Od jakości pościeli zależy nasz wypoczynek. Gdy nam za gorąco albo za zimno, możemy mieć problem z zasypianiem. Szorstka i twarda pościel też nie sprzyja łagodnemu zapadnięciu w sen. Niektóre materiały sprawiają, że jest nam ciepło, ale też pocimy się mocniej niż zwykle. Jak więc znaleźć pościel wysokiej jakości, która będzie praktyczna i ładna?

Z tego wpisu dowiesz się:

  • Jakich błędów należy unikać?
  • Gramatura a jakość
  • Który materiał jest najlepszy?
  • Tania, ale dobrej jakości
  • Podsumowanie

Jakich błędów należy unikać?

Najczęściej kupujemy pościel, bo nam się podoba wizualnie. Nie zawsze jest to błąd, ale musimy pamiętać o całej stylizacji sypialni. Wzór, który nam się w tej chwili podoba, może okazać się zupełnie odmienny od stylu pomieszczenia. A wtedy będzie się wizualnie gryzł, co nie sprawi nam wizualnej radości. Wręcz przeciwnie takie niedopasowanie szczegółów może nas drażnić.

Kolejna kwestia to kupowanie według ceny. Oczywiście można w niskiej cenie znaleźć ciekawe komplety bielizny pościelowej, ale nie sama cena jest wyznacznikiem, czy warto coś kupić. Trzeba sprawdzić materiał, a nawet gramaturę produktu, aby ocenić czy jest warta zakupu. Można pokusić się nawet o kupowanie pościeli tylko z certyfikatem jakości.

Dużym błędem jest kupowanie poszewek na zapas. Za kilka sezonów może się okazać, że ładna pościel przestała nam się podobać. A nawet przez złe przechowywanie już nie wygląda dobrze, a materiał jest pełen kurzu i roztoczy. Także zły rozmiar poszewek może psuć efekt. Za duże sprawią, że kołdra i poduszki będą nam uciekać, za małe z kolei sprawią, że w jednym miejscu będzie więcej wypełniania niż w innych, przez co i ciepło zapewniane przez kołdrę nie będzie równomierne.

Gramatura a jakość

Wspomnieliśmy już, że przy ocenie wartości pościeli ważna jest gramatura. Ten wskaźnik pokazuje wagę materiału na metr kwadratowy, co przeliczane jest na konkretną jednostkę powierzchni. Brzmi skomplikowanie, ale interpretacja jest prosta. Im grubsza i cięższa tkanina, tym ma wyższą gramaturę. Można więc powiedzieć, że materiał o wysokiej gramaturze powinien być bardziej trwały i wyższej jakości. Natomiast tak porównywać można ze sobą tylko jedną tkaninę. Na przykład bawełnę o splocie jersey możemy porównać ze sobą po gramaturze. Ale już jedwabiu i bawełny nie porównamy w ten sposób, ponieważ materiały mają inny splot i strukturę.

Dlatego chcąc po gramaturze ocenić jakość i żywotność materiału, możemy porównywać jedynie komplety wykonane z tego samego tworzywa. O tym naprawdę łatwo zapomnieć.

Który materiał jest najlepszy?

Tutaj można oceniać to przez pryzmat swoich preferencji. Za najdroższe uznawane są jedwabie, a za najtańsze bawełna czy poliester. Tak naprawdę w każdym materiale można znaleźć właściwości, których oczekujemy.

Najbardziej powszechna jest pościel z bawełny. Jednak bawełna 100% może być włóknem, z którego są wykonane np.  bawełna satynowa czy jersey, który jest dzianiną z domieszką włókien sztucznych. Dlatego może mieć różne właściwości. Czysta tkanina bawełniana jest mocna i trwała. Można ją prać wielokrotnie i nie zmienia swojego kształtu. Bawełna satynowa to z kolei mikrowłókno, które tkane jest w taki sposób, aby wyglądem przypominać satynę. Ma o wiele większy połysk, ale wciąż zachowuje się jak bawełna.

Coraz bardziej popularna staje się pościel bambusowa. Posiada ona właściwości bakteriobójcze. Jest polecana alergikom, ponieważ nie uczula. W zimne dni oddaje ciepło, a w gorące zapewnia przyjemny chłód. Szczególnie polecana jest dla osób z wrażliwą skórą i alergiami.

Także jedwab jest bardzo polecany, gdy mamy alergię, zwłaszcza na roztocza. Po prostu materiał ten nie zbiera kurzu i dlatego, jest antyalergiczny. Zaleca się spanie na jedwabnych poduszkach również osobom, które mają trądzik lub chcą zwolnić proces starzenia się skóry. Poszewka z jedwabiu nie ociera o skórę i nie sprawia, że rano budzimy się ze zmarszczkami sennymi. Za to jedwab dobrze wchłania wilgoć. Jednym minusem jest czasochłonna pielęgnacja takiej pościeli, ponieważ nie trzeba jej prać, ale trzeba ją wietrzyć regularnie.

Tania, ale dobrej jakości

Czy można zatem znaleźć pościel w niskiej cenie, ale i dobrej jakości? Zdecydowanie tak. Jeśli chcemy pościel, która wygląda luksusowo, nie musimy kupować jedwabiu, możemy wybrać bawełnę satynową. Chcąc zainwestować w pościel, dobrze jest porównać jej gramaturę do innych kompletów wykonanych z tego samego materiału. Dzięki temu zobaczymy, co tak naprawdę jest warte zakupu.

Niska cena nie zawsze oznacza gorszą klasę materiału. Często też można znaleźć okazyjne promocje, które mają zachęcić do zakupu. Pościeli niestety nie da się ocenić jedynie po cenie. Trzeba wziąć pod uwagę materiał, gramaturę, splot, producenta, certyfikaty, jeśli je posiada. Dopiero wtedy można zdecydować czy cena jest warta danej jakości.

Podsumowanie

Kupowanie pościeli to wyzwanie. Zwykle takie elementy wymieniamy co kilka lat, dlatego oczekujemy, że kilka kupionych kompletów, których chcemy używać na zmianę, zachowa swoje właściwości przez dłuższy czas. Kierując się ceną i rodzajem materiału, możemy znaleźć ciekawe propozycje. Im wyższa jakość, tym dłuższy czas użytkowania pościeli. Dlatego nie powinniśmy kupować kompletu bez jego choć podstawowej oceny.