Spanie na plecach dla wielu osób będzie najzdrowszą opcją. A co, gdy nie lubimy tak spać? Podczas snu przybieramy bardzo różne pozycje, czasem nieświadomie. Jednak są osoby, które mają jasną preferencję: spanie na boku. Mimo że powinno być to dla nas wygodne, nie zawsze możemy ułożyć się komfortowo. Może być też tak, że na boku zasypiamy najszybciej, ale rano budzimy się z bólem karku. Jak tego uniknąć? Istotną rolę odgrywa po prostu pościel.

Przeczytaj, co ma wpływ na dobry sen:

  • Prześcieradło na gumce – idealne na niespokojny sen
  • Profil poduszki ma znaczenie
  • Wypełnienie poduszki jest ważne
  • Jedwabne poszewki zapobiegają odgnieceniom
  • Podsumowanie

Prześcieradło na gumce – idealne na niespokojny sen

Nie utrzymując jednej pozycji spania przez całą noc, możemy rano nie tylko obudzić się po drugiej stronie łóżka, ale i bez prześcieradła. Narzucona na materac płachta materiału nie będzie się dobrze trzymać, jeśli się przekręcamy. Oczywiście można prześcieradło podwinąć pod materac, jeśli jest większe. Takie kupione idealnie na wymiar materaca niestety może się zsuwać i rolować.

Zapobiec temu efektowni można, jeśli wybierzemy prześcieradło na gumce. Wybór kolorów, a nawet tkanin z jakich są szyte takie modele, jest ogromny. Istotą takiego prześcieradła jest wszyta na krawędziach materiału gumka, którą zahaczamy o materac. Raz założone prześcieradło będzie dobrze leżało aż do momentu, gdy będziemy chcieli je zdjąć. Jest ono najlepszym rozwiązaniem, gdy szukamy prześcieradła trwałego, mocnego i dobrze leżącego na materacu przez całą noc.

Profil poduszki ma znaczenie

Śpiąc na boku inaczej układa się ciężar ciała. Bolesność karku może wynikać z tego, że nasza poduszka jest źle wyprofilowana. Zwyczajne poduszki można składać czy wyginać w dowolny kształt. Natomiast jeśli mamy swoją ulubioną pozycję snu warto zainwestować w poduszkę do spania na boku, która jest odpowiednio wyprofilowana. Wybór specjalnej poduszki pozwoli nam na potrzymanie prawidłowego ułożenia ciała, a co za tym idzie i kręgosłupa. Ważne jest, aby podczas snu kręgosłup znajdował się na wyrównanym poziomie. Oznacza to, że nasza poduszka powinna podtrzymywać głowę i kręgi szyjne na tej samej wysokości, na jakiej znajdzie się kręgosłup piersiowy czy lędźwiowy.

Poduszki do spania na boku mają profil dopasowany do podtrzymywania karku w odpowiedniej pozycji. Korzystając z nich unikniemy bólu pleców, po przebudzeniu. Są one też zdrowsze i mogą zapobiegać różnym zwyrodnieniom. Wygodnie oparta głowa sprawi, że nasz sen będzie spokojniejszy i bardziej komfortowy.

Wypełnienie poduszki jest ważne

Aby poduszka się dobrze układała pod głową, musi mieć też dobre wypełnienie. Do najbardziej popularnych można zaliczyć:

  • Wypełnienie naturalne – np. z puchu i pierza, które jest ciepłe, ale lekkie i zapewnia cyrkulację powietrza.
  • Wypełnienie syntetyczne – odpowiednie dla alergików. Ten rodzaj wypełnienia jest też odporny na odkształcenia i można go prać w pralce.
  • Wypełnienie piankowe – model z pianką termoelastyczną dopasowują się pod wpływem ciepła ciała do kształtu szyi i głowy, przez co zapewniają idealne podparcie.

Jedwabne poszewki zapobiegają odgnieceniom

Czasami budząc się mamy ślady poduszki odbite na twarzy. Jest to największa zmora osób śpiących na boku. Ostatnio zrobiła się moda na jedwabne poszewki na poduszki, ponieważ ten materiał jest tak gładki, że nie powoduje przykrych odgnieceń. Jedwab również nie elektryzuje włosów, a więc po obudzeniu nasza fryzura nie ucierpi po wielogodzinnej drzemce.

Warto wiedzieć, że jedwabna poszewka może też dbać o naszą urodę. Materiał jest bardzo gładki i jednolity, a więc nie pocieramy o niego, jak choćby o len, co nie podrażnia skóry. Nie wchłania też kosmetyków nałożonych na cerę, a więc krem wklepany na noc, zostanie na skórze, a nie na poduszce. Jedwab jest też hipoalergiczny i nie zbiera kurzu. Polecany jest nie tylko alergikom, ale i osobom, które mają problemy z oddychaniem, czy problemy skórne. Tym bardziej warto kupić taką poszewkę i na niej spać, gdy śpi na boku.

Podsumowanie

Wydawać by się mogło, że pościel nie jest trudnym elementem w wyborze. Jednak sam kształt poduszki i poszewka na niej założona mają ogromne znaczenie dla naszej wygody i zdrowia. Sen na źle dobranej poduszce nie będzie wysokiej jakości. A pościel, która się w nocy roluje, też nie da nam spać. Jeśli lubisz spać na boku, wyjściem będzie dopasowana poduszka z przyjemną w dotyku poszewką.