Aktywność fizyczna jest niezwykle ważnym elementem codzienności, w szczególności dla osób stawiających na zdrowy tryb życia. Nie zawsze jednak mamy możliwość uczestnictwa w zajęciach sportowych, chodzenia na siłownię czy uprawiania wybranych sportów. Dobrym rozwiązaniem, na które stawia wiele osób lubiących określone aktywności jest stworzenie własnej domowej mini-siłowni. Dzięki niej wiele ćwiczeń można wykonywać na profesjonalnym sprzęcie w zaciszu własnego salonu, sypialni czy innego pomieszczenia, co często wpływa pozytywnie na częstotliwości i intensywność ćwiczeń. Jakie sprzęty i akcesoria warto mieć do dyspozycji? Czy samodzielny trening w domu jest w stanie zastąpić sesje z profesjonalistą na siłowni? Sprawdź szczegóły:

  • Rower stacjonarny, spinningowy czy orbitrek - który sprzęt sprawdza się najlepiej?
  • Bieżnia w domowej siłowni - dlaczego warto?
  • Wioślarz, ławeczka i steper, czyli co jeszcze można kupić do mini-siłowni?
  • Drobne akcesoria urozmaicające kompleksowy trening siłowy i aerobowy
  • Domowa siłownia - zalety i wady rozwiązania

Rower stacjonarny, spinningowy czy orbitrek - który sprzęt sprawdza się najlepiej?

Dobry rower stacjonarny albo spinningowy, lub też orbitrek mogą zapewnić skuteczne narzędzie do treningu. Każdy z wymienionych sprzętów można wykorzystywać na różne sposoby, zarówno w celu treningu aerobowego, wytrzymałościowego czy spalania tkanki tłuszczowej. Najbardziej specjalistyczny jest rower spinningowy, zaś orbitrek, czyli rower eliptyczny pozwala na najszerszy zakres treningu. To, który z nich sprawdzi się dla Ciebie, zależy po prostu od tego, jak planujesz wykorzystywać sprzęt. Jeżeli dysponujesz niewielką przestrzenią, prawdopodobnie najmniejsze wymiary będzie miał rower treningowy, gdyż rowery eliptyczne dla specyficznego ruchu płozy potrzebują dosyć długiej powierzchni. Jeżeli zależy Ci na urządzeniu pozwalającym ćwiczyć wiele partii mięśni jednocześnie w skoordynowany sposób, to orbitrek będzie lepszym wyborem. Wszystkie urządzenia mogą mieć regulowany opór, bazować na kole mechanicznym lub magnetycznym, a także być wyposażone we wspomagający w treningu komputer.

Bieżnia w domowej siłowni - dlaczego warto?

Jeżeli przestrzeń na domową siłownię jest odpowiednio duża, bieżnia będzie dobrym uzupełnieniem sprzętu treningowego. Choć wydawać by się mogło, że biegać czy chodzić w określonym tempie można niemal wszędzie, bieżnie mają sporo zalet. Przede wszystkim zapewniają stałe, bezpieczne podłoże do treningu. Nie pojawią się niekontrolowane przeszkody, możliwości poślizgu czy potknięcia. Bieżnia jest stale dostępna, bez względu na pogodę, porę dnia czy panującą na zewnątrz temperaturę. Ćwiczenie na bieżni pozwala na nadanie i utrzymywanie określonego tempa, weryfikację postępów czy faktycznego czasu dzięki nawet bardzo prostemu komputerowi na pokładzie. W zależności od modelu bieżnia może oferować różny stopień nachylenia, elektroniczny coaching również z wykorzystaniem aplikacji, możliwość szybkiego złożenia.

Wioślarz, ławeczka i steper, czyli co jeszcze można kupić do mini-siłowni?

