Alergie są coraz bardziej powszechne. Niektóre osoby mają je od dzieciństwa, ale są też ludzie dorośli, którzy dopiero niedawno odkryli, że notoryczny katar to tak naprawdę uczulenie. Nawet w sypialni, w której odpoczywamy po całym dniu zajęć, może czaić się na nas zagrożenie. Kurz i roztocza lubią się zbierać również w pościeli. A my możemy mieć też alergię skórną. Jak z nimi walczyć?

Z tego wpisu dowiesz się:

  • Jakie materiały są przyjazne alergikom?
  • Jak dbać o pościel?
  • Co to jest neutralizator roztoczy? Twój sprzymierzeniec.
  • Podsumowanie

Materiały przyjazne alergikom

Niestety nie każda tkanina nada się do użytkowania przez osoby z alergiami. Wiele z nich po prostu podrażnia skórę, co może powodować nieprzyjemności. Aczkolwiek są też materiały, które wciągają roztocza i kurz, a przez to wywołują objawy uciążliwej alergii. Dlatego dobrze jest wiedzieć, które tkaniny na pościel nadadzą się dla osób walczących z tym schorzeniem, a jakich unikać.

Mamy ogromny wybór kołder i poduszek z wypełnieniem przyjaznym alergikom. A co z samymi poszewkami? To, że wypełnienie kołdry nie zbiera roztoczy i nie uczula, nie oznacza od razu, że cała pościel będzie odpowiednia.

Jeśli mamy alergię na konkretny materiał, np. na wełnę co wbrew pozorom jest powszechne, po prostu musimy go unikać. Gdy szukamy jednak tkaniny po prostu przyjaznej alergikom, zawsze jest dobrze wybrać materiały wykonane z włókien naturalnych. Najpowszechniejsza jest tutaj bawełna. Ze stuprocentowej bawełny wytwarza się zarówno prześcieradła, jak i komplety poszewek. Można kupić na przykład bawełnę satynową, która różni się splotem i wyglądem od zwyczajnej tkaniny bawełnianej, a wciąż jest antyalergiczna. Także len i jedwab świetnie się sprawdzą. Nowością na polskim rynku są wyroby bambusowe. Można już dostać taką pościel, która ma właściwości zapobiegające rozwojowi drobnoustrojów.

Jak dbać o pościel?

Zakup pościeli antyalergicznej, nie oznacza, że już jesteśmy bezpieczni. Trzeba ją odpowiednio pielęgnować, aby je utrzymać. Niestety materiały nie mają wiecznych właściwości antyalergicznych. Większość przedmiotów codziennego użytku trzeba co jakiś czas wymieniać na nowe.

Dobrze jest codziennie wietrzyć pościel. Ścielenie łóżka zaraz po przebudzeniu sprzyja rozwojowi roztoczy. Koniecznie choć raz w tygodniu trzeba ją wywiesić na słońce. Promieniowanie UV po prostu zabija roztocza. Można po prostu pościel wywiesić na balkonie lub położyć w oknie. Najczęstszym błędem, jaki popełniamy, jest jednak częstotliwość zmieniania poszewek. Ich zmiana jest konieczna minimum co 2 tygodnie, a nawet co tydzień, jeśli mamy problemy ze skórą albo mocno się pocimy.

Zakrycie pościeli grubą kapą nie tylko ładnie wygląda, ale też chroni elementy, wśród których śpimy przed osiadaniem kurzu. Kapę również regularnie trzepiemy, wietrzymy i pierzemy. Samą pościel warto prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Przed włożeniem jej do pralki należy się upewnić, czy producent na to pozwala. Wiele materiałów można pracę tylko w 30 stopniach C.

Bardzo istotny jest też materac. Mimo że można kupić bardzo wygodne modele z gwarancją użytkowania dożywotnio, to niestety ten przedmiot już po kilku latach staje się siedliskiem roztoczy. Szacuje się, że nawet regularnie go czyszcząc, już po 7 latach eksploatacji żyją w nim miliony roztoczy. A wtedy jedynym wyjściem jest wymiana na nowy.

Neutralizator roztoczy. Twój sprzymierzeniec

Chcąc zachować czystą i bezpieczną pościel na dłużej można korzystać różnego rodzaju płynów do prania, które zabijają roztocza i usuwają kurz. Materace nawet można odkurzać, ale nie zawsze dotrzemy aż do jego środka. Robią to natomiast spraye neutralizujące roztocze kurzu domowego. Używając neutralizatora roztoczy, można się ich pozbyć z łóżka nawet na pół roku.

Czy dzięki temu możemy używać każdej pościeli? Zwykle takie środki można stosować na poszewki, ale i ich wypełnienie, oraz materace. Dlatego, jeśli nie znaleźliśmy jeszcze innego rozwiązania, warto rozważyć zastosowanie takiego środku. Wcale nie musimy wyrzucać ulubionej pościeli tylko dlatego, że zbiera z łatwością roztocza. Jeśli regularnie ją pierzemy i zastosujemy zgodnie z zaleceniem neutralizator, każda tkanina może stać się przyjazna alergikom. Oczywiście, jeśli na nią nie mamy uczulenia. Niestety dla osób, które są uczulone na pierz czy wełnę jedynym sposobem uniknięcia objawów uczulenia, nadal jest unikanie takich produktów.

Podsumowanie

Wybranie kompletu pościeli, którym stworzymy sobie miejsce do komfortowego odpoczynku, jest trudne. Zwłaszcza, jeśli cierpimy na różne alergie. Powodują one konieczność rezygnacji z niektórych tkanin. Jednak coraz częściej można znaleźć materiały i wypełnienia przyjazne dla alergików. A nawet środki czystości, które pozwalają korzystać z dowolnych rodzajów pościeli, bez martwienia się, czy pojawią się w nich roztocza.