Współczesne pokoje czy kąciki dla dzieci w domu bardzo często są pełne różnorodnych zabawek, książek, akcesoriów i przyborów. Ograniczona tak naprawdę jedynie budżetem dostępność dziecięcych produktów sprawia, że bardzo często rodzina i przyjaciele w pewien sposób rozpieszcza dzieci nadmiarem przedmiotów i ubrań. Jednak bez względu na ilość gadżetów i przestrzeń do zagospodarowania, warto już od pierwszych lat życia uczyć dzieci odpowiedzialności za swoje miejsce, utrzymywania w nim porządku. Przeczytaj, co może pomóc w takiej nauce, jakie działania sprzyjają wychowaniu dzieci lubiących żyć w ułożonej przestrzeni. Dowiedz się także, jakie akcesoria przydadzą się w uporządkowaniu przedmiotów i ubrań należących do dziecka. Sprawdź nasze propozycje:

  • Dobra organizacja to podstawa
  • Estetyka i funkcjonalność - kosze, kufry i pudełka
  • Obowiązki domowe dostosowane do wieku
  • Minimalizm - dlaczego może się sprawdzić?
  • Sezonowe przeglądy nie tylko odzieży
  • Pokój nastolatka nie musi być wyzwaniem
  • Dbałości o porządek da się nauczyć - podsumowanie

Dobra organizacja to podstawa

Bazą do działania w kwestii uporządkowanej przestrzeni dla dzieci jest odpowiednia organizacja. Każdy przedmiot - zabawki, książki, różne rodzaje ubrań czy artykuły szkolne powinny mieć swoje miejsca. Można zadbać o to na wiele sposobów, niekoniecznie generujących duże koszty. Pokój dziecka w każdym wieku powinien mieć odpowiednią ilość półek, szafek, a także wieszaków, pudełek czy pojemników. To, w jaki sposób będą przechowywane poszczególne rzeczy może zadecydować o ostatecznej estetyce przestrzeni.

Zwolennicy zamkniętych półek, szafek z pełnymi drzwiczkami uznają to rozwiązanie za optymalne z uwagi na możliwość “schowania” bałaganu. Jednak jeżeli na niewielkiej przestrzeni postawisz jedynie na szafy i szafki z pełnymi drzwiami, bez otwartych półek, może to przytłoczyć pomieszczenie, sprawić, że będzie wydawało się ciasne. Trudniej też będzie o estetyczne dekoracje. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być wybór drzwi lustrzanych, które odbiją światło i optycznie powiększą przestrzeń. Trzeba jednak wybrać takie, które będą bezpieczne w użytkowaniu dla dzieci.

Otwarte półki na zabawki i książki są wyzwaniem, wymagają bowiem dokładniejszego utrzymywania porządku. Można jednak je ciekawie aranżować, a drobniejsze przedmioty umieszczać w ozdobnych pojemnikach czy pudełkach. Podobnie jest z otwartymi lub przezroczystymi szafami garderobianymi, w których trzeba dbać o wygląd ułożonych rzeczy, by zachować estetykę wnętrza. Bez względu jednak na typ miejsca do przechowywania, warto przemyśleć, które przedmioty i w jakich miejscach będą trzymane. Te rzadziej używane czy sezonowe powinny wylądować w trudniej dostępnych miejscach, natomiast rzeczy codziennego użytku - pod ręką.

Estetyka i funkcjonalność - kosze, kufry i pudełka

Urządzony już pokój dziecka czy nastolatka warto wyposażyć w odpowiednie organizery. To specjalne pudełka, kufry, kosze na zabawki, akcesoria, odzież czy inne elementy. Mogą mieć prostą, jednokomorową budowę, a nawet formę worka, ale także bardziej złożoną, na przykład z wewnętrznymi schowkami, półeczkami, szufladami. Od niewielkich form na drobiazgi, po obszerne pojemniki na klocki, maskotki czy inne przedmioty, nie tylko pomagają w utrzymaniu porządku, ale także mogą stanowić ozdobę.

