Międzynarodowy dzień dziecka, który obchodzimy 1 czerwca to najczęściej okazja do obdarowania małych i dużych dzieci wyjątkowymi prezentami. Jednak przy ogromnej dostępności bardzo różnych zabawek, sprzętów i akcesoriów dla dzieci oraz młodzieży wybór tego “właściwego” podarunku może nie być łatwy. Niektórzy rodzice czy opiekunowie wybierają opcję zakupu jedynie słodkości, wspólne wyjście na lody czy organizację ciekawej imprezy albo wycieczki. Każda z tych możliwości daje spore szanse na sprawienie dziecku niezapomnianych pozytywnych przeżyć, by to święto kojarzyło mu się jak najlepiej. Zastanawiasz się nad tegorocznym dniem dziecka, jak ten czas spędzić z dziećmi, co wybrać na prezent? Sprawdź nasze propozycje:

  • Zabawka dopasowana do wieku i preferencji dziecka
  • Wspieraj rozwój, zainteresowania i pasje
  • Wycieczka w wyjątkowe miejsce to doskonały podarunek
  • Sprzęt sportowy idealnym prezentem na dzień dziecka
  • Pieniądze na dzień dziecka - czy to dobry pomysł?
  • Radość i satysfakcja gwarantowane - podsumowanie

Zabawka dopasowana do wieku i preferencji dziecka

Bez względu na to, czy jesteś bliskim członkiem rodziny, czy też znajomym, jeżeli planujesz zakup zabawki na dzień dziecka, rozważ prezent dostosowany do obdarowywanej osoby. Zakup zabawek, które w obecnych czasach są łatwo dostępne i występują w bardzo szerokim zakresie jakościowym oraz cenowym jest nie lada wyzwaniem. Zabawki interaktywne, edukacyjne, zręcznościowe, kreatywne, muzyczne, drewniane… Wymieniać można długo, ale co wybrać?

Gadżet musi być dostosowany do wieku dziecka. Poza oczywistymi oznaczeniami, takimi jak ostrzeżenie o niedostosowaniu zabawek z małymi elementami dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, producenci wielu modeli stosują zalecany wiek użytkowników. Pozwala on na lepsze rozeznanie nawet wśród osób na co dzień niemających do czynienia z tego typu artykułami. Oczywiście sugerowany przedział wiekowy nie zabrania korzystać dzieciom młodszym czy starszym z danego przedmiotu, ale z dużym prawdopodobieństwem mogą one nie czerpać pełni radości z zabawki niedostosowanej wiekowo.

Pamiętaj również, aby zabawki dla dzieci nawiązywały do ich zainteresowań, ulubionych zajęć. Oczywiście dla najmłodszych zadanie to może być nieco utrudnione, jednak nawet dwu-trzy latek ma zwykle ulubioną postać z bajki, typ samochodzików, lalki czy misie. Nieco starsze dzieci mogą już na przykład kolekcjonować jakieś gadżety, uwielbiać układać puzzle czy marzyć o jakimś konkretnym modelu sprzętu. Tu warto nawiązać w rozmowie z dzieckiem lub jego rodzicem do marzeń dziecka, a także gadżetów, które już posiada, aby nie dublować prezentów.

Wspieraj rozwój, zainteresowania i pasje

W każdym dziecku drzemie potencjał, dlatego zwykle chcemy czegoś je nauczyć dzięki zabawie. Wbrew pozorom nawet najprostsze czy niezbyt “mądre” zabawki potrafią rozwijać różne aspekty życia dziecka. Nie tylko zabawki edukacyjne uczą, choć ta grupa kładzie szczególny nacisk na wymiar kształcący w zabawie. Ale nawet zwykle klocki - drewniane albo plastikowe potrafią rozwijać jednocześnie wiele cennych umiejętności. Wspierają umiejętność myślenia przestrzennego, planowania, nazywania kolorów i kształtów, motorykę małą dłoni, koordynację ręka-oko, a nawet umiejętność zachowań społecznych, odgrywania ról.

