Cieszyć się magią świąt można na wiele sposobów. Większość osób postanawia podkreślić nadejście tego szczególnego czasu w roku, gdy obchodzone jest Boże Narodzenie, również przez dekorację domu. Choć najbardziej powszechne jest stawianie choinki w salonie i dekorowanie tego elementu, to można pójść krok dalej i zmienić całe mieszkanie w piękny i magiczne miejsce. Wbrew pozorom nie musi to być trudne, ani kosztowne. Czasem można też wykorzystać dodatki, które już mamy, albo takie, które przypominają nam o nadejściu zimy. W jaki sposób można ślicznie udekorować salon?

W tym artykule przeczytasz o:

  • Choinka – czy na pewno to najważniejszy element wystroju?
  • Ładne okno – dekoracje, które nie zawiodą
  • Świąteczne skrzaty – jak znaleźć dla nich miejsce?
  • Dekoracje, które mogą zostać na dłużej

 

Choinka – czy na pewno to najważniejszy element wystroju?

Nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez dużego drzewka w domu, przystrojonego bombkami i gwiazdą. Sama tradycja strojenia drzewka bożonarodzeniowego sięga jednak XVI wieku, który to zaczęto używać go jako symbolu życia i odradzania się podczas misteriów o Adamie i Ewie. Warto wspomnieć, że wielkim zwolennikiem zwyczaju dekorowania drzewka był choćby Marcin Luter, dzięki któremu choinki stały się popularne w Niemczech. Dopiero w XIX wieku zwyczaj ten został spopularyzowany w całej Europie. Do Polski również wprowadzili go niemieccy protestanci i od XIX wieku i u nas dekoruje się na święta choinkę.

Zdecydowanie większość osób skupia się, aby to drzewko zajmowało najlepsze miejsce i było najładniej udekorowane. Jednakże wcale nie trzeba mieć choinki o wysokości 2 metrów, która ledwo mieści się w mieszkaniu. Ma to być raczej symbol obchodzenia rodzinnych świąt i element, który można razem udekorować. Oczywiście, jeśli możemy sobie pozwolić na wysoką i rozłożystą choinkę, warto taką postawić. Gdy nie mamy zbyt wiele miejsca w pokoju dziennym, możemy zadowolić się mniejszym drzewkiem i dodatkowymi ozdobami w innych miejscach, które sprawią, że poczujemy świąteczny nastrój.

Choinkę zawsze dobrze jest postawić w takim miejscu, aby było w pomieszczeniu swobodne przejście. Najczęściej oznacza to postawienie jej w kącie. Wtedy będzie ładnie widoczna już na wejściu do pokoju, ale też nie będzie zawadzać, jeśli będziemy musieli się po nim często przemieszczać. Mimo że będzie stać najczęściej w kąciku, nie oznacza to, że nie trzeba się przykładać do jej dekoracji. Po prostu uznajemy choinkę za najważniejszy symbol świąt i każdy, kto wejdzie do pokoju, w którym stoi od razu ją zauważy.

Czym możemy przystroić drzewko? Trendów jest naprawdę dużo. Zawsze warto jednak postawić na dobrej jakości bombki, które są dekorowane motywami zimowymi i świątecznymi. Coraz częściej można znaleźć też bombki o zabawnych kształtach czy z portretami naszych ulubionych zwierząt. Nie można też zapomnieć o kolorowych łańcuchach lampek choinkowych. Oświetlą one drzewko na różne sposoby w zależności od tego, jaki model wybierzemy. Punktem kulminacyjnym jest zawsze założenie gwiazdy na jej szczyt i położenie prezentów w Wigilię.

Ładne okno – dekoracje, które nie zawiodą

W Polsce przyjął się zwyczaj, że przed każdymi rodzinnymi świętami sprzątamy cały dom. Osoby, które codziennie dbają o porządek, też wpadają w świąteczny szał przygotowań i czyszczą już czyste miejsca. Jednak zdecydowanie najtrudniej może nam pójść z umyciem, a potem dekoracją okna. Pogoda nie zawsze sprzyja otwieraniu i myciu okien. Nie oznacza to jednak, że nie da się ich udekorować w taki sposób, aby podkreślić ich ładny wygląd, albo ukryć ewentualne smugi, których nie udało nam się usunąć.

Największą dekoracją okna są firanki i zasłonki. Czy można znaleźć lepszą i prostszą dekorację niż zawieszenie woalowej firany i czerwonych zasłon? Zdecydowanie w tym okresie kolor czerwony będzie wszędzie królował, a więc równie dobrze można sobie sprawić zasłony w tym kolorze. A jeśli nie mamy zasłon, a za to preferujemy długie firany, wystarczy zaczepić na nich czerwone kokardy lub też spiąć długie firany w kokon za pomocą czerwonych tasiemek i kokardek.

