkulatek. Zabawa z kotem przy użyciu odpowiednich gadżetów również może być w pełni bezpieczna i pasjonująca dla obu stron.

Przyjaźń dziecka z psem - jak być na to gotowym?

Niemal wszyscy miłośnicy psów uważają, że potrafią one być prawdziwym przyjacielem również dla dzieci, nawet od maleńkości. Jeżeli decydujesz się na przygarnięcie nowego psa do domu z dzieckiem, warto odpowiednio przygotować obie strony. Jeżeli masz możliwość wyboru psiaka, powinien być to zwierzak z o łagodnym charakterze, lubiący dzieci. Dobrze byłoby, by był choć w podstawowym zakresie ułożony, aby pierwsze chwile razem nie były ciągłym stresem. Dziecko, nawet najmłodsze powinno zostać nauczone zasad postępowania z psem. Jeżeli nie miało wcześniej większego kontaktu ze zwierzakami, musi mieć świadomość, że nie są to zabawki, czują i mają potrzeby tak jak ludzie. Warto również od razu ustalić zasady, jakie obowiązują psa w domu, a potem konsekwentnie ich przestrzegać. Pies w domu to dla dziecka wieloaspektowa nauka życia, w tym także właśnie tej konsekwencji. Jeżeli głównym “właścicielem” psa, osobą odpowiedzialną za niego ma być właśnie dziecko, trzeba jasno ustalić podział obowiązków, podkreślić ich wagę i niemożność rezygnacji z błahych powodów.

Przygotowanie domu czy mieszkania do nowego członka rodziny nie jest specjalnie trudne, choć w przypadku szczeniąt może okazać się trochę uciążliwe. Wszystko zależy od charakteru danego zwierzęcia, jego przyzwyczajeń, nabytych już umiejętności. Pies powinien mieć swoje miski i stałe miejsce posiłków. Warto także zadbać o wygodne legowisko lub kosz dla zwierzaka, w szczególności wtedy, gdy ma on zakaz wchodzenia na kanapy, fotele czy łóżka. Karma dla psa powinna dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, nie powinien być to najtańszy produkt niskiej jakości. Spacery z psiakiem, aby były bezpieczne, muszą odbywać się na smyczy z obrożą lub szelkami, dobrymi w szczególności dla ruchliwych szczeniaków. Warto zadbać również o dedykowane psom zabawki, przysmaki przydatne przy elementach tresury, czy woreczki na psie odchody. Pierwsze dni psiaka w domu z dzieckiem to wzajemna nauka, dlatego warto, aby rodzic był w tym czasie cały czas przy dziecku i psie.

Podsumowanie - praktyczna nauka odpowiedzialności i empatii

Zwierzę w domu, w którym mieszka dziecko, to wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i jego opiekuna. Jednak codzienna opieka i pielęgnacja zwierzaka ma spore walory edukacyjne, uczy także bardzo ważnych cech takich jak odpowiedzialność, konsekwencja czy empatia. To także doskonały przykład na tworzenie więzi i bezwarunkową miłość, którą potrafią obdarzać zwierzęta. Dlatego nawet jeżeli jesteś wyjątkowo zapracowanym rodzicem, warto rozważyć prośbę dziecka o rybki akwariowe, chomika, papużkę, żółwia, psa czy kota, bo dzięki zwierzakowi w domu cała Twoja rodzina może wiele zyskać.