Czy prześcieradło ma być jedynie wygodne, czy może również pełnić inne funkcje? Jego rola zdecydowanie wykracza poza podnoszenie komfortu snu! Jedną z dziedzin, na którą odpowiednie prześcieradło może mieć znaczący wpływ jest ochrona materaca. Wilgoć? Zapachy? Insekty? Sprawdź, w czym może pomóc Ci ten element pościeli:

  1. Ochrona materaca – dlaczego jest ważna?
  2. Prześcieradło nieprzemakalne
  3. Prześcieradło przeciw insektom
  4. Dla kogo przeznaczone są te produkty?

Ochrona materaca – dlaczego jest ważna?

Materac jest niezbędnym do zapewnienia komfortowego snu elementem łóżka. Równocześnie jest on czyszczony lub wymieniany znacznie rzadziej niż pościel i prześcieradło. Jak zatem sprawić, aby pozostawał świeży i czysty przez długi czas? Rozwiązaniem może być jego odpowiednia ochrona. Dzięki niej możliwe jest przedłużenie okresu świetności materaca, unikając gromadzenia się w nim niepożądanych zapachów bądź insektów, zakłócających sen. Droga do celu może zostać znacznie ułatwiona dzięki inwestycji w odpowiednie prześcieradło ochronne.

Prześcieradło nieprzemakalne

Pierwszym godnym uwagi użytkowników prześcieradłem ochronnym jest prześcieradło nieprzemakalne. Jak sama nazwa wskazuje, zapobiega przedostawaniu się różnego rodzaju płynów pod jego powierzchnię. Oznacza to, że jest w stanie ochronić materac przed wsiąknięciem w niego rozlanych zup, soków, sosów, herbat, itp. Jest to cecha szczególnie istotna w przypadku produktów płynnych pozostawiających intensywny zapach, bądź szybko psujących się (np. świeżo wyciskanych soków owocowych). W styczności z materacem woń tego typu przetworów wnika w jego strukturę na długo i jest niezwykle trudna do usunięcia. Dotyczy to również powstających tą drogą plam. Odpowiednio dobrane prześcieradło wodoszczelne zaabsorbuje rozlaną zawartość i nie pozwoli jej przedostać się w niższe warstwy łóżka. Dzięki temu wystarczy zmienić pościel, aby posłanie zachowało świeżość – bez konieczności czyszczenia materaca. Ubrudzone prześcieradło nieprzemakalne wystarczy wyprać w pralce, aby ponownie nadawało się do użytku.

Prześcieradło przeciw insektom

Kolejnym wartym zauważenia rodzajem ochrony jest prześcieradło przeciw insektom. Jego skuteczność opiera się na efekcie odstraszania owadów, który dzięki specjalistycznej impregnacji może utrzymywać się do dwóch lat. Dzięki odpowiedniej strukturze nie przepuszcza insektów, które już zagnieździły się w materacu, zatem może służyć użytkownikowi nie tylko w domu, ale także w podróży, np. podczas nocy spędzanych w hotelach.

Dla kogo przeznaczone są te produkty?

Prześcieradło ochronne jest produktem, który powinien znaleźć się w każdym domu. Skorzystać z niego mogą osoby w każdym wieku i w każdej sytuacji zdrowotnej. Szczególnie rekomenduje się je w kilku przypadkach:

  • Prześcieradło nieprzemakalne jest dobrym rozwiązaniem dla osób jedzących lub pijących w swoich łóżkach, gdyż wtedy ryzyko zalania materaca wzrasta. Najczęściej dotyczy to małych dzieci oraz osób starszych, które wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu.
  • Dobrze sprawdzi się również w przypadku nietrzymania moczu – ta krępująca dolegliwość w dużej mierze dotyka wymienione powyżej grupy wiekowe, a także kobiety na krótko po porodzie bądź pacjentów gabinetów urologicznych.
  • Prześcieradło przeciw insektom jest szczególnie polecane w budynkach o gęstej zabudowie mieszkalnej (np. w blokach lub budownictwie szeregowym), gdy u sąsiadów zauważone zostaną pluskwy lub roztocza. Odpowiednia ochrona materaca może zapobiec ich dalszemu rozprzestrzenianiu się w sypialniach.
  • Warto skorzystać z niego również podczas przyjmowania gości – wiele owadów zostaje przyniesionych jako „pasażerowie na gapę” po skorzystaniu z usług publicznego transportu lub nocowania w hostelu, w którym jest duża rotacja gości. Użycie prześcieradła przeciw insektom minimalizuje ryzyko ich osiedlenia się w domowym materacu podczas całonocnych pobytów krewnych lub przyjaciół.

Prześcieradło ochronne może zatem przynieść wiele korzyści dla materaca w każdej sytuacji, odpowiednio chroniąc go przed niespodziewanymi czynnikami ryzyka. Prześcieradło nieprzemakalne dobrze jest wprowadzić na stałe do wyposażenia sypialni nawet, gdy jedzenie w łóżku nie należy do częstych praktyk – uchroni ono materac od skutków incydentalnych wypadków, jak na przykład potknięcie się z kubkiem gorącej kawy w ręku. Prześcieradło przeciw insektom zaś warto mieć schowane w półce na pościel i stosować jedynie w uzasadnionych przypadkach.