Codzienne zabieganie i masa spraw na głowie sprawia, że niejednokrotnie zapominamy o pełnym odprężeniu i zadbaniu o siebie. Wszystkie czynności pielęgnacyjne i relaksacyjne robimy tak, aby zajęły jak najmniej czasu, a to błąd. Warto przynajmniej raz w tygodniu na dłużej, a codziennie na kilka chwil odnaleźć czas dla siebie i poświęcić go o zadbanie o siebie i swoją urodę. Przy okazji może Ci się udać odzyskać trochę równowagi psychicznej, odpoczynku od codzienności. Sprawdź, jakie propozycje na każdy dzień tygodnia można wykonać w domu, by poczuć się zadbanym i odprężonym kompleksowo.

  • Peeling i odżywienie, czyli coś dla skóry
  • Kiedy masażysta nie jest dostępny - automasaż na wiele sposobów
  • Domowa maska na włosy i skórę głowy
  • Zadbaj o skórę twarzy - oczyszczenie i głębokie nawilżenie
  • Kąpiel z masażem wodnym - czysty relaks
  • Aromaterapia prosto z natury olejkami roślinnymi
  • Odprężające i rozciągające ćwiczenia to SPA dla mięśni oraz ścięgien

 

Peeling i odżywienie, czyli coś dla skóry

Domowe SPA to czas na zadbanie o siebie w zaciszu własnej łazienki czy sypialni. Spróbuj wykorzystać do tego celu naturalne składniki, które prawie na pewno masz w domu, w kuchni. Będzie to prawdopodobnie ciekawa odmiana od stosowanych na co dzień kosmetyków. Aby odżywić skórę całego ciała, albo też wybranej jej partii warto trzymać się dwóch etapów - głębokie oczyszczenie oraz nawilżenie i odżywienie.

Obok standardowego umycia ciała przed zabiegiem warto wykonać naturalny peeling. Domowy, stosowany od lat sposób to peeling z fusów zmielonej kawy. Oprócz delikatnego złuszczania naskórka może pobudzać również głębsze warstwy skóry do regeneracji . Po naturalnym peelingu czas na nawilżenie i odżywienie. Spróbuj wykorzystać do tego celu na przykład niewielką ilość oleju kokosowego lub oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Wmasowuj je w wybrane partie ciała. Efekt może Cię naprawdę pozytywnie zaskoczyć!

Kiedy masażysta nie jest dostępny - automasaż na wiele sposobów

W ramach domowego SPA doskonałym pomysłem będzie zafundowanie sobie masażu. Jak to zrobić, gdy nie ma pod ręką wprawnego masażysty? Tak naprawdę wystarczy niewielka twarda piłka, roller czy specjalna mata do akupresury. Ich użycie wymaga nieco wprawy lub przyzwyczajenia, jednak odprężenie, jakie może udać się uzyskać jest nie do przecenienia. W taki sposób jesteś w stanie wykonać masaż nie tylko kończyn czy brzucha, ale również pośladków, pleców czy karku. Wystarczy poznać kilka prostych metod z wykorzystaniem płaskich powierzchni i wspomnianych gadżetów. Warto kupić kilka ciekawych akcesoriów do masażu, które z łatwością wykorzysta się w rozluźnieniu własnego ciała.

Domowa maska na włosy i skórę głowy

W ramach salonu odnowy biologicznej w swoim mieszkaniu możesz również intensywnie zadbać o włosy oraz skórę głowy. Spróbuj wykonać intensywną wersję maski na włosy, używając klasycznej odżywki w większej ilości, nałożonej na umyte, spłukane ciepłą wodą włosy. Zaraz po nałożeniu owiń włosy ciasno ręcznikiem oraz folią i zostaw na kilkanaście minut, nawet do pół godziny. Aby wzmóc efekt, możesz lekko podgrzać tak przygotowany turban suszarką. Po upłynięciu czasu odżywkę trzeba starannie zmyć, zakańczając spłukiwanie zimnym strumieniem wody.

