Oglądając stylizacje kuchni w salonach meblowych albo w popularnych czasopismach, można mieć wrażenie, że choć są to modele piękne, to u nas się nie sprawdzą. Niestety bardzo często tak jest, że zakup kompletnej stylizacji, która została przygotowana dla pokazowego mieszkania, okazuje się niewypałem. Dlaczego? Meble nie muszą być niepraktyczne, ale to my musimy mieć z nich pożytek. Jeśli nie gotujemy za wiele, nie są nam potrzebne szerokie blaty i wyspa kuchenna. Z kolei, gdy lubimy spędzać w kuchni wiele godzin, przyda się jak najwięcej blatów roboczych i szafek, a jak najmniej dekoracji. Jak połączyć praktyczną i ładną kuchnię w całość, która nas zadowoli?

W tym artykule przeczytasz o:

  • Jak dopasować układ zabudowy do kształtu pomieszczenia?
  • Urządzenia, bez których się nie obejdziesz
  • Światło – jaką rolę odgrywa
  • Zmiany w kuchni bez remontu – co można zrobić?

 

Jak dopasować układ zabudowy do kształtu pomieszczenia?

Każda kuchnia wygląda inaczej, dlatego gotowe meble czy też koncepcje pokazane w sklepie, nie muszą się sprawdzić. W wąskiej, ale długiej kuchni potrzebna będzie zabudowa wzdłuż ściany. Z kolei kuchnie na planie kwadratu można zaaranżować w literę L, a nawet U. Bardzo wiele mieszkań ma kuchnię otwartą na salon, który odgrodzony od powierzchni kuchni jest zwykle wyspą. Jest to doskonały zabieg, a wyspa jest dodatkowym meblem, w którym można schować rzeczy lub posłużyć się nią jak stołem.

Istnieje jednak zasada trójkąta. Oznacza ona, że droga, którą pokonujemy od zlewozmywaka, lodówki i kuchenki powinna się układać w ten kształt. Wtedy będzie nam się pracować najwygodniej, a do tego sprzęty będą stały w taki sposób, że nie będą się od siebie nagrzewać czy schładzać. Głównie chodzi tu o zasadę ustawiania kuchenki i piekarnika z dla od lodówki. Model w zabudowie, są dodatkowo chronione wewnętrznymi ściankami.

Może nam się wydawać, że najprościej będzie meble ustawić na jednej ścianie. W długiej i wąskiej kuchni nie ma  innego wyjścia, ale w większych pomieszczeniach nie będzie to ergonomiczne. Najbardziej praktyce są kuchnie w kształcie litery L. Rozmieszczając na takim planie zabudowę, można postawić sprzęty w odpowiedniej odległości od siebie i co ważniejsze, w kolejności, która się najlepiej sprawdza. Krótsze ramię może być umieszczone przy węższej ścianie lub też stanowić wyspę kuchenną oddzielającą kuchnię od salonu.

Urządzenia, bez których się nie obejdziesz

W kuchni potrzebny jest szereg sprzętów, bez których nie da się obejść. Jednak ich wielkość oraz funkcje zależą od naszych potrzeb. Nie musimy kupować największej i najnowocześniejszej lodówki, jeśli mieszkamy samodzielnie i zajmiemy w niej jedną półkę. Wielkość lodówki zawsze zależy od liczebności rodziny, częstotliwości zakupów, a nawet tego, na ile dni gotujemy na raz posiłki i chcemy je przechowywać. Nie każda lodówka musi być wielka, jak te promowane w amerykańskich serialach.

Również wybór kuchenki lub płyty grzejnej jest trudny. Nowoczesne płyty świetnie się sprawdzają w małych mieszkaniach lub dla osób, które mniej gotują. Z powodzeniem można znaleźć płyty z 2 palnikami, jak i z 6. Jednak do płyty trzeba kupić osobno piekarnik. Nie warto z niego rezygnować, nawet jeśli wydaje nam się, że nie będzie przydatny. Można w nim nie tylko piec, ale też odgrzewać potrawy. Zatem może zastąpić też mikrofalówkę. Tradycyjna kuchenka gazowa z elektrycznym piekarnikiem to rozwiązanie dla osób, które lubią dużo gotować, ale jej wymiary pozwalają na wstawienie jej nawet w mniejszych kuchniach.

