Dla każdego z nas miejsce odpoczynku to indywidualnie dostosowana przestrzeń, w której spędzamy codziennie blisko trzecią część doby. Kiedy już wybierzemy łóżko i materac albo sofę, wydaje się, że to wszystko jeśli chodzi o podstawy. Okazuje się jednak, że w sposób znaczący można podnieść komfort codziennego snu, dobierając najlepszy pokrowiec na materac albo specjalny materac nawierzchniowy, kiedy planujesz spać na kanapie. Jak wpływają one na miejsce wypoczynku sennego, co jeszcze warto zorganizować w przestrzeni sypialnianej? Sprawdź szczegóły:

  • Pokrowiec na materac - funkcjonalność, trwałość, komfort
  • Zamień niewygodną sofę w relaksujące łoże - topmaterace
  • Jak dostosować otoczenie do spokojnego snu?
  • Przechowywanie, użytkowanie i pielęgnacja materaców różnego typu

Pokrowiec na materac - funkcjonalność, trwałość, komfort

Niemal każdy dostępny na rynku materac sprzedawany jest w pokrowcu. Na pierwszy rzut oka różnią się one głównie kolorystyką i ewentualnym wzorem. Gdy przyjrzymy się bliżej, możemy dostrzec ewentualne pikowanie, wykończenie brzegów czy grubość. Jednak to nie koniec, a tak naprawdę to tylko powierzchowne cechy tej istotnej części materaca. Z założenia ma ona umożliwić dłuższe korzystanie z materaca, dając mu lepszą trwałość. Pokrowiec pozwala na utrzymanie w czystości wkładu materaca, zwykle zapobiega rozwojowi roztoczy, bakterii, grzybów. Jeżeli pokrowiec ma określone podbicie z wełny czy owaty, daje dodatkową miękkość i komfort termiczny użytkownikowi materaca. Długi i wytrzymały zamek pokrowca to możliwość jego demontażu do prania. Z niezwykle cenionych funkcjonalności, w zależności od potrzeb, jakie udostępniają pokrowce, można wymienić:

  • Niepalne materiały użyte do produkcji podnoszące bezpieczeństwo,
  • Naturalny skład poprawiający cyrkulację powietrza, oddychalność materaca,
  • Obecność srebrnej nici oraz właściwości antystatyczne,
  • Wyciągi roślinne, na przykład z aloesu łagodzące i pozytywnie wpływające na odprężenie,
  • Specjalna kompozycja tkanin podnosząca wytrzymałość, albo zwiększająca odporność na częste pranie.

Jak widać dobór pokrowca w materacu może być kluczowy. Zwykle sprzedawcy materaców oferują określone modele wkładu w podstawowym pokrowcu, a za dopłatą możliwy jest zakup pokrowca o zwiększonej funkcjonalności.

Zamień niewygodną sofę w relaksujące łoże - topmaterace

Co zrobić, jeżeli nie dysponuje się dostateczną przestrzenią lub z innego powodu nie ma się łóżka? Nic straconego, do specjalnych potrzeb powstają specjalne rozwiązania. By zmienić właściwości miejsca do spania - sofy, kanapy, łóżka tapicerowanego można kupić cienki materac, zwykle określany jako topmaterac. Nie jest on przeznaczony do użytku samodzielnego, a właśnie jako materac nawierzchniowy. Modele o wysokiej jakości premium wykonane na przykład z lateksu czy pianki termoelastycznej pozwalają zamienić niewygodną kanapę w przyjemne łóżko. Co więcej, nie zajmują zwykle dużo miejsca i w prosty sposób można je zwinąć czy skompaktować w inny sposób. Dzięki temu nawet nietypowe i z pozoru niewygodne miejsce snu może stać się komfortowe. W wyjątkowych sytuacjach mogą się sprawdzić także jako materac dla gości. Topmaterace, podobnie jak wyższe klasyczne materace mają pokrowce, które mogą zwiększyć ich ergonomię użytkowania.

Jak dostosować otoczenie do spokojnego snu?

Kiedy zadbasz już o materac, możesz także sprawdzić kilka naszych wskazówek dotyczących organizacji przestrzeni spania, dzięki którym Twój sen stanie się lepszy. Warto, aby łóżko czy inne miejsce do snu było w spokojnej przestrzeni, bez elektroniki, telewizora. Jeżeli pomieszczenie jest z zewnątrz dobrze oświetlone, powinieneś zainwestować w dobrej jakości, zaciemniające zasłony lub rolety. Wiosną i latem słońce wstaje stosunkowo wcześnie, wiele osób o tej porze jeszcze powinno spać, a światło skutecznie może to utrudnić. W przestrzeni do snu nie powinno być zbyt ciepło ani za zimno, w zależności od preferencji optymalna temperatura to 18-22 stopni Celsjusza. Również wilgotność powietrza może odgrywać znaczenie. Pamiętaj także o wygodnej pościeli, najlepiej z antyalergicznych tkanin. Musi być przyjemna w dotyku i zapewniać komfort termiczny stosowny do roku, a także optymalny przepływ powietrza. Podobnie prześcieradło musi być dobrze dobrane do materaca. Urządzając sypialnię czy kącik do snu, postaraj się, aby nie obfitował on w kolorystykę czy dekoracje rozpraszające. Mogą bowiem w niektórych sytuacjach utrudnić zasypianie.

Przechowywanie, użytkowanie i pielęgnacja materaców różnego typu

Jeżeli stosujesz materac jako wierzchnią warstwę sofy użytkowanej na co dzień do siedzenia, musisz mieć miejsce na jego przechowywanie. Topmaterace to najczęściej modele piankowe, więc jego zwinięcie bądź złożenie nie przysparza trudności. Najlepsze rozwiązanie to zrolowanie materaca, gdyż wtedy nie tworzą się załamania. Warto zabezpieczyć go dodatkowo jakąś tkaniną przed zabrudzeniem przy chowaniu do szafy, pojemnika na pościel czy w inne miejsce. Powinien mieć zapewniony dopływ powietrza. Wszystkie materace w celu zapewnienia dłuższej żywotności powinny mieć okresowo zmieniane ułożenie. Jeżeli materac jest dwustronny, należy co kilka miesięcy zmieniać użytkowaną stronę, a także obracać go. Właściwa pielęgnacja materaców to także ich czyszczenie. Może obejmować nie tylko pranie lub czyszczenie powierzchniowe pokrowca, w zależności od wskazań producenta. Zwykle materac można również wytrzepać z ewentualnego zalegającego kurzu czy innych zabrudzeń.

Warto pamiętać, że organizacja miejsca do snu wiąże się z wieloma czynnościami, wśród których znajduje się także optymalne dobranie powierzchni spania. Funkcjonalny materac z pokrowcem albo materac nawierzchniowy to sprawdzający się świetnie pomysł.