Historia materaców jako powierzchni zapewniającej komfort snu sięga już wielu wieków wstecz. Początkowo proste rozwiązania ewoluowały w coraz wygodniejsze propozycje o zróżnicowanej budowie Obecnie naukowcy, lekarze i wynalazcy prześcigają się w opracowywaniu nowych rozwiązań, które już nie tylko umożliwiają sen, ale również podpierają właściwie kręgosłup, wspierają w profilaktyce określonych chorób, pozwalają na odprężenie. Jakie komponenty wykorzystywane są w nowoczesnych materacach? Czy trend obejmujący elementy prosto z natury to nowe spojrzenie na wykorzystywane od lat materiały? Sprawdź dokładniej:

  • Sprężynowy materac - jak wygląda współcześnie?
  • Jaka pianka w materacu jest najlepsza?
  • Materace lateksowe naturalne i syntetyczne
  • Mata kokosowa, gryka i inne ekologiczne rozwiązania
  • Poszewka na materac - dodatkowe możliwości

Sprężynowy materac - jak wygląda współcześnie?

Na rynku materacy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniło się wiele. Do ich produkcji nie jest już wykorzystywana jedynie pianka, zwykłe sprężyny czy prymitywne wypełnienia. Dzięki zaawansowanym liniom technologicznym i patentom zwykły materac sprężynowy przybrał nowoczesne funkcjonalności, zróżnicowane twardości, warstwową budowę. Jeszcze jakiś czas temu popularne sprężyny typu bonell zastąpiły w materacach sprężyny pocket, czyli kieszeniowe. To zwykle dwieście, trzysta sprężyn na metr kwadratowy materaca w modelach dobrej jakości. Każda ze sprężyn opakowana jest w osobny woreczek, co zapewnia jej niezależną pracę. Konstrukcja sprawia, że sprężystość punktowa materaca jest lepsza, podparcie ciała dopasowane, a drgania nie są przenoszone. Dostępne są również materace sprężynowe multipocket, o zwiększonej ilości drobnych sprężyn. Sprężyny mogą być ułożone na specjalnej formatce strefowej. Poszczególne pola o zróżnicowanej sprężystości pozwalają zapewnić optymalne wsparcie dla kręgosłupa.

Jaka pianka w materacu jest najlepsza?

Częścią materaca sprężynowego, stosowaną jako jedna z warstw może być pianka. Dostępne są również materace w całości wykonane z pianki, albo też z jej połączenia z innymi materiałami. Najczęściej wykorzystywane pianki w materacach to:

  • Jednolita pianka poliuretanowa - dobrze izoluje, elastyczna, tania, dobrej jakości o oznaczeniu T25; dostępna również w innych gęstościach.
  • Pianka wysokoelastyczna HR - nieregularna struktura, dobra wentylacja, szybko wraca do pierwotnego kształtu, antyalergiczna,
  • Pianka termoelastyczna VISCO - tak zwana memory foam, pod wpływem temperatury dobrze dostosowuje się do sylwetki, redukuje nacisk i pozwala na lepsze odprężenie,
  • Pianki elastyczne z biododatkami, na przykład olejami roślinnymi,
  • Pianki lateksowe.

Nie ma pianki materacowej, która w każdym przypadku uważana jest za najlepszą. Praktycznie każdy z typów ma swoje sprawdzone zastosowania, a w połączeniu z innymi materiałami może tworzyć doskonale dobrany materac dla danej osoby.

Materace lateksowe naturalne i syntetyczne

Materac lateksowy jest również formą materaca piankowego, jednak powstaje z zasadniczo innych materiałów. Wśród materaców uznawany jest najczęściej za produkt klasy premium. Może mieć perforacje, specjalnie wytłaczane formy, które pozwalają na lepszą cyrkulację powietrza, zapewnienie różnych stref twardości. Materace wytwarzane są z mleczka kauczukowego, jego połączenia z lateksem syntetycznym, albo też samego lateksu syntetycznego. Mogą być produktem samodzielnym, albo też stanowić najczęściej wierzchnią warstwę materaców wielowarstwowych. Mają doskonałe właściwości antybakteryjne, ale przede wszystkim cechuje je wysoka trwałość i sprężystość punktowa. To świetne wsparcie dla kręgosłupa.

Mata kokosowa, gryka i inne ekologiczne rozwiązania

Jak w niemalże każdej dziedzinie życia, również w produkcji materaców wykorzystywane są naturalne, ekologiczne rozwiązania. To nie tylko wspomniane wcześniej różnego rodzaju oleje roślinne w piankach elastycznych PUR. Bardzo powszechnie stosowana jest sztywna mata kokosowa, która w skuteczny sposób zwiększa twardość, a zarazem trwałość materaca. Podobnie jak kieszenie z gryką, kokos wykorzystywany jest również w materacach dla dzieci. Cenionym materiałem jest wełna owcza, która w materacach zimowych stanowi dodatkową warstwę ocieplającą stosowaną często w strefie wierzchniej. Do łask powraca również na przykład końskie włosie, włókna i inne elementy roślinne, wyciągi z roślin.

Poszewka na materac - dodatkowe możliwości

W większości modeli materaców ich nieodłączną częścią jest pokrowiec. Odpowiednio wykonany, może zapewniać uzupełniające właściwości. Łatwy w utrzymaniu czystości, w całości ściągany może być antybakteryjny, czy też niepalny lub odprowadzający ładunki elektrostatyczne. Do jego produkcji wykorzystuje się różne tkaniny, w tym naturalną bawełnę, Tencel, srebrną nić czy inne funkcjonalne syntetyczne materiały. Dodatkowo wyciągi z aloesu, agawy czy lawendy pozwalają na lepsze odprężenie, sprawiają, że materac jest przyjemny w kontakcie ze skórą. Miękka owata i pikowanie podnoszą komfort termiczny, powierzchowną miękkość. Należy również pamiętać, że niemal każdy materac najlepiej sprawdza się z odpowiednim stelażem, dnem łóżka. Zwykle wymagana jest określona szerokość odstępów pomiędzy listwami, aby właściwości materaca były zachowane.

Mnogość dostępnych na rynku materaców potrafi przyprawić o zawrót głowy przy wyborze. Warto znać rodzaje materiałów wykorzystywanych do ich produkcji oraz ich właściwości, aby wybrać model, który sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej.