Kiedy święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a wokół atmosfera świąteczna również powoli się kształtuje, często myślimy o tym, jak przystroić dom na ten wyjątkowy czas. Wiele sklepów, galerii handlowych, ale i ulic miast jeszcze przed grudniem przybiera świąteczne barwy. Pojawiają się dekoracje świetlne, drzewka świąteczne, stroiki i liczne motywy bożonarodzeniowe. Na ozdoby świąteczne, ich motywy przewodnie czy kolorystykę panuje co roku nieco inna moda, przez co w wielu miejscach każdego grudnia kupuje się nowe elementy dekoracji. W co warto zainwestować, by w wyjątkowy sposób przystroiło mieszkanie, dom czy pokój, a jednocześnie nie stało się szybko niemodnym “starociem”? Jakie ozdoby będą ponadczasowe? Czy są dekoracje dobre zarówno na święta, jak i inne pory roku? Podpowiadamy:

  • Rozświetl dom i jego otoczenie
  • Klasyczne kolory dekoracji zawsze na czasie
  • Świąteczne maskotki nie tylko do pokoju dzieci
  • Wyjątkowe ozdoby na okna
  • Naturalna i aromatyczna dekoracja choinki
  • Zbuduj nastrój najpiękniejszych świąt - podsumowanie

Rozświetl dom i jego otoczenie

Nastrojowe świąteczne krajobrazy wieczorami i nocą bogate są w klimatyczne oświetlenie. To jeden z prostszych i uniwersalnych sposobów na dodanie odświętnego charakteru przestrzeni. Zamocowanie girlandy świetlnej, prostych lampek czy innego rodzaju światełek nie jest trudne. Jeżeli ma znajdować się na zewnątrz domu, powinno być przystosowane do różnych warunków pogodowych poprzez odporność na wilgoć i pył o wysokiej klasie IP. Warto wybierać proste lampki, bez specjalnych kształtów i form, tym bardziej jeżeli mają służyć również na inne okazje. Wybór kolorystyki jest dosyć dowolny, światełka LED mogą mieć zarówno kolor biały w ciepłym czy zimnym odcieniu, wielobarwny jak i zmienny, sterowany pilotem.

Lampki do wnętrza, jeżeli mają zostać powieszone w miejscu trudnodostępnym, bez instalacji elektrycznej w pobliżu można wybrać z zasilaniem bateryjnym. Dzięki temu unikniemy nieestetycznych przewodów. Dobrym pomysłem będzie zakup oświetlenia typu cotton balls, czyli mniejszych lub większych kulek uformowanych z barwnych nici z diodą wewnątrz. Sprawdza się ono o każdej porze roku jako estetyczna, rozświetlająca przestrzeń ozdoba. Lampki choinkowe mogą znaleźć wiele innych zastosowań i stanowić prostą i funkcjonalną ozdobę domu, dlatego ich zakup jest doskonałym wyborem

Klasyczne kolory dekoracji zawsze na czasie

Już na początku grudnia większość sklepów ma kompletną ofertę różnorodnych ozdób świątecznych. Co roku nieco inne formy i kolory oraz ich połączenia wydają się być na topie. Co wybrać, by domowa choinka czy inne dekoracje mogły być zgodne z trendami, a jednocześnie nie trzeba było na każdy sezon wydawać małej fortuny? Najlepiej sprawdzają się ozdoby proste, bez licznych zdobień, łączenia wielu wzorów i kolorów. Jeżeli wybierzesz bombki, łańcuchy i inne elementy w jednolitych kolorach, to bez obaw będziesz je później łączyć z różnymi tematycznymi dodatkami. Do tych uniwersalnych z pewnością należą:

  • Czerwień,
  • Złoto lub srebro,
  • Biel naturalna, przypominająca śnieg, którego z roku na rok coraz mniej,
  • Rzadziej ciemnoniebieski, granatowy, bordowy.

Obok kolorystyki rolę odgrywają dodatkowo faktury. Dekoracje mogą być połyskujące albo matowe, a także w wersji brokatowej. Połączenia faktur również mogą wyglądać efektownie. Wybierając proste formy i klasyczne jednolite kolory można stworzyć zestaw ozdób, który każdego roku będzie wyglądał efektownie. Warto zauważyć, że współczesne bardzo popularne bombki wykonane z tworzywa sztucznego są świetnym zamiennikiem dla klasycznych szklanych bombek. Mają atrakcyjną cenę, a swoją formą, kolorem i jakością wykonania nie muszą odbiegać od wersji ze szkła.

