Niestety istnieje długa lista sytuacji, które mogą zakłócić nas sen. Alarm dobiegający z sąsiedztwa, nocne szczekanie psa w okolicy lub po prostu typowe miejskie hałasy. Okazuje się jednak, że jedną z najbardziej uciążliwych przyczyn jest alergia. Alergeny to koszmar, którego nie chcemy napotkać w swojej sypialni. Dlatego też warto zabezpieczyć się przed ich działaniem. Alergeny mogą czekać na nas na dywanie, w okolicy ubrań, firankę, jednak niestety najbardziej dokuczają alergikom, gromadząc się we wnętrzu materaca. Niektórym sytuacjom wybudzającym nas ze snu nie możemy zaradzić. Jednakże w przypadku alergii, możemy podjąć stosowne kroki, które poprawią jakość snu.

 

  • Zakup hipoalergicznego materaca
  • Korzystanie z pokrowca na materac
  • Regularne sprzątanie sypialni

 

Zakup hipoalergicznego materaca

Materaca objawiają się nam w dziesiątkach różnych typów. Mają odmienne stopnie twardości. Jedne są dwustronne, inne zaś mają specjalne wkładki, które wzmacniają ich konstrukcje. Alergicy powinni podczas wyboru materaca skupić się przede wszystkim na tym, aby ich produkt był hipoalergiczny. Co kryje się pod tym nazewnictwem? Produkty hipoalergiczne sprzyjają wszystkim osobom, które zmagają się z pyłkami, kurzem i pluskwami. Alergia nie jest żartem, w szczególności, gdy odbiera ludziom zdrowy, nieprzerwany sen w nocy. Niezależnie od tego, z jakiego materiału zostanie wykonany materac, hipoalergiczne modele zostają wykonane w taki sposób, aby powstrzymać alergeny takie jak na przykład kurz przed gromadzeniem się wewnątrz produktu. Dodatkowo niektóre z hipoalergicznych modeli zostaną wyposażone w przewiewny środek, który zwiększy cyrkulację powietrza między poszczególnymi warstwami materaca.

Taki dodatek niezwykle skutecznie zapobiega utrzymaniu wilgoci wewnątrz materaca, co wyklucza powstawanie grzyba oraz pleśni. Warto, aby alergicy podczas wyboru materaca mieli na uwadze to, że nieprzewiewny materac może być prawdziwym epicentrum bakterii i alergenów, które mogą nasilać kłopoty związane z alergią. Osoba cierpiąca na alergie w trakcie snu na materacach kiepsko odprowadzających powietrze i kurz, naraża się na wysypkę, bóle gardła, przewlekły katar, a nawet łzawienie z oczu i trudności z oddychaniem, które znacznie pogarszają jakość snu. Warto upewnić się co do tego, że materiał, z którego został wykonany materac hipoalergiczny, jest bliski naturalnym produktom.

 

Korzystanie z pokrowca na materac

Każdy alergik powinien wziąć pod uwagę korzystanie z pokrowców, które sprawią, że materac o wiele dłużej będzie wolny od osadzającego się kurzu i bakterii. Należy jednak upewnić się co do tego, że pokrowiec nie jest wykonany z materiału, który mógłby przyczynić się do aktywacji alergii. W tym wypadku najlepiej unikać lateksowych pokrowców lub sztucznego tworzywa. Chociaż pokrowce niezwykle skutecznie osłonią materac przed kurzem, należy pamiętać, że kryje się za tym pewna wada. Spanie na materacu, który został pokryty pokrowcem, zwykle blokuje przepływ powietrza. W ten sposób materac o wiele szybciej się nagrzewa, co może zmniejszyć komfort snu. Mimo wszystko jest to cena, którą alergicy muszą zapłacić za spanie na powierzchni, która nie aktywuje ich reakcji alergicznej.

Warto również powiedzieć o tym, że solidna warstwa pokrowca, którą owiniemy materac, zatrzyma całą wilgoć, która mogłaby się do niego dostać. Ten dodatkowy filtr odprowadzający wilgoć dodatkowo zmniejszy szansę na zagnieżdżenie się grzyba lub pleśni wewnątrz naszego materaca. Pokrowiec na materac zadziała też jako pewnego rodzaju ochraniacz. Powierzchnia materaca będzie poddana o wiele mniejszej eksploatacji, jeżeli każdej nocy pokryjemy go pokrowcem.

Regularne sprzątanie sypialni

Nawet jeżeli zamienisz swoje łóżko wraz z materacem w najczystsze miejsce w całym domu, nadal możesz narazić się na nieprzyjemne reakcje alergiczne. Nawet najlepszy materac hipoalergiczny i pościel zmieniana każdego tygodnia nie pomogą, jeżeli alergik nie będzie sypiał w czystej, dobrze przewietrzonej sypialni. Tym samym sposobem wiele osób z uwagi na swoją niewiedzę sprawia, że pieniądze wydane na hipoalergiczne produkty idą na zmarnowanie. Alergicy powinni przywiązywać szczególną uwagę do sprzątania pomieszczenia, w którym śpią. Warto upewnić się przed snem, że w pobliżu nie ma żadnego jedzenia. Resztki żywności przyciągają owady. Jednakże najważniejszym krokiem będzie regularne odkurzanie dywanów i wycieranie każdej powierzchni, na której mógłby gromadzić się kurz. Warto zwrócić też uwagę na rolety. Na nich również może gromadzić się brud aktywujący reakcje alergiczne.

Kolejnym istotnym w walce z alergią aspektem jest oczyszczenie powietrza. W miarę możliwości powinniśmy jak najczęściej wietrzyć całe mieszkanie, nie tylko sypialnię. Jeżeli jednak nie możemy zostawić okien zbyt długo otwartych z uwagi na zwierzęta, małe dzieci lub niesprzyjającą pogodę, istnieją alternatywne metody. W celu wyeliminowania alergenów z sypialni możemy umieścić w niej osuszacz powietrza. Jest to szczególnie efektywny zabieg, jeżeli ktoś mieszka w starym mieszkaniu wyposażonym w kiepską wentylację. W niektórych porach roku w powietrzu może znajdować się nie tylko kurz, ale także zarodniki i pleśń. Osuszacz powietrza pozwoli złagodzić związane z tym kłopoty w przypadku alergików.