Alergia to bardzo podstępne schorzenie, które może pojawić się w wieku dziecięcym, ale i nagle zacząć dawać objawy u osób dorosłych. Coraz więcej osób przychodzi do lekarza z zaczerwienionymi oczami, łzawieniem, swędzeniem i katarem, które pojawiły się znikąd, a wychodzi ze skierowaniem na badania pod kątem alergii. Podczas snu cały nasz organizm się regeneruje, a więc musimy zadbać o to, aby nic go nie podrażniało. Nie jest to jednak łatwe, choć wiedząc, na co mamy alergię, z pewnością możemy uniknąć kontaktów z alergenami. Podstawą jest jednak wybór odpowiedniego materaca. W końcu to z nim mamy najbliższy kontakt podczas snu.

W tym artykule przeczytasz o:

  • Jak ograniczyć kontakt z alergenami podczas snu?
  • Dlaczego wybór materaca jest istotny?
  • Materace antyalergiczne – jaki wybrać?
  • Pokrowce, które chronią materac i alergika

Jak ograniczyć kontakt z alergenami podczas snu?

Kiedy już mamy zdiagnozowaną alergię, dostajemy również informację o typie alergenu, który wywołuje objawy. W Polsce bardzo często diagnozuje się alergie na: roztocza mieszkające w kurzu, pleśni, w tym te pojawiające się w domowych murach i ziemi do kwiatków, a także grzyby i pyłki roślin.

Bardzo często podczas diagnostyki okazuje się, że katar i łzawienie oczu spowodowane są domowymi grzybami i pleśniami. Jeśli tak jest, należy dokładnie obejrzeć wszystkie zakamarki mieszkania pod kątem pojawiającej się wilgoci, która im sprzyja. Może być potrzebny nawet remont, ale po nim poczujemy się lepiej we własnym domu. Równie częste jest posiadanie alergii na drobnoustroje mieszkające w ziemi, a więc wyklucza to posiadanie żywych roślin w mieszkaniu. Na szczęście obecnie produkowane sztuczne zamienniki, są również ładne i do złudzenia mogą przypominać żywe.

Jednak istnieje też alergia na kurz i roztocza. Walka z nią nie jest łatwa i nie wystarczy codziennie sprzątać mieszkania. Trzeba też wymienić choćby materac i pościel. Kurz może pojawiać się wszędzie, nawet jeśli regularnie sprzątamy, to i tak w niektórych przedmiotach może już być tyle roztoczy, że nadal będziemy się źle czuli. Zalecane jest, aby pozbyć się produktów dekoracyjnych, które nawet nazywa się ”kurzołapami”. A także usunięcie dywanu, na którym łatwo osiada każdy pyłek. A co z łóżkiem?

Materace, pościel i narzuty również wciągają roztocza. A przecież podczas snu kładziemy głowę na poduszce i mimowolnie nimi oddychamy. Dlatego ważna jest wymiana tych przedmiotów na modele, które są antyalergiczne. Na szczęście obecnie jest wielu producentów, którzy zapewnią nam nie tylko antyalergiczną pościel, ale też ładne okrycie łóżka. Nowoczesne materace też mają wkłady antyalergiczne. Ich wymiana może być kosztowna, ale przecież zdrowie jest naszym najcenniejszym darem.

Dlaczego wybór materaca jest istotny?

Naukowcy zawsze wypowiadają się pozytywnie o skutkach snu. Podczas nocnego odpoczynku całe ciało może odpocząć i się zregenerować. Zaleca się spanie nawet 8. godzin dziennie, co daje nam przecież aż jedną trzecią część doby. Sen jest naprawdę ważny, jeśli chcemy się zrelaksować i wypocząć. A do tego odpoczywa też nasz kręgosłup. Jednak nawet w nocy alergeny nie śpią. Budzenie się z powodu drapania w gardle czy problemów z oddychaniem przez nasilony katar nie jest przyjemne.

W materacach, poduszkach, kołdrze, a nawet samych poszewkach mogą gromadzić się roztocza, które nas podrażniają. Wybierając materac trzeba więc sprawdzić, czy dany model jest antyalergiczny. Co nam to daje? Przede wszystkim podczas snu nie tylko wdychamy powietrze, być może z roztoczami, ale też możemy się pocić, a nasze ciało wydziela ciepło. Jest to świetny mikroklimat do rozwoju wielu rodzajów mikroorganizmów. Wnikają one w tkaniny, a nawet do środka materaca. A przez to przy każdym kolejnym kontakcie, nasilają objawy alergii.

