Ruch, różne formy aktywności fizycznej są naturalnym etapem rozwoju człowieka. Dzieci dzięki różnorodnym ruchowym zabawom rozwijają się w sposób wszechstronny, a także wzmacniają swój układ kostno-szkieletowy i mięśniowy, które kształtują się bardzo intensywnie w pierwszych kilkunastu latach życia. Dlatego w szczególności w dobie coraz większego uzależnienia codzienności od technologii, szukania ułatwień i siedzącego trybu nauki oraz życia tak ważne jest zadbanie o codzienną, optymalną dawkę ruchu dla dzieci w każdym wieku. Dbanie o odpowiednią ilość aktywności fizycznej nabiera również nowego wymiaru przy ograniczeniach związanych z pandemią koronawirusa, zdalną nauką i zamknięciem wielu miejsc dających szansę na uprawianie sportu. Przeczytaj, jakie są nasze propozycje, by zachęcić dziecko do ruchu i jak sprawić, by była to świetna, a zarazem bezpieczna zabawa nawet dla całej rodziny:

  • Rower niemal o każdej porze roku
  • Dziecięca forma fitness dla każdego
  • Deskorolka, rolki czy hulajnoga - co wybieracie?
  • Sporty drużynowe pasją od najmłodszych lat
  • Sezonowe aktywności dla każdego
  • Wspólny czas i dobra zabawa - podsumowanie

Rower niemal o każdej porze roku

Wielbiciele jazdy na rowerach bardzo często zarażają swoją pasją również dzieci. Nie jest to trudne, gdy od małego przyzwyczajone są do takiej formy ruchu. Nawet nieco ponad półrocznego malucha można przewozić w dostosowanej do tego przyczepce rowerowej, w specjalnym hamaku. Nieco starsze dzieci, stawiając już bardziej pewne kroki, mogą próbować swojej przygody z rowerkiem biegowym. Zafascynowane starszymi, same będą chciały próbować swoich sił. Warto zadbać o dobrej jakości sprzęt i akcesoria, które zapewnią bezpieczną jazdę. Rowerek, kask, ochraniacze, a także elementy odblaskowe, dzwonek czy lampki rowerowe przydadzą się każdemu małemu kolarzowi.

Jazda na rowerze jest możliwa praktycznie przez cały rok. Oczywiście ekstremalne warunki pogodowe nie sprzyjają aktywności na zewnątrz, ale już słoneczny zimowy dzień z temperaturą powyżej zera i dobrym ekwipunkiem może być okazją do przejażdżki. Wiosna, lato i jesień, jeżeli brak jest opadów, zachęcają do aktywności, a jazda na rowerze w wyznaczonym celu, na przykład na plac zabaw, lody czy wycieczkę w ulubione miejsce ruszy z domu nawet małe marudy. Warto dzieci jeszcze nie do końca przekonane do tej formy aktywności odpowiednio motywować, spędzając czas na rowerze razem w radosnej atmosferze.

Dziecięca forma fitness dla każdego

Inną propozycją, z pewnością przez wielu rodziców małych dzieci nawet nieświadomie wykorzystywaną, są ćwiczenia fizyczne różnego typu. Gimnastyka, fitness, zabawy ruchowe w domu czy na świeżym powietrzu sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi. Nawet jeżeli samemu nie ma się pomysłów na ćwiczenia, można znaleźć wiele ciekawych inspiracji w literaturze oraz filmach instruktażowych w internecie. Ulubiona muzyka, swobodny taniec albo naśladowanie określonych figur może przerodzić się nawet w dosyć intensywny trening.

Taką formę aktywności można uatrakcyjnić, dodając akcesoria. Dzieci zwykle lubią “dorosłe” przedmioty, takie, z których korzystają przede wszystkim dorośli. Dlatego nawet zwykła mata do ćwiczeń dla dziecka będzie czymś wyjątkowym, a piłka gimnastyczna w ćwiczeniach z dorosłym stanie się świetnym miejscem niekończącej się zabawy. Hula-hop, taśmy oporowe czy inne gadżety do ćwiczeń w pomysłowy sposób włączone do aktywności z dzieckiem sprawią, że wspólnie spędzony czas będzie jeszcze ciekawszy.

Deskorolka, rolki czy hulajnoga - co wybieracie?