Inną możliwością jest użycie zamiast gotowej odżywki specyfiku domowej roboty. Stosowane od dziesiątek lat odżywcze żółtko z jaja kurzego, czy też maska z oleju kokosowego, oliwy z oliwek, siemienia lnianego albo aloesu potrafi doskonale wpływać na regenerację cebulek włosów i lepszy ich wygląd na całej długości.

Zadbaj o skórę twarzy - oczyszczenie i głębokie nawilżenie

Skóra twarzy wymaga specjalnego traktowania. Jest szczególnie wrażliwa, może też sprawiać najwięcej kłopotów. Dlatego poświęcenie jej specjalnego czasu w ramach SPA to świetny pomysł. Podobnie jak w przypadku reszty ciała, przy każdym zabiegu warto postawić na dwa kroki - oczyszczanie i nawilżanie, odżywianie. Przy wykonywaniu zabiegów na twarz warto dostosować ich rodzaj oraz wykorzystywane substancje do typu skóry, aby przypadkiem nie zaostrzyć ewentualnych problemów.

Kąpiel z masażem wodnym - czysty relaks

Jeden z dni Twojego domowego SPA możesz poświęcić na inną formę masażu - w trakcie odprężającej kąpieli. Sól morska z naturalnymi minerałami, czy pachnące olejki pomogą Ci się w pełni zrelaksować. Możesz też stworzyć wyjątkową atmosferę, wykorzystując światło, dźwięki czy ulubioną lekturę. Dla osób niemających dostępu do wanny nic straconego. Również pod prysznicem, długim i ciepłym można z użyciem strumienia wody wykonać odprężający masaż, a przy okazji peeling rękawicą do masażu albo naturalną mieszanką cukrową.

Aromaterapia prosto z natury olejkami roślinnymi

Piękne zapachy potrafią również wyjątkowo działać na zmysły. Dlatego na dzień, kiedy nie masz zbyt wiele czasu na inne zabiegi, możesz spróbować elementów aromaterapii z pewnym przymrużeniem oka. Niekoniecznie od razu musisz kupować zestawy olejków kominek albo dyfuzor czy aromatyzer. Warto jednak nabyć naturalny olejek eteryczny o ulubionym zapachu i użyć go jako dodatek do masażu, kąpieli czy stworzyć własne zapachowe pałeczki. Zapach dobrany do Twojego gustu może pomóc pobudzić Cię do działania, albo też wyciszyć, jeżeli jest taka potrzeba.

Odprężające i rozciągające ćwiczenia to SPA dla mięśni oraz ścięgien

Wbrew pozorom domowy trening rozciągający może być sposobem na idealne odprężenie. Warto znaleźć swój własny zestaw ćwiczeń, dzięki któremu nawet w krótkim czasie uzyska się przyjemny stan relaksu. Pomocne w tym mogą być odpowiednie akcesoria, które ułatwiają czy uprzyjemniają niektóre działania. Piłki gimnastyczne wykorzystywane w rehabilitacji to znany od lat skuteczny sposób na ćwiczenia odprężające. Odpowiednie taśmy rehabilitacyjne czy elastyczne gumy sprawdzają się także świetnie. Rozluźnione mięśnie i odprężone ścięgna dają przyjemne uczucie nawet po całodniowym intensywnym wysiłku. Dawka endorfin, jaką zyskuje organizm podczas ćwiczeń fizycznych, jest również nie do przecenienia.

Warto regularnie, każdego dnia poświęcić choć chwilę na zadbanie o siebie. Domowe SPA to prosty i sprawdzony pomysł, dzięki któremu bez wychodzenia z własnego mieszkania możemy skorzystać z dobroczynnego działania różnorodnych zabiegów. To wcale nie musi być kosztowne ani czasochłonne.