W sklepach dostępne są różnorodne organizery na zabawki i inne przedmioty. Warto wybrać takie, które pasują do wystroju wnętrza. Zasadniczo stonowaną przestrzeń, bez większych dekoracji można ozdobić koszykami czy pudełkami z ciekawymi grafikami z dziecięcymi lub młodzieżowymi motywami. Modne są także takie wykonane z naturalnych materiałów, tkanin czy drewna, w kolorach wpisujących się w otoczenie. Lubisz proste graficzne wzory - możesz je również znaleźć na artykułach do przechowywania, także w modne czarno-białej wersji.

Jeżeli dziecko czy młody człowiek będą wiedzieli, gdzie dokładnie jest miejsce na poszczególne rzeczy - osobny pojemnik na maskotki, autka, lalki czy drobne gadżety, łatwiej będzie im odnaleźć poszczególne przedmioty, a także odkładać na miejsce. Młodszym mogą pomóc graficzne motywy na organizerach, starszym - napisy. Również podział samego wnętrza na pewne strefy - nauki, zabawy, snu i relaksu czy kącik do czytania, rysowania pomaga w lepszej organizacji przedmiotów. Warto zadbać o estetyczną spójność takich dodatków, by nie przytłaczały wnętrza nadmiarem kolorów, kształtów czy motywów.

Obowiązki domowe dostosowane do wieku

Choć niektórzy uważają, że dzieci powinno wychowywać się całkiem bezstresowo, pewna odpowiedzialność za własną przestrzeń, zabawki czy inne przedmioty powinna być wpisywana w ich codzienność od małego. Nie unikną tego również w żłobku, przedszkolu czy później w szkole. Najłatwiej wpisać to w codzienność w formie obowiązków - do wykonania każdego dnia, raz w tygodniu czy w miarę zaistnienia potrzeby.

Oczywiście czynności powierzane dziecku muszą być dostosowane do jego wieku i umiejętności. Z najmłodszymi większość rzeczy trzeba na początku wykonywać wspólnie, wspierać, traktując jako zabawę. Takie podejście, być może w formie rywalizacji działa również na starsze dzieci, a nawet nastolatków. Chcesz, aby dziecko pozbierało rozsypane klocki? Przygotuj dwa pudełka i sprawdź, kto zrobi to szybciej albo komu uda się znaleźć więcej klocków.

W przypadku wielu rodzin sprawdzają się tablice motywacyjne lub różnorodne plannery. Pomagają nie tylko w ogarnięciu na bieżąco obowiązków domowych, ale także zaplanowaniu wspólnego czasu, wyjść, wycieczek czy zakupów. Wśród obowiązków domowych starszych dzieci warto umieścić również małe sprawunki, typu wyjście po świeże pieczywo czy owoce do pobliskiego sklepu. Pomaga to w zdobywaniu większej samodzielności. Świetnym treningiem obowiązkowości są także zwierzęta w domu - zarówno te niewielkie, jak gryzonie czy papużki, jak i koty czy króliki. Na przykładzie ich miejsca do spania, domku, a także regularnej potrzeby karmienia i pojenia warto pokazywać, jak wygląda prawidłowa opieka.

Minimalizm - dlaczego może się sprawdzić?

Nadmiar zabawek, akcesoriów czy ubrań może przytłaczać nie tylko dorosłych. Pokój dziecięcy wypełniony po brzegi zabawkami tylko z pozoru wydaje się świetnym miejscem do spędzania czasu. Komercyjny styl życia, w którym co chwilę kupuje się nowe sprzęty i akcesoria, sprawia, że w krótkim czasie może zacząć brakować miejsca. Dlatego, aby zapewnić dzieciom i młodzieży dobre warunki do życia, warto postawić na swoisty minimalizm. Jak to zrobić?

Przede wszystkim powinno się ustalić pewne zasady. Kiedy zaczyna brakować miejsca na półkach, przegląd starych zabawek i akcesoriów jest wysoce wskazany. Sprzedaż lub oddanie do sklepu charytatywnego niezniszczonych artykułów, które już nie są potrzebne, a po prostu zutylizowanie tych zepsutych to najlepsze wyjście. To przy okazji lekcja ekonomii, dobroczynności i ekologii. Wart uświadomić dziecku, że kiedy odda kilka zabawek na dobry cel, może tym komuś pomóc, albo też zyskać kilka złotych na własne czy domowe potrzeby.

