Grudzień jest wyjątkowym czasem dla wszystkich. Tradycje mikołajkowe i bożonarodzeniowe sprawiają, że obdarowuje się najbliższych prezentami i drobiazgami. Dzieci w wieku przedszkolnym to szczególna grupa odbiorców, dla której w różnorodnych sklepach można znaleźć niezliczoną ilość propozycji na prezent. Warto, by to, co kupujesz, było dobrze przemyślane, dopasowane do preferencji dziecka. Zabawki, akcesoria, przydatne przedmioty powinny sprawić radość maluchowi, ale jednocześnie wprowadzać w jego świat elementy edukacyjne, zachęcające do aktywności, angażujące w ważne sprawy. Dziecko kilkuletnie na tyle dobrze pojmuje otoczenie, rozwija swoje zdolności poznawcze, jest ciekawe świata, że warto wspierać je w działaniach. Co zatem warto kupić maluchowi przedszkolnemu na prezent?

  • Ukochani bohaterowie i motywy, czyli przepis na sukces
  • Wspieraj rozwój malucha - logika, kreatywność, zręczność
  • Aktywność fizyczna bez względu na porę roku
  • Układanki, klocki i gry - dostosowane do wieku
  • Zabawa w dom - nie tylko dla dziewczynek!
  • Czas dla dziecka najpiękniejszym prezentem - podsumowanie

Ukochani bohaterowie i motywy, czyli przepis na sukces

Dzieci już od drugiego-trzeciego roku życia mogą być na etapie fascynacji jakimś bohaterem czy zawodem - z czytanej książki, oglądanej bajki czy znanym ze świata zabawek. Warto ten fakt wykorzystać przy wyborze prezentu. Na rynku dostępnych jest mnóstwo tematycznych zabawek, ale także akcesoriów, gadżetów, użytecznych przedmiotów. To nie tylko zabawki czy odzież licencyjna, ale także przedmioty codziennego użytku, na przykład talerzyk, kubek, sztućce. Jeżeli chcesz, aby prezent był praktyczny, a jednocześnie, by dziecko go pokochało, to zakup produktu z ulubioną postacią będzie strzałem w dziesiątkę.

Pamiętaj jednak, by dla tego typu prezentów pierwszym krokiem był swoisty “wywiad”, która bajka czy motyw dla dziecka jest aktualnie najbliższy. Można pokazać maluchowi kilka dostępnych propozycji, na przykład w sklepie internetowym, by mieć pewność, że wiesz, co mu się podoba. Chcąc zabezpieczyć się przed zmiennymi gustami malucha, zamiast kupować artykułu z konkretnej bajki, możesz wybrać produkt bardziej ogólny. Na przykład jeśli dziecko uwielbia bajkę o samochodach Disney Pixar, zakup lampki nocnej z motywem autek będzie dobrą propozycją.

Wspieraj rozwój malucha - logika, kreatywność, zręczność

W dobie powszechnego dostępu do elektroniki - tabletów, smartfonów czy komputerów wiele osób zapomina o innych sposobach na rozrywkę. Dziecko potrzebuje wsparcia w rozwoju dzięki odpowiednim zabawkom, akcesoriom, wspólnie spędzanemu czasowi. Oczywiście nie można go całkowicie odizolować od urządzeń multimedialnych, by nie uwstecznić malucha w stosunku do innych, jednak zakup tabletu czy telewizora dla przedszkolaka nie będzie dobrą inwestycją. Warto zainwestować w zabawki, które w sposób autentyczny pomogą dziecku się rozwijać. Nawet proste pudełko kredek, farbek czy tablica suchościeralna potrafią być elementem niekończących się zabaw.

Dobrze zaprojektowane zabawki takie jak pojazdy, maszyny budowlane, a także funkcjonalne lalki pomogą maluchom wcielać się w role. W dosyć realistyczny sposób oddają otaczający świat, rzeczywistość. Ciekawe książeczki aktywizujące, trójwymiarowe czy z ruchomymi elementami w świetny sposób pozwalają wspólnie spędzać czas. Dziecko lubi malować albo eksperymentować? Warto poszukać nietypowych akcesoriów malarskich dostosowanych do wieku dziecka. Farbki do malowania palcami, trójwymiarowe pianki czy piasek kinetyczny potrafią w niezwykły sposób pobudzić kreatywność dziecka. Dobrym pomysłem może też być zbudowanie z dzieckiem prostego modelu, na przykład z drewna, który można potem samodzielnie ozdobić. Kreatywne prezenty dostępne są w wielu wersjach, dlatego ich indywidualne dopasowanie nie jest trudne.

