Wielu posiadaczy biżuterii zastanawia się nad tym, czy stal chirurgiczna, inaczej zwana stalą nierdzewną lub szlachetną jest trudna w czyszczeniu. W jaki sposób powinniśmy działać, aby utrzymać ten materiał w czystości? Konserwacja to pierwszy i prawdopodobnie najważniejszy z kroków, które musimy mieć na uwadze, jeżeli chcemy utrzymać stal nierdzewną w czystości. Niestety pomimo tego, że stal nierdzewna oferuje nam wytrzymałość w niskiej cenie, w przypadku odporności na zabrudzenia nie jest już tak kolorowo. Ten rodzaj stali ma dosyć sporą tendencję do gromadzenia piasku, plam i utrzymywaniu resztek kurzu na swojej powierzchni. Jeżeli na biżuterii ze stali nierdzewnej powstaną duże, trudne do wyczyszczenia plamy, prawdopodobnie będzie oznaczało to, że błyskotki nie były czyszczone przez długi czas. Najlepszą radą, której można udzielić w związku z czyszczeniem biżuterii ze stali nierdzewnej, jest regularne dbanie o nią. Co jednak zrobić, gdy dopuściliśmy do tego, aby na biżuterii nagromadziło się dużo brudu, albo chcemy doprowadzić ją do stanu czystości podobnego do tego w momencie zakupu?

Poniżej przedstawimy kilka narzędzi, które pomogą wyczyścić biżuterię ze stali nierdzewnej. Po uzupełnieniu swojego własnego zestawu do czyszczenia warto odłożyć go na bok i wykorzystywać tylko podczas regularnego mycia biżuterii. Pierwszym elementem, w który warto się wyposażyć, są miękkie pędzle. Pędzle będą nam potrzebne, aby dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków. W podobny sposób możemy też wykorzystać szczoteczki z miękkim włosiem. Kolejnym niezbędnikiem jest oczywiście woda. Bez niej nie doprowadzimy naszej biżuterii do ładu. Każdy z procesów czyszczenia, które wymienimy, będzie wymagał dokładnego opłukania biżuterii na końcu. Dlatego też musimy mieć czystą wodę pod ręką, gdy rozpoczniemy mycie. Ostatnim niezbędnym przedmiotem będą niewielkie elementy tkaniny, które przydadzą nam się do polerowania i osuszania biżuterii. Najlepsze w tym wypadku są niewielkich rozmiarów czyste ściereczki.

 

  • Metoda z płynem do mycia naczyń i wodą
  • Pasta z sody oczyszczonej
  • Pasta do mycia zębów

 

Metoda z płynem do mycia naczyń i wodą

Na początek warto rozejrzeć się za produktami, które każdy z nas ma w swoim gospodarstwie domowym. Dzięki temu nie będziemy musieli poszukiwać przedmiotów niezbędnych do czyszczenia w sklepie. Zwykle mamy pod ręką ręczniki papierowe lub ściereczki kuchenne, pastę do mycia naczyń i dostęp do ciepłej wody. Jeżeli plamy na biżuterii nie są rozległe i uporczywe, metoda ta zwykle wystarczy nam, aby odnowić wygląd posiadanych przez nas błyskotek. Sposób ten opiera się na zanurzeniu stali w wodzie z dodatkiem płynu. Możemy wówczas odmoczyć kosztowności, po czym je ręcznie wyszorować. Pamiętajmy jednak o tym, że sposób ten sprawdzi się jedynie w przypadku nagromadzenia niewielkiej ilości brudu. Jak zatem rozpocząć czyszczenie? Na początku zagotujemy trochę wody, która umieścimy w misce i dodamy płyn do mycia naczyń. Następnie będziemy chcieli zanurzyć naszą biżuterię w roztworze wody z płynem do mycia naczyń. Możemy również zanurzyć szmatkę lub po prostu użyć jej do przemywania kosztowności, gdy wrzątek ostygnie. W momencie, w którym temperatura wody zmniejszy się, możemy zacząć czyścić elementy biżuterii. Po dokładnym przetarciu spłukujemy czystą wodą i pozwalamy wyczyszczonym elementom wyschnąć w bezpiecznym miejscu. Stal chirurgiczna należy do bardzo odpornych metali, dlatego też nie musimy martwić się tym, że uszkodzimy ją podczas szorowania.

Pasta z sody oczyszczonej

Pasta z sody oczyszczonej to równie prosty sposób na czyszczenie biżuterii ze stali szlachetnej. Będziemy musieli przygotować sodę oczyszczoną gęsto rozrobioną w wodzie. Niektórzy polecają również dodać nieco octu. Ocet pomoże wytworzyć reakcję chemiczną, która zadziała lepiej na stare, zaschnięte plamy. Należy jednak mieć na uwadze, że mieszanka octu z sodą oczyszczona jest toksyczna, dlatego też należy trzymać pastę z dala od dzieci oraz zwierząt. Dodanie octu tworzy musującą formułę, która jest wynikiem dwutlenku węgla wchodzącego w reakcję z kwasem zawartym w occie. Mieszanka ta prowadzi do erozji brudu. Stworzony z połączenia octu i sody kwas węglowy z całą pewnością usunie brud o wiele lepiej niż sama woda z sodą oczyszczoną. Oczywiście musimy też liczyć się z kwasowością pasty, aby nie przesadzić. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do tego, jak silna powinna być nasza pasta, możemy kontrolować jej moc, rozcieńczając mieszankę octu i sody z wodą.

Jeśli zdecydujemy się jednak na łagodniejszą wersję pasty i wykorzystamy jedynie samą sodę z wodą. Po wymieszaniu konsystencja powinna przypominać nieco pastę do zębów. Tak stworzoną pastę nakładamy na szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem i pocieramy nią o zabrudzone miejsca. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na stworzenie silniejszej formuły z octem, zamiast nałożenia mieszanki bezpośrednio na szczoteczkę, wystarczy, że zanurzymy biżuterię w roztworze. Kolejnym krokiem będzie dokładne wyszorowanie zabrudzonych miejsc szczoteczką. Na koniec spłukujemy pozostałość środka czyszczącego pod bieżącą wodą i wycieramy biżuterię przygotowaną szmatką lub ręcznikami papierowymi.

 

Pasta do mycia zębów

 Istnieje pewien alternatywny sposób, który oferuje niezwykle proste rozwiązanie czyszczenia biżuterii wykonanej ze stali chirurgicznej. Oto jak możemy odzyskać połysk naszych kosztowności, szybko, tanio i skutecznie. Wystarczy nam pasta do mycia zębów popularnej firmy i ściereczki, którymi wysuszymy błyskotki po umyciu. W trakcie tej metody będziemy potrzebowali dwóch miseczek z ciepłą wodą. Jedna posłuży nam do namaczania biżuterii, z kolei druga do jej obmywania. Pocieranie pasty do mycia zębów o zwilżone elementy metalu chirurgicznego, wytworzy reakcję, która pomoże usunąć nam smugi i zaschnięty brud. Po dokładnym wyczyszczeniu biżuterii szczoteczką musimy ją opłukać w czystej wodzie. Gdy upewnimy się, że usunęliśmy z powierzchni metalu resztki pasty do mycia zębów, pozostaje nam odstawić błyskotki w czyste miejsce i poczekać aż wyschną.