Każdy rodzic i opiekun małego dziecka chce wspierać je na kolejnych etapach rozwoju w jak najlepszy sposób. Nieodłączną częścią ciągłej nauki maluchów jest ruch, aktywność fizyczna różnego typu. Aby ją rozwijać w naturalny sposób, warto zadbać o odpowiednie zabawki, akcesoria, stwarzać możliwości ćwiczenia. Na różnych etapach, odpowiadających kolejnym latom życia dzieci ich częstym towarzyszem jest jakiś pojazd. Jaki pojazd - jeździk czy pchacz jest najczęściej wybierany jako “pierwszy wóz” malucha, dzięki któremu może poruszać się samodzielnie? Co sprawdza się najlepiej - rowerki trójkołowe czy biegowe, gokarty, autka elektryczne, a może pojazdy wielofunkcyjne rosnące razem z dzieckiem? Czy pchacze albo chodziki to niezbędny etap w życiu niemowlaka stawiającego pierwsze kroki? Dowiedz się więcej:

  • Kiedy warto kupić pierwszy pojazd dla malucha?
  • Pchacze kontra chodziki - co będzie lepsze?
  • Jeździk czy rowerek biegowy? Co wybrać?
  • Czy duże autko elektryczne to dobry pomysł?
  • Zabawki wielofunkcyjne, czyli pchacz, autko i rowerek w jednym
  • Aktywność fizyczna od małego - podsumowanie

Kiedy warto kupić pierwszy pojazd dla malucha?

Pierwszy rok życia dziecka to czas bardzo intensywnego rozwoju. Noworodek w porównaniu z rocznym malcem umie bardzo niewiele, jego funkcjonowanie bazuje na instynktownych zachowaniach i odruchach. Jednak to właśnie w pierwszym roku dziecka przychodzi czas na jego pierwszy pojazd - bez względu na to, czy ma być to pchacz albo chodzik, autko w formie jeździka czy rowerek. Dlatego wielu rodziców decyduje się na taki większy zakup nawet jeszcze przed narodzinami, albo w ramach prezentu na chrzest czy pierwsze urodziny.

Warto kupno artykułów tego typu dobrze rozważyć, poświęcić wyborowi nieco więcej czasu. Zabawki na kółkach, które pozwalają maluchom przemieszczać się, stają się niejednokrotnie ulubionymi, z którymi ciężko się im rozstać w trakcie zabawy. Dlatego powinny być bezpieczne, wykonane z odpowiednich materiałów, o konstrukcji wspierającej dziecko w zachowaniu właściwej postawy, ćwiczeniu mięśni czy koordynacji ruchowej. Materiały wykonania to ważna sprawa - mogą być to eko pojazdy z drewna czy jego pochodnych, które stały się nowym trendem. Jeżeli są malowane, warto zwrócić uwagę na atesty farb i lakierów, ich nietoksyczność. W obecnych czasach każda zabawka dopuszczona do sprzedaży i przeznaczona dla dzieci poniżej trzeciego roku życia powinna spełniać wyśrubowane normy bezpieczeństwa, dlatego warto dokładnie sprawdzić produkt przed zakupem.

Pchacze kontra chodziki - co będzie lepsze?

Wielu rodziców myśli nad zakupem dla dziecka pierwszego pchacza, określanego czasem jako chodzik. W zasadzie są to dwa różne pojazdy, akcesoria, które działają w zróżnicowany sposób. Pchacz opiera się na konstrukcji, która stanowi miejsce podparcia dla dziecka potrafiącego samodzielnie wstawać. Z użyciem uchwytów, poręczy czy innych elementów zachęca malucha do samodzielnego stawiania kroków, pchania konstrukcji. Wspiera jego równowagę. Warto upewnić się, że konstrukcja taka jest stabilna. Kiedy dziecko z niej korzysta, powinno być bezwzględnie pod stałym bliskim nadzorem opiekuna.

Druga możliwość, znana jako chodzik bazuje na swego rodzaju siedzisku, często połączonym ze stolikiem, które pionizuje dziecko, umożliwiając mu poruszanie nogami po podłodze. Przy odpowiednich ruchach dziecko może się poruszać, jakby chodziło, nawet jeżeli nie zdobyło jeszcze takiej umiejętności. W tego typu konstrukcjach nie powinny być umieszczane dzieci niepotrafiące samodzielnie siedzieć. Złej jakości chodziki mogą powodować problemy z kręgosłupem, przyzwyczajać do niewłaściwych nawyków. Tego typu sprzęt powinien być wybierany z dużą rozwagą, a dzieci korzystać z niego sporadycznie, nie w sposób ciągły.

Jeździk czy rowerek biegowy? Co wybrać?

Różnego rodzaju pojazdu - autka, pociągi, samoloty, a nawet zwierzątka czy inne konstrukcje na trzech albo czterech kółkach z siedziskiem i kierownicą określane są mianem jeździków. Dziecko siada na nich okrakiem i odpychając się nóżkami, może jeździć. To najczęściej konstrukcje do użytku domowego lub ogrodowego, cieszą się dużą popularnością. Mogą być wyposażone w przyciski i inne elementy uatrakcyjniające zabawę, wprowadzające walory edukacyjne, muzyczne. Obok nich sklasyfikować można rowerki dziecięce bez pedałów, czyli tak zwane biegowe. To niezwykle rozwijające propozycje dobre właśnie dla najmłodszych, gdyż świetnie przygotowują do późniejszej jazdy na klasycznym rowerze.