Nad kuchenką czy płytą zawsze musi być umieszczony okap kuchenny. Obecnie można kupić nowoczesne pochłaniacze, które wysuwają się z blatu tuż za palnikami. Takie rozwiązanie jest idealne, gdy mamy palniki umiejscowione w wolnostojącej wyspie. Jeśli potrzebujemy tradycyjnego okapu, trzeba go zawiesić na wysokości około 65 cm nad kuchenką.

Czy warto kupić zmywarkę? Według ekspertów korzystając z niej, można oszczędzić nawet 8 dni w roku. Tak, tyle czasu w przeliczeniu, statystyczny Polak zmywa naczynia w ciągu roku. Należy jednak pamiętać, że przed zmywarką musi być co najmniej 1 m wolnej przestrzeni, aby wygodnie ją otworzyć. Zdecydowanie warto zamienić jedną szafkę stojącą na zmywarkę.

Światło – jaką rolę odgrywa

Dobrze oświetlona kuchnia to podstawa, aby pracowało się w niej przyjemnie. Przede wszystkim to pomieszczenia musi mieć swój klimat. W nowoczesnych wnętrzach pasuje białe światło, które podkreśla szyk i modę kupionych mebli i sprzętów. Z kolei w tradycyjnych wnętrzach lepiej postawić na światło o ciepłej barwie.

A gdzie zamontować punkty świetlne? Zawsze montuje się je na suficie. Może to być samotny żyrandol, ale też popularne jest wykończenie sufitu lampkami LED, które równomiernie go oświetlą. Jednak jeśli zawieszamy szafki nad blatami roboczymi, będziemy sobie zasłaniać światło. I co wtedy? Na to też można zaradzić. Wystarczy pod szafkami zamontować dodatkowe podświetlenie. Oświetli ono blat, a nawet można je dodać nad zlewozmywakiem czy kuchenką, choć tu warto kupić od razu okap, który ma również funkcję oświetlania przestrzeni pod nim. Nawet jeśli kupione szafki nie mają dodatkowych punktów świetlnych, można je założyć samodzielnie i cieszyć się jasną kuchnią.

Zmiany w kuchni bez remontu – co można zrobić?

Wiele osób zapomina, jak ważne są akcesoria kuchenne. Bez nich żadna kuchnia nie będzie funkcjonalna. Choć warto się skupić na kupieniu odpowiedniej kuchenki czy lodówki, to nie można zapominać o innych rzeczach, których będziemy używać na co dzień.

Choćby ściereczki kuchenne mają znaczenie. Odpowiedni ręcznik kuchenny musi dobrze wchłaniać wodę, ale mieć miękka i delikatną strukturę, aby nie zarysować blatów czy szklanych kieliszków. Ciekawym sposobem trzymania ich pod ręką jest wykorzystanie tacy. Ręczniczki wystarczy zwinąć w ruloniki i położyć na niej, ustawiając z nich kształt piramidki. Na blacie będą świetnie wyglądać, a do tego w każdej chwili można po nie sięgnąć.

Ponadto wszelkiego rodzaju pojemniki na produkty będą nam niezwykle potrzebne. Między innymi, aby przechowywać przygotowane wcześniej jedzenie w lodówce. Kładąc je po prostu na talerzach, zajmie więcej miejsca, ponadto na taki talerz nie postawimy też kolejnego. A przy pojemnikach z zamknięciem można stawiać je warstwowo i dzięki temu oszczędzać miejsce.

Dodanie wieszaka na chochelki i ciekawe łopatki może być również atrakcyjne z punktu widzenia dekoracji, ale i bardzo praktyczne, gdy narzędzia te będą pod ręką. Nawet z pojemników na przyprawy można zrobić dodatek. Wystarczy kupić magnesy i przymocować jedną stronę do wiszącej szafki kuchennej, a drugą do pojemnika. Podwieszając je w ten sposób pod szafkami, mamy do nich łatwy dostęp, eksponujemy je i chwalimy się ciekawym pomysłem przed gośćmi.

Jeśli do tej pory nie mamy światła padającego nad blat, jest to dobry moment, aby o nim pomyśleć. Dostępne są w sprzedaży gotowe lampki, ale i można kupić taśmy LED, które poprowadzimy przez wszystkie szafki, a nawet dodamy je do szklanych witryn, aby je ozdobnie podkreślić. Ten praktyczny i pomysłowy zabieg, sprawi, że kuchnia będzie jaśniejsza i bardziej nowoczesna.