Kupując pościel, zwykle zwracamy uwagę na jej wygląd, dopasowanie do stylu, w jakim urządzono sypialnie oraz na cenę. Jednakże oprócz jej dekoracyjnej funkcji ważny jest też komfort użytkowania. Podczas snu organizm się regeneruje, a my wypoczywamy. Dlatego powinno być dla nas ważne, aby spać w przyjemnej w dotyku pościeli, w której będzie nam łatwo zasnąć. Źle dobrane materiały mogą oddziaływać wręcz przeciwnie. Jak powinniśmy wybierać pościel?

  • Jakie prześcieradło kupić?
  • Prześcieradło z gumką czy bez?
  • Materiały na prześcieradło – który najlepszy?
  • Gramatura materiału – czy ma znaczenie w wyborze prześcieradła?
  • Podsumowanie

Jakie kupić prześcieradło?

Nawet najlepszy materac potrzebuje prześcieradła, które go zakryje, ale i zapewni nam wygodę snu. Wybierając ten element, zawsze warto kierować się wygodą, czyli materiałem i strukturą.

Zawsze trzeba kierować się wielkością materaca. Na szczęście te mają uniwersalnie oznaczane rozmiary np. 120 x 200 cm, 160 x 220 cm itp. Zatem kupując prześcieradło, wystarczy znać podany przez producenta wymiar pościeli, jaka będzie do łóżka pasować. Jeśli podoba nam się nieco większe prześcieradło, również z tym nie ma problemu. Można je zawinąć pod materac, aby zachowało swoją formę. Natomiast nie warto kupować mniejszych, ponieważ będą się one rolować podczas snu, a w wypadku prześcieradeł na gumce, nawet ich nie założymy, bo będą zbyt małe.

Istotny jest również materiał, z jakiego ten element jest wykonany. Najbardziej popularne są prześcieradła wykonane z naturalnych materiałów.

Prześcieradło z gumką czy bez?

Warto zastanowić się nad tym, jak śpimy. Jeżeli korzystamy z prześcieradła bez gumki i budzimy się rano ze zrolowanym materiałem, może lepszym wyborem będzie to z wszytą gumką? Prześcieradło z gumką zaczepiamy o krawędzie materace, co je unieruchamia. Będzie ono idealnie gładkie i nie zroluje się.

Oczywiście można też postawić na zwyczajne prześcieradło, które aby zapobiec rolowaniu można założyć pod materac. Jednak są one najbardziej praktyczne, gdy nie mamy klasycznego materaca i chcemy zaścielić np. kanapę rozkładaną do spania.

Materiały, z jakich warto kupić prześcieradła

Prześcieradła wykonane z dzianiny jersey, tak naprawdę zrobione są z mieszanki bawełny i włókien syntetycznych. Polecane są na każdą porę roku. Można je rozłożyć na łóżkach dla dorosłych i dla dzieci, ponieważ ta dzianina jest delikatna w dotyku.. Niewątpliwą zaletą jerseyu jest jego elastyczność. Nie musimy prasować prześcieradeł jersey. Wystarczy rozłożyć je na materacu i wygładzić rękami, a zagniecenia same znikną.

Także frotte jest bardzo praktycznym i przyjemnym dla skóry materiałem. Tkanina wykonana jest z gładkiej i pętelkowej części, przez co jest miękka, ale i grubsza niż zwykła płachta bawełny. Dzięki takiemu wykończeniu frotte daje komfort termiczny, który przydaje się zwłaszcza o zimniejszych porach roku. Mimo że jest to materiał wykonany z bawełny i włókien poliestrowych, uznawany jest przez użytkowników za materiał oddychający i przewiewny. A do tego jest bardzo elastyczny i rozciągliwy, więc łatwo go założyć na materac, a trudno uszkodzić.

Delikatnym w dotyku, ale bardzo mocnym materiałem jest bawełna satynowa. Jest to 100% bawełny o splocie satynowym, który nadaje prześcieradłu połysk. Bawełna od lat uznawana jest przez naukowców za najbardziej przyjazny do noszenia materiał. Dlatego również komplety pościeli z niej wykonane cieszą się dużą popularnością. Prześcieradła wykonane z satyny bawełnianej będą w lecie chłodzić, a zimą grzać. Do tego są odporne na mechacenie i wielokrotne pranie.

Gramatura materiału – czy ma znaczenie w wyborze prześcieradła?

Gramatura materiału mówi o jego grubości i ciężarze. Definiuje się ten parametr, jako liczbę splecionych włókien na metr kwadratowy materiału. Zatem im większa gramatura, tym grubsze będzie prześcieradło. Czy ma to znaczenie? Jeśli chcemy kupić model, który będzie trwały i posłuży nam kilka lat można wybrać grubsze prześcieradło. Gdy zależy nam na lekkiej osłonie materaca z powodzeniem można postawić na cieńszy materiał.

Podsumowując

Wybór nawet jednego elementu w komplecie pościeli jest bardzo ważny. Zawsze warto postawić na pierwszy plan swoje preferencje. Idealnie dopasowane do łóżka prześcieradło zapewni nam wysoki komfort snu. A do tego nie będzie wymagało częstej wymiany.

Bibliografia:

  1. Materiałoznawstwo odzieżowe, Jadwiga Idryjan-Pajor, 2009