Aktywność fizyczna bez względu na porę roku

Przedszkolaki zwykle lubią się ruszać, warto jednak wspierać je w tej aktywności, by stała się nieodłączną częścią ich życia. Prezent na święta o sportowym charakterze jest dobry dla dziecka niemal w każdym wieku. Tu wybór jest bardzo szeroki, trzeba zawsze wziąć pod uwagę zdolności dziecka i jego wiek. Nowa wymarzona piłka, rozkładana bramka, kosz do koszykówki, zestaw łuczniczy czy do gier zespołowych sprawdzają się dla chłopców niemal zawsze. Nieco starsze przedszkolaki mogą już zacząć swoją przygodę z wrotkami czy rolkami, zimą zmieniającymi się w łyżwy.

Pod choinkę rodzice często decydują się na ofiarowanie większych prezentów. Nowy rowerek - biegowy albo pierwszy “prawdziwy”, z pedałami, sportowe sanki, zestaw narciarski - to propozycje dobre także dla przedszkolaków. Warto jeżeli planujesz tego typu sprawunek pamiętać również o komforcie i bezpieczeństwie dziecka. Kask ochronny, okulary, gogle, rękawice, zestaw ochraniaczy - to niezbędne elementy wyposażenia młodych adeptów wielu sportów. One również mogą mieć bajkowe, kolorowe motywy, by zachęcić dziecko do dbania o swoje bezpieczeństwo.

Układanki, klocki i gry - dostosowane do wieku

Do kategorii prezentów z niezwykle licznymi możliwościami należą wszelkiego rodzaju puzzle i układanki, klocki różnego typu oraz gry planszowe. Praktycznie wszystkie takie zabawki wspierają koordynację ręka-oko, rozwój logicznego myślenia, wyobraźnię przestrzenną i małą motorykę. W tym wypadku należy szczególną uwagę zwrócić na jakość produktu oraz przeznaczenie pod kątem wieku. Jeżeli nie ma takiej informacji na opakowaniu, warto po prostu przemyśleć czy przy obecnych zdolnościach dziecka dana zabawka będzie dla niego dobra.

Niemal wszystkie współczesne klocki pozwalają nie tylko na układanie według dołączonych instrukcji, co również pozwala na naukę dziecka kwestii związanych z analogią, ale także własnych, kreatywnych konstrukcji. Klasyczne klocki lego duplo oraz produkty z nimi kompatybilne, drewniane prostopadłościenne klocki znane od wieków czy nowoczesne propozycje, również z interaktywnymi elementami potrafią cieszyć nawet dorosłych. Gry planszowe czy logiczne występują także w wersjach, w których można ich elementy dostosować do wieku graczy, przez co rozrywka staje się wyjątkowa dla wszystkich uczestników zabawy.

Zabawa w dom - nie tylko dla dziewczynek!

Wiele zabawek dostępnych w sklepach wpisuje się w określony nurt. Są to na przykład eko-zabawki wykonane z odnawialnych surowców, czy też produkty zgodne na przykład z zasadami Montessori. Jeżeli chcesz dziecku sprezentować pokaźnych rozmiarów przedmiot, który pozwoli na wiele różnych zabaw, rozważ zakup domku dla lalek, namiotu do zabawy, warsztatu, garażu dla pojazdów czy kuchni albo sklepu. Wszystkie z tych propozycji są dobre bez względu na płeć dziecka, warto przy wyborze brać pod uwagę przede wszystkim preferencje dziecka.

Zabawy w dom, odgrywanie ról czy to z użyciem lalek lub innych zabawek, czy samodzielnie są niezwykle rozwijające. Mylą się te osoby, które uważają, iż jest to rozrywka jedynie dla dziewczynek. Dzieci w wieku przedszkolnym potrafią być zafascynowane przeróżnymi rzeczami bez podziału na płeć. Mali kucharze czy sklepikarze, a także małe dziewczynki z zestawem narzędzi czy kierujące pojazdem to nic dziwnego. Warto już od małego wspierać pasje dziecka z wykorzystaniem odpowiednich prezentów, być może za jakiś czas właściwe podejście zacznie owocować w wyjątkowy sposób.

Czas dla dziecka najpiękniejszym prezentem - podsumowanie

Dzięki zaopatrzeniu współczesnych sklepów w niezliczone produkty nadające się na prezent dla dziecka można czuć się nieco zagubionym, dokonując wyboru. Warto pamiętać, że najważniejsze w magii świąt jest fakt obdarowania najbliższych upominkiem dobrze dopasowanym, nie zaś jego wielkość czy cena zakupu. Jeżeli jesteś kreatywną osobą, być może idealnym prezentem będzie coś, co zrobisz samodzielnie, będzie wyjątkowe i niepowtarzalne. Bez wątpienia nawet najdroższe podarunki nie zastąpią wspólnie spędzonych chwil, czasu radości i zabawy z dzieckiem, poświęconej mu w pełni uwagi. Dlatego jeżeli na co dzień brakuje takich chwil, to one mogą się w święta okazać najpiękniejsze dla przedszkolaka.