Warto jednak pójść o krok dalej wybierając podarunek na dzień dziecka i ofiarować coś, co będzie korespondowało z jego zainteresowaniami, pasjami. Maluch uwielbia kopać piłkę? Być może zestaw rozkładanych bramek albo kosz do koszykówki będzie dobrym pomysłem. Córka lubi czesać lalki, zaplatać warkoczyki? Głowa do czesania albo lalki z odpowiednimi włosami pomogą w rozwijaniu zdolności manualnych. Puzzle, malowanie, domowe naukowe eksperymenty, a może majsterkowanie czy gra na instrumentach albo śpiewanie na karaoke? Do każdego hobby można dopasować odpowiedni podarunek.

Warto zaznaczyć, że na dzień dziecka wcale nie trzeba kupować zabawek. Starsze dzieci, młodzież lubią też być traktowane trochę jak dzieci w tym dniu, nawet jeżeli do tego się nie przyznają i oczekują jakiegoś podarunku. Można ofiarować im bardziej “dorosły” prezent, wpisujący się w ich zainteresowania. Nawet drobiazg taki jak tematyczny brelok do kluczy, T-shirt czy inny gadżet będzie dobrym pomysłem, jeżeli tylko pasuje młodemu człowiekowi. Nie da się ukryć, że każdy z nas w pewnym stopniu jest dzieckiem, a pozostaje nim stale dla swoich rodziców czy dziadków.

Wycieczka w wyjątkowe miejsce to doskonały podarunek

Kupowany na dzień dziecka prezent wcale nie musi być materialny. W pogoni za różnymi sprawami często zbyt mało czasu poświęcamy maluchom, dlatego rodzinny 1. czerwca, bez elektronicznych gadżetów, spędzony w ciekawym miejscu, na wycieczce będzie świetnym pomysłem. Taka przygoda może być pełna atrakcji albo wręcz przeciwnie - gdy na co dzień wszyscy mają zbyt wiele bodźców, można pojechać w spokojne miejsce, by po prostu w rodzinnym gronie poleniuchować. Urządzenie pikniku w plenerze gdy pogoda na to pozwala, wyjazd nad rzekę czy jezioro albo długi spacer do lasu bywają zbawienne.

Bardzo często w okolicy dnia dziecka, na przykład w weekend różne firmy i instytucje organizują imprezy dla najmłodszych. To szansa na mnóstwo niecodziennych atrakcji i dobrą zabawę wśród innych dzieci. Nawet jeżeli nie dysponujesz dużym budżetem, w tym czasie najczęściej wielu sponsorów udostępnia zabawy za darmo czy symboliczną złotówkę. Bajkowe chwile możecie spędzić w salach zabaw, lunaparkach, parkach wodnych czy innych miejscach wiążących się ze świetną rozrywką często dla całej rodziny.

Jeżeli jednak wolisz unikać tłumów, możesz z dziećmi stworzyć lub kontynuować rodzinną tradycję. Coroczny pierwszoczerwcowy wypad w góry, nad morze, albo na ulubiony wielki plac zabaw w innym mieście? To, co zaplanujesz, nie ma większego znaczenia, jeżeli tylko będzie robione pod kątem potrzeb dziecka i wspólnie spędzicie radosny czas. Bardzo często nawet wspólne siedzenie w domu i gra w gry planszowe, gdy rodzica nie zaprząta praca i obowiązki jest świetnym pomysłem satysfakcjonującym młodszych i starszych.

Sprzęt sportowy idealnym prezentem na dzień dziecka

Dla młodych sportowych pasjonatów akcesoria i sprzęt sportowy są zwykle dobrym pomysłem na prezent z każdej okazji. Tutaj jednak warto zwrócić uwagę nie na ilość, a jakość sprzętu i dopasowanie do faktycznych potrzeb. Któraś z kolei piłka dla małego piłkarza niekoniecznie będzie trafiona, ale już profesjonalne ochraniacze czy koszulka z logo ulubionego klubu - owszem. Podobnie jak mały miłośnik sportów drużynowych, ekstremalnej jazdy na rowerze czy ćwiczeń na trampolinie swój sprzęt “główny” najczęściej już ma, ale dodatkowe akcesoria zawsze będą dla niego przydatne.