Innym często stosowanym sposobem w szczególności dla młodszych dzieci, obdarowywanych hojnie przez najbliższych, są sezonowe wymiany zabawek. Wystarczy przygotować odpowiednio duży worek lub worki albo pudełka na część zabawek. Pakuje się je szczelnie i wynosi, na przykład na strych, do piwnicy czy innego schowka. Kiedy dziecku szybko nudzą się zabawki, można przynieść “nowe” z takiego schowka, albo wymienić ich część. Oczywiście trzeba pamiętać, by nie schować w ten sposób ulubionej lali czy misia, do których dziecko jest przywiązane.

Sezonowe przeglądy nie tylko odzieży

Na podobnej zasadzie, jak co kilka miesięcy konieczny jest przegląd szafy dziecka, można również traktować inne elementy wyposażenia pokoju. Ubranka, buty, bielizna i akcesoria odzieżowe stają się małe lub się zużywają, natomiast z gier, zabawek, książek czy sprzętów sportowych dziecko po prostu wyrasta. W takie akcje warto zaangażować również dzieci, by miały świadomość konieczności zmian.

Także plastyczne i szkolne artykuły wymagają okresowego przejrzenia, w szczególności przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Jeżeli dziecko lubi na przykład rysować, wizja otrzymania nowego wymarzonego kompletu kredek, flamastrów czy farb, kiedy uporządkuje się stare akcesoria, może być kusząca. Oczywiście wszystko przy założeniu, że dziecko nie otrzymuje wszystkiego, o czym tylko wspomni na zawołanie. Jeżeli tak jest - warto zastanowić się nad zmianą podejścia.

Pokój nastolatka nie musi być wyzwaniem

Bardzo często problemy z utrzymaniem porządku, a czasem także higieny w pokoju pojawia się w okresie buntu nastolatków. Nawet dobre nawyki mogą okazać się niewystarczające, kiedy w grę wchodzi negowanie dotychczasowych postaw, zachowań i zasad. Ten okres każde dziecko przechodzi w nieco inny sposób. Ważne jest wsparcie, rozmowa i zrozumienie, z jednoczesnym trzymaniem się określonych reguł.

Trzeba pamiętać, że nastolatek potrzebuje swojej prywatnej przestrzeni, warto to uszanować i zaznaczyć zrozumienie. Jednocześnie kluczowe jest podkreślenie, że mimo iż pokój jest strefą prywatności dziecka, muszą panować w nim i być przestrzegane pewne zasady, bo nadal jest on częścią domu. Może pomóc określony system motywacji, wprowadzenie konkretnych zasad, a przede wszystkim - konsekwencja.

Ten czas niełatwych zmian w życiu dziecka wymaga również zmian w otoczeniu. Warto razem z synem czy córką zaplanować mały remont pokoju, zmianę dodatków czy wystroju na bardziej “dorosły”, odpowiadający preferencjom dorastającego człowieka. Rzadko kiedy dodatki z okresu wczesnodziecięcego będą odpowiadać nastolatkowi w otoczeniu. Nawet jeżeli dziecko dzieli przestrzeń z rodzeństwem, zawsze można wygospodarować jej kawałek i sprawić, że młody człowiek będzie czuł się w niej dobrze.

Dbałości o porządek da się nauczyć - podsumowanie

Ciężko znaleźć osobę, która w czystym i w miarę uporządkowanym wnętrzu czułaby się źle. Brak konieczności szukania ulubionych zabawek, niepotykanie się o przedmioty na podłodze czy czyste miejsce gotowe do zabawy potrafi przemówić niemal do każdego malucha, jak i starszaka. Dlatego swoista dbałość o ład w przestrzeni dedykowanej dziecku jest do wyuczenia, należy jednak zacząć odpowiednio wcześnie i z właściwym podejściem. Nie martw się - nawet jeżeli Twoje dziecko nie nauczyło się tego, będąc malcem, możesz pomóc mu również później. Z pewnością szereg funkcjonalnych mebli i akcesoriów będzie bardzo przydatnych, a wyznaczenie obowiązków dostosowanych do wieku prostsze w realizacji. Warto ułatwić sobie i dziecku zadanie stawiając na swoisty minimalizm. Wtedy czyste i przyjemne wnętrze do nauki i zabawy stanie się dla wszystkich nieodłączną częścią codzienności.