Na parapecie można też położyć lampki choinkowe i inne świetlne ozdoby. Będą one ciekawie wyglądać zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz. Koniecznie jednak trzeba uważać na świeczki, zwłaszcza jeśli mamy powieszone firanki i zasłonki. Są one piękną ozdobą, ale na parapecie lepiej postawić te niezapalone.

Dostępne są też spraye ze sztucznym śniegiem, którymi można rysować po szybach, a kiedy malunek nam się znudzi, szybko go zmyć. Kilka śnieżynek, bałwanek czy drzewko choinkowe też będą super wyglądać. Oczywiście możemy też powiesić różne akcesoria na firankach. Choćby przymocować kilka bombek czy drewnianych śnieżynek. I takie małe dodatki będą w świątecznej aranżacji okna super wyglądały.

Świąteczne skrzaty – jak znaleźć dla nich miejsce?

Domowe skrzaty to coraz popularniejsza dekoracja. Jeszcze do niedawna w każdym ogródku było miejsce dla krasnala. A teraz w każdym salonie jest miejsce dla skrzata. Można znaleźć małe i wielki skrzaty, które są drewnianymi figurkami. Jednak można też znaleźć pluszowe skrzaty, które nie tylko będą ładnie wyglądać, ale też się rozgoszczą w naszym mieszkaniu.

Skrzacik jest świetnym pomysłem na prezent. Zastanawiając się co dać drugiej osobie, można mieć wiele pomysłu. Wychodząc z założenia, że chcemy dać coś związanego ze świętami, zamiast pary zimowych skarpet dobrze jest podarować skrzata. Pluszowe maskotki spodobają się głównie dzieciom, ale i w salonie dla dorosłych mieszkańców też będą świetną dekoracją.

Najczęściej domowe skrzaty sadzamy na kanapie czy fotelach z zestawu wypoczynkowe. Mogą one razem z nami siedzieć podczas wypoczynku. Aby je wyeksponować, można je ustawić przy kominku lub na nim, jeśli taki mamy. Siedząc nad skarpetami i czekając na prezenty, będą fajnie wyglądać. Także siedząc pod choinką i czekając, aż położymy prezenty, będzie prezentował się niezwykle ciekawie.

Zawsze do kolekcji obok skrzatów możemy dodać też bałwanki, śnieżynki czy renifery. Tak gromada z pewnością dobrze się rozgości w salonie. Pluszowe wersje dekoracji wyglądają o wiele przyjaźniej niż drewniane stwory. A ponadto łatwo jest je wyczyścić i schować, aż przyjdą kolejne święta.

Dekoracje, które mogą zostać na dłużej

Kiedy dekorujemy dom na święta, zwykle myślimy też o zimie. Choć choinkę ubieramy w grudniu, zostaje ona w domu niekiedy aż do lutego. A zatem przez kilka tygodni wciąż trzymamy świąteczne dekoracje w domu. Są jednak uniwersalne ozdoby, które będą przypominać nam o zmianie pory roku, ale też nasuwać na myśl, że żyjemy w okresie świątecznym.

Choćby szklane kule, które niegdyś były taki rarytasem mogą odmienić stolik. W kulach zawarte są scenki świąteczne, ale i mogą stać bałwanki. Potrząsając kulą sypie się w niej śnieg, co zawsze jest radosnym widokiem. Takie kule dostępne są w każdym sklepie i można wręcz przebierać we wzorach. Mają też różne rozmiary, a więc z powodzeniem trafimy na dużą wersję idealną do postawienia na stole jadalnianym lub też małe kule, które można postawić na parapecie czy innych blatach. Bałwanek wśród płatków śniegu będzie nam towarzyszył całą zimę.

Na uwagę zasługują też sztuczne rośliny. Choć najczęściej kupujemy z nich bukiety, które mają przetrwać wiele miesięcy, to można też znaleźć różne wianki sosnowe, ozdobione leśnymi szyszkami i śnieżynkami. Coraz bardziej popularne są też pudełka ozdobione trawami, gałązkami sosny, suszonymi pomarańczami czy delikatnymi kwiatami zimowymi. Taka kompozycja sprawdzi się zarówno na wigilijnym stole, jak i po prostu podczas zimy. A na wiosnę można ją wymienić na prawdziwe, kwitnące już w ogródkach kwiaty.