Rowerki biegowe stały się niezwykle popularne i przybierają obecnie bardzo zróżnicowane formy. Obok klasycznych dwukołowych z obniżoną ramą inspirowaną zwykłym rowerem dostępne są także biegowe rowerki trój, a nawet czterokołowe ułatwiające jazdę najmłodszym. Mogą być wykonane z połączenia lekkich metali, elementów gumowych i plastikowych, ale także ze sklejki czy drewna. Kółka w rowerkach dla najmłodszych są bardzo często pełne, z pianki, by ułatwić eksploatację. Popularne kilkanaście lat temu trójkołowce z pedałami dla najmłodszych również są opcją, choć dziecko nieco później niż na rowerku biegowym jest w stanie się nimi samodzielnie poruszać. Każdy pojazd będzie dobrym rozwiązaniem, o ile zostanie dopasowany do predyspozycji dziecka, a rodzic czy opiekun zadba o jego pełne bezpieczeństwo podczas zabawy.

Czy duże autko elektryczne to dobry pomysł?

Wielu rodziców maluchów rozważa zakup autek lub innych pojazdów na akumulator dla dziecka. To spory wydatek i niemała atrakcja nawet dla kilkulatka, a modele samochodów potrafią zachwycić funkcjonalnością nawet dorosłych. Autka elektryczne, często z możliwością zdalnego sterowania przez rodzica są kuszącą propozycją, warto jednak obok nich zapewnić dziecku również dostęp do innego pojazdu napędzanego siłą jego własnych nóżek. Dziecko siedząc w aucie na prąd, nie ma ruchu, nie ćwiczy równowagi. Dodatkowo rodzic musi szczególnie uważać, aby nie zrobiło sobie i innym krzywdy, gdyż pojazd taki wraz z akumulatorami może być dosyć ciężki.

Dobrą alternatywą dla elektryków bądź uzupełnieniem będzie dziecięcy gokart na pedały czy samochód typu bobby car. Ciekawe są też popularne plastikowe autka do złudzenia przypominające te z kreskówek, z drzwiami, dachem, klaksonem na kierownicy. Zachęcenie dziecka do ruchu na jeździku lub rowerze pomoże we wszechstronnym rozwoju fizycznym, utrzymaniu lepszej kondycji. Jazdę na aucie elektrycznym warto traktować jako dodatkową atrakcję.

Zabawki wielofunkcyjne, czyli pchacz, autko i rowerek w jednym

Popularne wśród rodziców małych dzieci niemogących się zdecydować na zakup konkretnego pojazdu są modele wielofunkcyjne, często rosnące razem z dzieckiem. To na przykład często widziane na ulicach rowerki trójkołowe z podstawkami pod nóżki i rączką do pchania oraz sterowania dla rodzica, które mogą zamienić się w samodzielny rowerek na trzech kołach, a czasem nawet dwukołowy. Inna propozycja bardziej do użytku domowego to pojazd, który pełni funkcję pchacza dla najmłodszych, potem jeździka ze schowkiem, by na koniec stać się na przykład bujakiem. Popularne są także jeździki zamieniające się w rowerki czy hulajnogi. Mnogość propozycji stale rośnie, gdyż producenci zabawek tego typu prześcigają się w opracowywaniu coraz ciekawszych i funkcjonalnych rozwiązań.

Mimo wielu możliwości zabawki wielofunkcyjne tego typu borykają się czasami z problemami związanymi z pójściem na kompromis przy konstruowaniu czegoś, co ma pełnić wiele ról. Trzeba dobrze sprawdzić funkcjonalność takiego jeździka, najlepiej poczytać sprawdzone opinie. Należy się również liczyć z faktem, że cena zabawki wielofunkcyjnej dobrej marki o doskonałej jakości i wysokim poziomie bezpieczeństwa nie będzie niska. Warto zastanowić się, czy faktycznie dziecko będzie potrzebowało wszystkich możliwości i czy nie lepiej kupić osobno na przykład prostego rowerka i kolorowego jeździka. Propozycje wielofunkcyjne sprawdzą się przede wszystkim wtedy, gdy będą dobrze zaprojektowane w ergonomiczny sposób zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Aktywność fizyczna od małego - podsumowanie

Różne jeździki, rowerki i inne pojazdy na kółkach, dzięki którym Twoje dziecko może poczuć się jak młody kierowca to dobry pomysł już od mniej więcej pierwszego roku życia, a pchacze czy chodziki - nawet wcześniej. Nie ma uniwersalnego, najlepszego rozwiązania, które dla każdego dziecka się sprawdzi. Niektóre będą wolały jedynie swój rowerek biegowy, inne zakochają się w trójkołowcu, hulajnodze albo jeździku. Ważne, aby proponować im sprzęty bezpieczne, dobrze zaprojektowane, a dodatkowo być uczestnikiem aktywnych zabaw. Trzeba również pamiętać, aby nie zmuszać do aktywności dziecka - to że maluch znajomych w tym samym wieku “śmigał” już na rowerze nie znaczy, że Twoje dziecko też musi. Każdy maluch rozwija się i poznaje świat w swoim tempie, na własnych zasadach i warto mu na to pozwolić, wspierając w codziennych wyzwaniach.