Aktywności sportowe na zewnątrz, poza spacerem czy joggingiem zwykle wymagają odpowiedniego sprzętu. Nie powinno się jednak przesadzać z ilością kupowanych gadżetów, lepiej razem z dzieckiem wybrać taki, który wydaje mu się najciekawszy. Bez względu na to, czy będą to rolki, hulajnoga czy może jeden z rodzajów deskorolki, początki mogą być trudne. Umiejętne korzystanie z tych sprzętów wymaga dobrego zmysłu równowagi i najczęściej długich godzin ćwiczeń. Jeżeli rodzice sami nie potrafią jeździć na tych sprzętach, warto znaleźć kogoś doświadczonego, kto zechciałby uczyć dziecko, lub wspólnie z nim poznać podstawy na filmach instruktażowych.

Ważne jest, aby wspomagać dziecko w jego działaniach i wspierać, gdy się zniechęca. Praca nad sobą pomaga wyrobić dziecku w sobie wiele pozytywnych cech, nie do przecenienia w dorosłym życiu. Istotne jest również, aby młody sportowiec miał odpowiedni ekwipunek i zapewnione bezpieczeństwo w trakcie treningów. Warto zwrócić uwagę również na miejsce ćwiczeń, a w miarę możliwości i chęci dziecka, zapewnić mu profesjonalne wsparcie czy pomoc bardziej doświadczonych kolegów.

Sporty drużynowe pasją od najmłodszych lat

To, co uwielbia znaczna część aktywnych fizycznie maluchów, to pewne formy sportów drużynowych. Wynika to zapewne z bezpośredniego kontaktu z innymi dziećmi, wspólnej zabawy. Często zamiłowanie do konkretnej dyscypliny sportowej przechodzi z pokolenia na pokolenie. Już od małego można dziecku pokazywać fascynujący świat piłki nożnej, ręcznej, siatkówki czy koszykówki. Zapaleni kibice czy zawodowi sportowcy mimochodem w swoją pasję włączają dzieci. Kluczowe jest jednak dopuszczenie dziecka do prawa wyboru, czy dany sport faktycznie jest tym, czym chce się zająć, pokazanie też innych możliwości.

Odpowiedni sprzęt przy poznawaniu świata footballu czy innych dyscyplin może okazać się niezwykle pomocny. Wielu małych chłopców, a także wiele małych dziewczynek uwielbia razem z rodzicami kopać piłkę na podwórku czy wrzucać ją do obręczy na tablicy. Odpowiednia piłka, dostosowana wielkością i właściwościami do wieku użytkownika pomoże w lepszej zabawie. Łatwiej też będzie znaleźć kompanów do gry, gdy sprzęt będzie pod ręką. Podobnie sprawdzą się także zestawy do badmintona, frisbee czy inne akcesoria do gier ruchowych.

Sezonowe aktywności dla każdego

Nie ulega wątpliwości, że dzieci powinny być aktywne bez względu na porę roku, dlatego wiele sezonowych aktywności może być świetnym rozwiązaniem do rodzinnego działania. To na przykład białe zimowe szaleństwo na stoku - narty, snowboard czy sanki cieszą ludzi w niemal każdym wieku. Jazda na łyżwach jest w dzisiejszych czasach w wielu miejscach możliwa niemal przez cały rok, warto nauczyć jej zwłaszcza dzieci lubiące wrotki czy rolki. Cieszące się rosnącą popularnością narty biegowe mogą być również ciekawą formą intensywnego spędzania wspólnego czasu.

Latem wszelkie aktywności związane z wodą na świeżym powietrzu są dobrą propozycją dla rodzinnych wypadów. To nie tylko baseny czy aquaparki, ale także pływanie rowerkami wodnymi, kajakami czy łódką. Ta pora roku wraz z wiosną i jesienią sprawdza się idealnie również na turystykę górską, która jest kolejną świetną okazją do rodzinnego wspólnie spędzonego aktywnego czasu. To kolejna z pasji o sportowym charakterze, która często przechodzi w całkiem naturalny sposób z pokolenia na pokolenie. Również wiele prostych zabaw ruchowych, ćwiczeń na świeżym powietrzu, na jakie pozwalają ciepłe pory roku, są dobrym pretekstem do spędzania czasu razem.

Wspólny czas i dobra zabawa - podsumowanie

Aktywność fizyczna, w szczególności ta na świeżym powietrzu jest bardzo ważnym aspektem w rozwoju dzieci. To nie tylko rozwój fizyczny, ale także emocjonalny i społeczny. Sporty różnego rodzaju są okazją do spędzania wspólnego czasu, wielu radości oraz świetnej zabawy. Warto wspierać dziecko, jeżeli samo interesuje się konkretnym rodzajem aktywności, aby pracowało nad sobą i osiągało zamierzone cele. Jednocześnie nie można tworzyć nacisków czy zbyt dużych wymagań, bo cały czas treningi powinny dawać przede wszystkim radość i satysfakcję.