Aby tego uniknąć, trzeba kupić zarówno materac, jak i nakrycie łóżka wykonane z materiałów antyalergicznych. Wśród materacy jest naprawdę duży wybór materiałów, które będą chronić przed przykrymi objawami alergii i zapobiegną brudzeniu się materacu. Choćby pianki są wykonane w taki sposób, że dzięki swojej strukturze zapewniają przewiew i odprowadzanie ciepła oraz wilgoci z materaca, a to sprawia, że nie kumulują się w nich drobnoustroje. Są też materiały, które mają nawet właściwości bakterio- i grzybobójcze. Dla ludzkiego organizmu są bezpieczne, ale drobnoustroje nie mają z nimi szans.

Materace antyalergiczne – jaki wybrać?

Szukając nowego materaca, można znaleźć wiele modeli oznaczonych, jako antyalergiczne, ale i modele bez tego znaku. Dlaczego? Choćby przez pochodzenie materiałów, z jakich są zrobione. Przykładowo materac wykonany z owczej wełny nie jest antyalergiczny, ponieważ na samą wełnę można mieć alergie, a do tego odkładają się w nim roztocza, czy mogą pojawić się pleśnie. Dużo mówi się też o materacach sprężynowych, ale eksperci informują, że nowoczesne materace np. kieszeniowe, zapewniają komfort użytkowania nawet dla alergików, a w przestrzeniach między sprężynami nie gromadzą się niepożądane drobnoustroje.

Bardzo polecane są przede wszystkim materace piankowe lub materace sprężynowe połączone z warstwami pianki. Choćby pianki termoelastyczne, wysokoelastyczne i lateksowe zapewniają nie tylko miękkość i wygodę, ale też działanie szkodzące rozwojowi mikroorganizmów. Pianka ma bardzo przewiewną strukturę, dlatego zapewnia swobodną cyrkulację powietrza. Same pianki nie gromadzą wilgoci, a więc nie sprzyjają rozwojowi pleśni czy grzybów. Warto wiedzieć, że choćby lateks jest naturalnym materiałem, pochodzącym z drzewa kauczukowego, a więc jest on ekologiczny i przyjazny dla człowieka.

W nowoczesnych materacach stosuje się tworzywa antyalergiczne w standardzie. A nawet niektórzy producenci oferują bezpieczne dla środowiska materiały, które zawierają preparaty bakteriobójcze. Działają one przez długi czas, chroniąc materac przed rozwojem bakterii, a dla użytkownika nie są drażniące.

Przede wszystkim wybierając nowy materac, najpierw trzeba zwrócić uwagę czy jest wykonany z materiałów antyalergicznych. Dopiero potem dobieramy jego wymiary i twardość. Niezależnie czego oczekujemy od materaca, możemy to dostać również w modelach, które dedykowane są szczególnie alergikom.

Pokrowce, które chronią materac i alergika

Trochę pomijanym elementem wyposażenia łóżka, są pokrowce na materac. Może nam się wydawać, że to drogi dodatek, który można zastąpić dobrym prześcieradłem. Jednak nie do końca tak jest. Prześcieradło chroni powierzchnię materaca, ale nie ma właściwości antyalergicznych, które może mieć pokrowiec. Do tego materiały, z jakich wykonane są prześcieradła zwykle mają dużą przepuszczalność wilgoci, ciepła, czy roztoczy. Przepuszczalność pokrowca jest znacznie ograniczona.

Ponadto używając prześcieradła, będzie trzeba regularnie czyścić też materac. Samo odkurzenie materaca może trochę trwać. A jeśli pojawią się na nim plamy, trudno będzie je usunąć, jeśli nie mamy stosownych środków lub urządzenia generującego parę wodną. Stosując pokrowiec, możemy po prostu go zdjąć i wyprać w pralce, robiąc to nawet co tydzień. Za to nie musimy czyścić tak często materaca, choć wciąż jest zalecane, aby robić to kilka razy do roku.

Najlepsze pokrowce zapewniają ochronę przed alergenami, kurzem, wilgocią i brudzeniem się materaca, a jednocześnie zachowują dobrą cyrkulację powietrza. Można je stosować jako dodatkową warstwę ochroną dla materaca, jak i dla nas w postaci dodatkowej ochrony przed alergenami, które mogą rozrosnąć się w jego wnętrzu. Pokrowce mogą mieć też ładne wzory i kolory, a więc można je potraktować, jako dodatkową ozdobę wśród dekoracji stosowanych na łóżku.