Ostry nóż jest niezbędnym narzędziem w kuchni i nie możemy tego kwestionować w żaden sposób. Dobrej jakości noże są nam potrzebne niezależnie od tego, co musimy pokroić oraz jakim poziomem umiejętności dysponujemy w kuchni. Nóż szefa kuchni to jeden z najbardziej wszechstronnych typów noży, który wykorzystywany jest dziś na całym świecie zarówno w restauracjach, jak i w gospodarstwach domowych. Nóż szefa kuchni może być wykorzystany do wielu czynności, które normalnie musielibyśmy wykonać innymi urządzeniami. Pozwoli on nie tylko na krojenie i siekanie, ale także na miażdżenie, skórowanie i rozdrabnianie niektórych pokarmów. Jeżeli zainwestujecie w wysokiej jakości nóż szefa kuchni, szybko zrozumiecie, że był to dobry pomysł z uwagi na to, że zaczniecie używać go niezwykle często. Nóż do codziennych zadań nie musi być jednak ekstremalnie drogi. Nóż szefa kuchni za kilkaset złotych faktycznie mógłby być miłym dodatkiem w kuchni, jednak nie jest niezbędnikiem. W przypadku większości osób do wykonywania codziennych czynności w kuchni wystarczy nóż, który będzie cenowym kompromisem między tanimi i niezwykle drogimi egzemplarzami.

 

  • Tańsze noże mogą być mniej wygodne
  • Różnice między stylami ostrzy
  • Stal węglowa i stal nierdzewna
  • Jak wybrać wygodny egzemplarz?

 

Tańsze noże mogą być mniej wygodne

Chociaż istnieje wiele wyjątków od reguły, które trudno zauważyć na pierwszy rzut oka, tańsze noże znacznie częściej okazują się egzemplarzami, które wymagają częstej opieki. Zwykle najtańsze egzemplarze tępią się bardzo szybko i nie mają dobrej jakości, ostrej krawędzi ostrza. To wszystko sprawia, że będą one niezbyt wygodnymi w użyciu. Z uwagi na to, że rękojeść noża o niskiej cenie zazwyczaj jest niewyważona, będzie on męczył dłoń podczas dłuższej pracy nad potrawami w kuchni. Należy wówczas pamiętać, że im cięższy nóż, tym trudniej wyważyć rękojeść. Uchwyty te będą wykonane też z gorszego materiału, co przełoży się na brak dopracowania. Najtańsze noże są produkowane masowo, dlatego też nikt nie dba o to, aby zadbać o wykończenie szczegółów. Jeżeli jednak chodzi o wysokiej jakości nóż szefa kuchni, zwykle nie odczuwamy tego, że dzierżymy go w naszej dłoni. Takie ostrze staje się po prostu jej przedłużeniem. Dzięki dopracowanym szczegółom rękojeść w nożach wysokiej jakości nie męczy dłoni. Ergonomiczny kształt sprawi, że nawet podczas przygotowywania obiadu dla całej rodziny, ręka nie zacznie się pocić. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ostatnią rzeczą, której byśmy chcieli, jest to, aby nóż wyleciał nam z dłoni w niekontrolowany sposób. Ostatnia rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to jakość stali w kiepskiej jakości nożach. Jest ona zazwyczaj miękka. Nie tylko szybko się tępi, ale także nie przywrócimy jej do poprzedniego stanu, gdy ulegnie uszkodzeniom.

 

Różnice między stylami ostrzy

Jeśli chodzi o samą konstrukcję i jej jakość, najpowszechniejsze noże należą albo do stylu japońskiego, albo do stylu niemieckiego. Chociaż nie zauważamy tego, korzystając z naszych noży na co dzień, różnice między stylami noży są znaczące. Determinuję one kształt ostrza, grubość ostrza, samą ostrość noża, jak i jego wagę. Japońskie noże charakteryzują się głównie lekkością i wąskim kątem. Taka budowa sprawia, że są one niezwykle ostre i nie wymagają zbyt częstego honowania lub ostrzenia krawędzi. Cienkie ostrze wytrzymała stal i poręczna rękojeść sprawia, że japońskie noże szefa kuchni sprawdzają się doskonale wszędzie tam, gdzie potrzebujemy narzędzi do wykonania precyzyjnych cięć. Z kolei charakterystyka niemieckich noży sprawia, że są one o wiele cięższe od japońskich odpowiedników. Nie tylko więcej ważą, ale także mają zakrzywiony kształt, grubsze ostrze i miękką stal. Noże te może i nie będą tak dobrze sprawdzały się podczas precyzyjnych prac w kuchni, jednak ich budowa została przeznaczona do nieco bardziej solidnych zadań. Są trwałe i nie łamią się nawet podczas cięcia niezwykle twardych powierzchni. Niektórzy mówią, że niemieckie noże jak żadne inne modele nadają się do cięcia kości. Chociaż niemieckie noże są zwykle wytrzymalsze, mogą być też podatne na tępienie się ostrza.