Świąteczne maskotki nie tylko do pokoju dzieci

Dodanie domowym przestrzeniom świątecznego ciepła jest możliwe na wiele sposobów. Jednym z nich mogą być pluszowe lub wykonane z różnych materiałów maskotki, figurki o świątecznym charakterze. Nie muszą być to wcale jedynie elementy wystroju pokojów dziecięcych. Mikołaje-krasnale z charakterystycznymi puszystymi brodami i strzelistymi czapkami, przyjazne uśmiechnięte renifery albo połyskujące aniołki mogą mieć klasyczną, elegancką kolorystykę i formę. W ten sposób doskonale uzupełnią świąteczną dekorację, albo też będą ją stanowić samodzielnie. Postawione na półce czy komodzie w salonie, albo też witające gości w przedpokoju pluszaki wywołają uśmiech na twarzy i od razu wprowadzą w lepszy nastrój.

Świąteczne misie, maskotki czy figurki mogą być ozdobą ponadczasową. Warto wybrać takie modele, które wykonane są z tkanin jednolitych, bez silnie narzucających się motywów. Nie muszą być idealnie wkomponowane w kolorystykę wnętrz, które będą zdobić, w końcu muszą się wyróżniać. Tu sprawdzają się kolory świąteczne - złoto, srebro, czerwień czy błękit, ale także anielska biel czy uniwersalne szarości. Połyskujący brokat czy cekiny w połączeniu ze świątecznymi lampkami może dać piekny efekt.

Wyjątkowe ozdoby na okna

Pogoda w Polsce ostatnimi laty nie rozpieszcza na święta. W mało którym miejscu można cieszyć się pełnym białego puchu świątecznym nastrojem. Aby temu nieco zaradzić, warto przyozdobić okna w mieszkaniu czy domu kameralnymi elementami. Możliwości jest sporo, od prostych i szybkich wymagających jedynie kupna gotowych elementów naklejek czy ozdób żelowych, poprzez samodzielne zdobienie szyb, również z pomocą szablonów czy sztucznego śniegu, aż po gotowe kompozycje ze światełkami i różnymi tematycznymi częściami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wystrój okna również zmienić na czas świąt. Połyskujące firanki z motywem choinek, delikatnie zdobione zasłony, czy też zawieszki świąteczne do karnisza z powodzeniem mogą zdobić salon, sypialnię czy kuchnię.

Naturalna i aromatyczna dekoracja choinki

Dekoracje na Boże Narodzenie wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z choinką czy stroikiem. Warto w tym temacie pokusić się o nieco odmienne od najczęściej spotykanego podejście, swoisty powrót do tradycji i natury. Żywe drzewko, najczęściej jodła, sosna czy świerk mają zwykle swój żywiczny aromat. Warto uzupełnić go o inne naturalne zapachy ściśle kojarzące się ze świętami. Korzenne przyprawy, gwiazdki z anyżu, suszone plastry cytrusów lub świeże, z powbijanymi aromatycznymi goździkami, a także orzechy włoskie zawieszone na drzewku będą dawać naturalny, pachnący efekt. Można uzupełnić go szyszkami, warto jednak przed ich zebraniem upewnić się, że jest to dozwolone. Tradycje pierwszych choinek przystrojonych rajskimi jabłuszkami i ręcznie robionymi papierowymi ozdobami można w pewnym sensie również kontynuować, wieszając na drzewku naturalne jabłka, które dodadzą mu koloru. Całość uzupełnią samodzielnie wykonane ozdoby, których robienie może stać się rodzinną tradycją przywołującą na myśl ciepłe wspomnienia.

Zbuduj nastrój najpiękniejszych świąt - podsumowanie

Oczywiście Boże Narodzenie to nie tylko dekoracje i obdarowywanie się prezentami. Te elementy powinny uzupełniać prawdziwy nastrój świąteczny tworzony przez bliskich ludzi, spotkania, rozmowy, wspólne biesiadowanie. Dla osób wierzących to szczególny czas w roku liturgicznym, ale nawet Ci, którzy wiążą Święta głównie z tradycją, czują wyjątkowość tych chwil. Dlatego też warto uzupełnić wspólne momenty pięknymi, ponadczasowymi dekoracjami, by w gronie najbliższych poczuć się jeszcze bardziej magicznie.