Układanie puzzli to świetna zabawa dla całej rodziny. Na rynku są dostępne puzzle dla dzieci od 1 roku życia, a górnej granicy nie ma. Dlaczego warto je układać oraz zachęcać do wspólnego układania dzieci?

Mózg, jak mięśnie, żeby dobrze działać musi być trenowany. Najlepiej zacząć ten trening jak najwcześniej, a puzzli użyć jako przyrządu do tych umysłowych ćwiczeń. Badania dowiodły, że układanie puzzli stymuluje jednocześnie obie półkule mózgowe. Dlaczego? Puzzle, oprócz trenowania małej motoryki, czyli sprawności dłoni i palców, wymaga również logicznego myślenia oraz działań analitycznych, a jednocześnie kreatywności oraz użycia wyobraźni. Układanie puzzli bardzo dobrze wpływa też na pamięć roboczą czyli na rodzaj pamięci krótkotrwałej, która pozwala na przechowywanie i przetwarzanie informacji tymczasowych. Dzięki temu możemy przeprowadzać skomplikowane zadania poznawcze takie jak: uczenie się czy rozumowanie.

Układanie puzzli uczy cierpliwości, koncentracji i spostrzegawczości. Puzzle są idealnym narzędziem do nauki przez zabawę.

Puzzle są również świetnym zbiorem informacji o świecie. Pomagają w nauce kolorów, kształtów, pomagają w nauce liter i cyfr, uczą rozpoznawania roślin, zwierząt czy rzeczy. Dodatkowo, puzzle, mogą odegrać ważną role w integracji całej rodziny.

Jakie puzzle wybrać? Dla najmłodszych najlepsze będą puzzle drewniane z małą ilością elementów lub piankowe do układania na podłodze. Wraz z rosnącym wiekiem dziecka, puzzle drewniane można zamienić na tekturowe lub przestrzenne (3D). Dobieraj puzzle tematycznie do zainteresowań dziecka. Chętniej będzie po nie sięgało i częściej się nimi bawiło, jednocześnie ucząc się informacji o świecie oraz zdobywając nowe umiejętności.