To który nóż będzie sprawdzał się lepiej w naszej kuchni, zależy od zadań, które w niej wykonujemy. Przykładowo, delikatny i precyzyjny nóż japoński może nie być najlepszym wyborem, jeżeli często kroimy dynie lub oddzielamy mięso od kości. Największe zalety noży japońskich leżą w ich prostej i cienkiej budowie. Ich bardzo wąska krawędź ostrza została zaprojektowana do dynamicznego cięcia delikatnych pokarmów. Najlepiej sprawdzą się, jeżeli w kuchni pracujemy z rybami, warzywami i owocami. Ostatecznie większość z nas ma jednak niewygórowane potrzeby. Nie musimy celować w zestawy najlepszych noży, gdy będą one służyły nam kilka razy w tygodniu na własny użytek. Jeżeli więc chodzi o noże do prywatnej kuchni, większość ekspertów zaleca, aby wybierać między egzemplarzami o średnich cenach.

Stal węglowa i stal nierdzewna

Jeżeli chodzi o materiały, które są wykorzystywane do produkcji ostrzy, mamy do czynienia z dwoma najczęściej wykorzystywanymi elementami. Są nimi stal węglowa i stal nierdzewna. Noże wykonane ze stali węglowej zazwyczaj charakteryzują się nieco wyższymi cenami od egzemplarzy stworzonych ze stali nierdzewnej. Mimo wszystko zależy to też od sposobu wykonania i marży producenta. Na rynku znajdziemy także noże ze stali nierdzewnej, które kosztują więcej od niektórych produktów ze stali węglowej. Na ogół ludzie wybierają noże ze stali węglowej, gdy pragną nabyć ostrze wysokiej jakości, ponieważ są one lżejsze od odpowiedników ze stali nierdzewnej. Noże ze stali węglowej mają także ostrzejsze krawędzie i bardzo często charakteryzują się eleganckimi uchwytami, które dobrze leżą w dłoni z uwagi na wyższe ceny. Jest to dobry cel zakupu dla szefów kuchni, którzy szukają noża umożliwiającego wykonywanie precyzyjnych cięć. Należy jednak pamiętać o tym, że noże, które nie zostały wykonane ze stali nierdzewnej, wymagają dokładnego mycia i suszenia po użyciu. W przeciwnym wypadku mogą zacząć rdzewieć bardzo szybko. Jeżeli chodzi o noże ze stali kuchennej, nie możemy omieszkać tego, że to prawdziwe konie pociągowe wśród narzędzi do gotowania. Są przystępne cenowo, niezwykle trwałe pod względem uszkodzeń fizycznym, a także odporne na próbę czasu. Są bardzo łatwe w ostrzeniu i przechowywaniu. Noże ze stali kuchennej to jeden z najczęstszych wyborów na całym świecie z uwagi na to, jak bardzo są przystępne.

 

Jak wybrać wygodny egzemplarz?

Wybór ostrego noża to oczywisty krok podczas wyboru tego narzędzia. Jednak to uchwyt będzie w dużej mierze determinował to, czy korzystanie z noża na dłuższą metę będzie wygodne. Jeżeli kupujecie nóż szefa kuchni po raz pierwszy, możecie jeszcze nie do końca zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo ważne jest to, aby uchwyt noża był dobrze dopasowany do wagi oraz szerokości ostrza. Niektóre noże mają bardzo specyficzne kształty. Okazuje się jednak, że zapewniają one ergonomiczny kąt podczas trzymania rękojeści, dzięki czemu dłoń nie będzie wyślizgiwać się podczas krojenia. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nóż dobrze leży w dłoni i nie mamy jeszcze swojego faworyta wśród rynkowych modeli, warto przejść się do sklepu i przekonać przed zakupem. Wbrew pozorom wypróbowanie noża nie powinno być niczym dziwnym. Można to porównać do przetestowania butów, aby sprawdzić, czy dobrze dopasowują się do kształtu stopy.