Bardziej uniwersalne sprzęty takie jak hulajnoga, różne rodzaje deskorolek czy rolki to dobry pomysł na podarunek zachęcający do aktywności. Nie muszą kosztować dużo, a mogą zapewnić sporą dawkę doskonałej zabawy. Jeżeli dziecko ma już takie sprzęty, być może warto zadbać dodatkowo o bezpieczeństwo, kupując dobrej jakości kask, ochraniacze na kolana, łokcie czy nadgarstki. Warto jednak zwrócić uwagę, że każdy sprzęt sportowy, zwłaszcza ten intensywnie użytkowany ulega zużyciu, dlatego być może to właśnie nowa, zaawansowana wersja deski czy hulajnogi będzie wymarzonym podarunkiem.

Czy dzień dziecka może być dobrą okazją do podarowania rowerka albo jeździka? Czemu nie! Jeżeli maluch jeszcze nie ma swojego pojazdu, każda okazja będzie dobra. Również w sytuacji, gdy starsze dziecko marzy o rowerze albo wyrosło już z poprzedniego, czerwiec to najwyższa pora na zaczęcie rowerowego sezonu. Choć zwykle rower to dość duży wydatek, nic nie stoi na przeszkodzie, by sprezentować go dziecku jako prezent składkowy z dziadkami czy ciocią albo wujkiem.

Pieniądze na dzień dziecka - czy to dobry pomysł?

Wydaje Ci się, że dziecko wszystko już ma, niczego nie potrzebuje? A może po prostu nie wiesz co kupić, a jednak chcesz coś ofiarować starszakowi czy dziecku siostry, brata, znajomej? Czy pieniądze z okazji dnia dziecka w ramach prezentu są dobrym pomysłem? Wszystko zależy od sytuacji, choć najczęściej lepiej jest dać dziecku określoną kwotę niż kupić zupełnie nietrafiony prezent. Rozwiązaniem pośrednim może być bon podarunkowy na przykład do sklepu z zabawkami.

Kiedy warto dać pieniądze na dzień dziecka? Z pewnością w sytuacji, gdy najczęściej starsze już dziecko, które dostaje kieszonkowe, zbiera na jakiś swój cel. Cele mogą być różne, podobnie jak kwoty docelowe czy te, które możesz ofiarować. Wbrew pozorom znana od lat metoda na włożenie “papierka” do słodyczy dla dziecka nadal jest popularna w kolejnym już pokoleniu.

Sytuacja, w której lepiej jest podarować nawet drobiazg, niż dawać pieniądze jest wtedy, gdy dziecko jest małe, a jego potrzeby dość dobrze znane. Oczywiście dotyczy to głównie podarunków od osób spoza rodziny, bo wśród najbliższych najczęściej dobrze wiadomo, co warto kupić. Jeżeli chcesz sprawić prezent nie swojemu dziecku na dzień dziecka, a nie masz pojęcia, co kupić, może po prostu zapytaj jego rodziców czy opiekunów.

Radość i satysfakcja gwarantowane - podsumowanie

Tak naprawdę dziecku w każdym wieku niewiele brakuje do szczęścia. Dobra zabawa nie wymaga drogich gadżetów i najlepszego sprzętu. Dziecko od małego powinno uczyć się, a właściwie nie tłumić naturalnej radości nawet z małych rzeczy, by uniknąć wykształcenia jego postawy roszczeniowej. Tak naprawdę w dzisiejszym świecie wspólny rodzinny czas to kluczowa wartość. Przy mnogości dostępnych na rynku zabawek nawet same dzieci gubią się w tym, czego pragną. Dlatego mądrze przedstawiony wybór wśród kilku możliwości, jeżeli nie wiesz, co będzie optymalną opcją, będzie lepszy niż zabranie dziecka do pełnego zabawek sklepu. Nie zawsze bowiem niespodzianka jest lepszym pomysłem niż świadomy wybór, dzięki któremu dziecko może spełnić swoje marzenia.