W życiu każdego młodego człowieka nadchodzi czas, gdy powinien zacząć zasypiać samodzielnie, bez pomocy rodziców. Kluczowe w tym momencie jest jego poczucie bezpieczeństwa – pomagają dobrze zbudowane relacje z rodzicami, uczucie miłości w domu, wiara, że w razie potrzeby mama lub tata przyjdą dziecku z pomocą, niezależnie od pory dnia lub nocy. Ważne jest także dobrze wyposażone łóżko – odpowiednio dobrane pościel i prześcieradło mogą znacznie ułatwić naukę samodzielności! Na co należy zwrócić uwagę, aby pomóc maluchowi w zasypianiu? Oto kilka pomysłów:

 1. Odpowiedni materiał na pościel i prześcieradło
 2. Ochrona materaca
 3. Pościel w traktory – czemu nie?

Odpowiedni materiał na pościel i prześcieradło

W celu ułatwienia dziecku zasypiania należy szczególnie zadbać o jego komfort w łóżku. Oznacza to, że pościel i prześcieradło powinny być wykonane z materiału, gwarantującego dobrą cyrkulację powietrza oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury pod kołdrą. Warto rozważyć prześcieradło bawełniane z gumką, gdyż zapewnia ono dotrzymanie obydwu powyższych warunków, a przy tym nie będzie się zwijać, gdy malec będzie szukał wygodnej pozycji do zasypiania. Wśród materiałów na bazie bawełny pod uwagę można wziąć wiele opcji:

 • Jersey z elastanem
 • Bawełna satynowa
 • Bawełna naturalna
 • Flanela
 • Frotte

Warto zapoznać się z ich właściwościami i dobrać tkaninę w zależności od preferowanych przez dziecko temperatur. Dobrze jest także wziąć pod uwagę porę roku – w lecie lepszym wyborem będzie pościel chłodząca, a w zimie – cieplejsza, np. pościel flanelowa. Jeżeli pociecha będzie zgłaszać jakiekolwiek uwagi przed snem, dotyczące temperatur (np. zbyt ciepłych) bądź faktury materiału (np. niewystarczająco miękki) warto wziąć opinię malca pod uwagę i rozważyć zmianę pościeli – oprócz zagwarantowania optymalnych warunków do zasypiania, dziecko uzyska również poczucie, że jego zdanie jest ważne i brane pod uwagę w przypadku decyzji dotyczących jego osoby. Jest to kolejny krok na drodze do samodzielności!

Ochrona materaca

Ważnym aspektem komfortu dziecka przy zasypianiu jest czystość i przyjemny zapach – jeżeli są utrzymane na odpowiednim poziomie, proces chodzenia spać staje się o wiele przyjemniejszy! W przypadku pościeli i prześcieradła ten warunek jest łatwy do spełnienia – zabrudzone tekstylia wystarczy umieścić w pralce, aby następnego dnia ponownie cieszyć się ich świeżością. Trudniejszym zadaniem jest utrzymaniem w czystości materaca - każdemu dziecku może zdarzyć się rozlane picie lub wypadek w trakcie odpieluchowania, a pozbycie się plam oraz zapachów z jego powierzchni jest nie lada wyzwaniem. Aby uniknąć tego problemu dobrze jest zaopatrzyć się w prześcieradło nieprzemakalne. Dzięki niemu materac będzie bezpieczny, a w razie poważnych zabrudzeń wystarczy użyć pralki!

Materac może stać się również siedliskiem nieproszonych gości, np. pluskw. Aby temu zapobiec warto rozważyć zakup odpowiedniego produktu, który będzie w stanie powstrzymać ich rozwój. Dobrym przykładem jest prześcieradło przeciw insektom, które zapobiega ich rozmnażaniu się w łóżku dziecka. Pozwoli ono na zminimalizowanie ryzyka ukąszenia malucha, które oprócz dolegliwości zdrowotnych, mogłoby także zrazić małego człowieka do zasypiania w samotności.

Pościel w traktory – czemu nie?

Jeżeli dziecko ma jakieś szczególne zainteresowania, pościel nawiązująca do nich może znacząco pomóc mu w zasypianiu! Dzieje się tak z trzech głównych powodów:

 • Znajome kształty, kojarzące się z czymś, co sprawia maluchowi przyjemność sprawiają, że rośnie poczucie bezpieczeństwa.
 • Wzięcie pod uwagę indywidualnych potrzeb oraz zdania małego mieszkańca pokoju sypialnego upewnia go w poczuciu, że jest ważny i kochany, a także uczy podejmować własne decyzje.
 • Decyzyjność przy wyborze motywu pościeli sprawia, że dziecko czuje się bardziej dorosłe, a co za tym idzie chętniej będzie korzystać z zestawu, na którego wybór miało wpływ.

Czy zatem pościel w traktory lub prześcieradło z ulubioną postacią z bajki mogą znacząco pomóc w procesie nauki samodzielnego zasypiania? Zdecydowanie tak! Łącząc wszystkie porady, zawarte w tym artykule, można widocznie przyspieszyć zasypianie bez pomocy rodzica.