Sprzęty treningowe do domowej siłowni cieszące się dużą popularnością zwykle należą do kategorii tych kompaktowych, zajmujących niezbyt dużo miejsca. Ogólnokondycyjny trening niemal wszystkich partii ciała może zapewnić na przykład wioślarz, albo też odpowiednio wykonywane ćwiczenia na ławeczce, zwłaszcza pochyłej czy z regulacją kąta nachylenia. Nawet prosty steper czy mini-bike może pozwolić na urozmaicenie aktywności fizycznej. Nie zajmuje dużo miejsca, można też z niego korzystać w trakcie wykonywania innych czynności. Ciekawą formą fitnessu są ćwiczenia na małej trampolinie, również takiej z poręczą - uchwytem. Pozwalają na wykonanie intensywnego treningu, na przykład w rytm ulubionej muzyki, który łączy się zwykle ze świetną zabawą. Warto również bez względu na wybrane cięższe sprzęty, uzupełnić domowe miejsce do ćwiczeń o drobne przyrządy i akcesoria. Urządzenia do treningu takie jak rowerek każdego typu czy wioślarz ze względu na wagę oraz drgania podczas ćwiczeń wymagają najczęściej również zastosowania specjalnych mat chroniących podłogę i stabilizujących sprzęt.

Drobne akcesoria urozmaicające kompleksowy trening siłowy i aerobowy

Trening fitness czy siłowy w domu może być efektywny również dzięki odpowiednim akcesoriom. Wzbogacają one możliwości zakresu ćwiczeń, wprowadzając jednocześnie pewne urozmaicenie. Czasami bowiem problemem w domowych siłowniach staje się pewna monotonia, dlatego warto wprowadzać różnorodne urozmaicenia. Do często wybieranych akcesoriów należą hantle, ciężarki o różnej wadze, a także kettleballs. Nie zajmują dużo miejsca, są wygodne w użytkowaniu, wspierają aktywne działanie. Bazą do wykonywania wielu ćwiczeń będzie kompaktowa, zwijana mata. Zapewni ona izolację od podłoża, komfort i stabilność. Różnego rodzaju elastyczne gumy i pasy z możliwością dobrania oporu to natomiast szansa na wykonywanie wielu ćwiczeń dostępnych zwykle jedynie na specjalistycznych przyrządach. W ogólnorozwojowych aktywnościach, rozgrzewce czy rozciąganiu może natomiast pomóc duża piłka rehabilitacyjna, gimnastyczna.

Domowa siłownia - zalety i wady rozwiązania

Czy tworzenie domowej siłowni ma sens? Wiele osób uważa, że w domu nie są w stanie osiągnąć takich efektów treningowych jak pod czujnym okiem trenera personalnego na siłowni. Jednak nie każdy i nie w każdej sytuacji ma dostęp do siłowni, w wielu przypadkach również pewne bariery uniemożliwiają korzystanie z takich miejsc. Dobre wyposażenie sportowe w zaciszu domowym może dawać spektakularne efekty treningu. Warto jeżeli ma się wątpliwości co do rodzaju ćwiczeń, ich intensywności czy sposobu wykonania skonsultować się wcześniej ze specjalistą. Również w przypadku dolegliwości, chorób przewlekłych czy urazów warto przed rozpoczęciem ćwiczeń oraz zakupem konkretnych sprzętów skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Wsłuchiwanie się w sygnały, jakie daje ciało podczas czy po treningu pozwala na ustalenie jego optymalnego przebiegu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w domowej siłowni ćwiczyć nie tylko w pojedynkę, ale również z bliskimi czy znajomymi. Dzięki wzajemnej motywacji efekty treningu mogą być o wiele lepsze.

Stworzenie własnej domowej siłowni to dobry pomysł, aby regularna aktywność fizyczna nie była ograniczona z powodów niezależnych od nas. Jeżeli dysponujesz odpowiednią przestrzenią i funduszem, dobrej jakości przyrządy i akcesoria urozmaicą Twój trening i pomogą zapewnić dobrą sprawność fizyczną na co dzień.