Urządzając sypialnię, zwykle na ostatnią chwilę kupujemy pościel. A tymczasem to od niej zależy komfort naszego wypoczynku. Źle dobrane prześcieradło, za gruba pościel czy materiał, który jest ładny, ale nie zapewnia przewiewu powietrza to standardowe błędy, które może popełnić każdy. Sam wybór prześcieradła jest istotny. Dla wygody całkiem sporo osób decyduje się na prześcieradło z gumką. Czy jest ono wygodne?

  • Komfort snu jest najważniejszy
  • Estetycznie pościelone łóżko
  • Jak dobrze dopasować rozmiar prześcieradła?
  • Jaki materiał na prześcieradło wybrać?
  • Podsumowanie

Komfort snu jest najważniejszy

Nie zawsze mamy czas, aby przed zakupem porównać wiele opcji, dlatego decydujemy się na coś, co zostało nam polecone przez rodzinę, a nawet pomocnika w sklepie. Może nam się wydawać, że prześcieradło jest tylko płachtą materiału, którą rozkładamy na materacu i nie ma większego znaczenia. Aczkolwiek materiał, z jakiego jest wykonane, grubość, a nawet wykończenie brzegów ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu.

Kiedy ścielimy łóżko, chcemy, aby pościel była na swoim miejscu przez całą noc. Nie ma nic gorszego niż nagle zjeżdżająca kołdra czy zwinięte prześcieradło. Na szczęście obecnie można znaleźć prześcieradła z gumką, które się nie rolują i nie zsuwają.

Estetycznie pościelone łóżko

Nie tylko nasza wygoda się liczy. Mając ładnie pościelone łóżko, może nam się spać przyjemniej. Równo ułożona pościel w atrakcyjnym wzorze lub kolorze sprawi nam przyjemność. Lubimy spać w ładnej pościeli. Jednak każdy element się liczy, jeśli prześcieradło będzie zbyt duże, zacznie zwisać na wolnych brzegach i już cały wygląd łóżka może przestać nam się podobać. Wybór prześcieradła z gumką może temu zaradzić. Po prostu takie prześcieradło o odpowiednio dobranym rozmiarze, po założeniu zawsze zostanie na swoim miejscu. Nie trzeba się nim zajmować, ścieląc łóżko, a materac zawsze będzie wyglądał estetycznie.

Jednak, aby dobrze przykryć materac, trzeba założyć prześcieradło. Przy modelu z gumką może być to trudne. Z jednej strony je zaczepimy, a z drugiej się przemieści. Dopiero gdy opracujemy metodę utrzymania prześcieradła na jednym końcu w celu założenia drugiego, będziemy zadowoleni z wyglądu łóżka.

Właśnie przez utrudnione zakładanie sporo osób narzeka, że takie prześcieradła są utrapieniem. Założone raz będzie spełniać swoją funkcję przez parę tygodni. A im więcej razy je założymy, tym kolejny raz będzie łatwiejszy.

Jak dobrze dopasować rozmiar prześcieradła?

Kupując prześcieradło z gumką, trzeba znać rozmiar materaca. Tutaj, jeśli kupimy za duże, niestety nie będziemy mogli go w miarę estetycznie podwinąć i włożyć pod materac. Całe prześcieradło musi zakrywać materac bez luzu. Za małe z kolei w ogóle na materac nie wejdzie. Jak wybrać idealny rozmiar?

Jeżeli mamy nowy materac możemy sprawdzić wymiary sugerowane przez producenta. Gdy jednak ich nie pamiętamy, warto po prostu zmierzyć jego szerokość, długość oraz grubość i tym się kierować. Należy pamiętać, że modele z gumką mają 15-20 cm zapasu, który naciąga się na boki. Jeżeli nasz materac jest grubszy niż 20 cm, dobrze jest wybrać prześcieradło o rozmiar większe, ale i boki zakryło prześcieradło.

Jaki materiał na prześcieradło wybrać?

Prześcieradło z gumką nie musi być wykonane z rozciągliwego materiału, ponieważ jego wielkość dopasowujemy do wielkości materaca, a gumy wszyte na krawędziach go trzymają. Jednak możemy zdecydować się na wybór materiału frotte, który jest rozciągliwy, ale przede wszystkim miękki i puszysty. Szczególnie polecane są prześcieradła z frotte w okresie jesienno-zimowym, ponieważ pozwalają zachować ciepło na dłużej.

Bardzo popularne są też prześcieradła jersey. Ta dzianina jest bardzo praktyczna, przyjemna w dotyku i wytrzymała. Zachowuje się podobnie do bawełny, choć ma inną strukturę. Sama bawełna, zwłaszcza bawełna satynowa też jest popularna, ponieważ jest gładka i dobrze reguluje przepływ powietrza.

Podsumowanie

Prześcieradło na gumce nie jest przeżytkiem. Świetnie sprawdzi się w wielu sypialniach. Zwłaszcza gdy chcemy, aby prześcieradło zawsze równo leżało. Materiał tak naprawdę można wybrać według swoich preferencji, a nawet budżetu. Trudno znaleźć wady oprócz samego trudu zakładania prześcieradła, zanim nie nabierzemy wprawy.