Nauka dla dzieci w wieku szkolnym bywa sporym wyzwaniem. Jednak jeszcze większym stała się w momencie, gdy z powodu pandemii zostały podjęte decyzje o przejściu na tryb zdalnego nauczania. Okazało się to nowością, na którą ciężko być gotowym, a problem dotknął zarówno nauczycieli, jak i uczniów oraz ich rodziców. Mimo nauki zdalnej, z domu albo też takiej w trybie mieszanym dzieci oraz młodzież nadal potrzebują odpowiednich artykułów do nauki, szkolnej wyprawki. Czy różni się ona czymś od standardowej, dotychczas kompletowanej przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego? Na co warto zwrócić szczególną uwagę, a jakie elementy tracą na znaczeniu? Przeczytaj więcej:

 • Podstawowe elementy wyprawki szkolnej
 • Artykuły niezbędne przy nauce w domu
 • Powrót do szkoły - o tym warto pamiętać
 • Postaw na higienę i bezpieczeństwo
 • Oswajanie z nową szkolną rzeczywistością - podsumowanie

Podstawowe elementy wyprawki szkolnej

Bez względu na wiek ucznia, jego udział w lekcjach wymaga posiadania podstawowych artykułów. W pierwszych klasach szkoły podstawowej nauczyciele przekazują rodzicom listy niezbędnych produktów, dzięki czemu rodzice mogą zadbać o odpowiednie wyposażenie. Starsi uczniowie powoli przejmują od rodziców obowiązek zaopatrzenia się w różne produkty. Wynika to zwykle z własnych preferencji, a także stopniowego przekazywania przez nauczycieli informacji o potrzebnych rzeczach. Z całą pewnością jednak można stworzyć podstawowe elementy wyprawki szkolnej, które nie zmieniają się bez względu na wiek ucznia:

 • Artykuły piśmiennicze - pióro z wkładami lub długopisy, ołówki, kredki, kolorowe pisaki, mazik lub korektor, gumka,
 • Piórnik lub innego rodzaju organizer na artykuły piśmiennicze,
 • Artykuły plastyczne - farby, pastele, masy plastyczne, papiery kolorowe, bloki,
 • Zeszyty w linie i kratkę dostosowane do poziomu edukacji,
 • Przyrządy geometryczne - najczęściej w zestawie, również dopasowane do etapu edukacji,
 • Okładki na zeszyty, ćwiczenia i książki,
 • Naklejki do podpisywania elementów wyprawki,
 • Strój oraz obuwie na WF, najlepiej w odpowiednim tekstylnym worku,
 • Tornister, plecak lub torba dopasowany do ucznia.

Skompletowanie powyższych przedmiotów to spory wydatek, dlatego wiele z nich można używać dłużej niż rok, uzupełniając w razie braków. Warto nauczyć dziecko szanowania swojej własności, a artykuły szkolne są dobrym polem do treningu w tym zakresie. Choć w czasie pandemii i zdalnej nauki przedmioty takie jak plecak czy odzież na WF wydajną się niepotrzebne, warto pamiętać, że prędzej czy później dziecko wróci do szkoły, a kupowanie artykułów w ostatniej chwili nie jest dobrym rozwiązaniem.

Artykuły niezbędne przy nauce w domu

Dzieci ucząc się w domu w dobie pandemii, korzystają przede wszystkim z komputerów lub innych urządzeń elektronicznych mających połączenie z internetem. Warto jednak pamiętać, że nadal powinny one prowadzić swoje zeszyty, odrabiać zadania, a na lekcjach techniki czy plastyki wykonywać prace. Dlatego z pewnością całe podstawowe wyposażenie ucznia jest konieczne przy nauce domowej, zdalnej. Warto uzupełnić je o gadżety komputerowe ułatwiające pracę dzieciom. Niestety zdalne nauczanie może wymagać większego zaangażowania ze strony rodziców, zbyt wiele kwestii związanych z komputerem czy tabletem może rozpraszać dzieci i młodzież.

Dobrym pomysłem na wsparcie dziecka w tym czasie jest odpowiednia organizacja dnia, w której mogą pomóc gadżety takie jak tablice motywacyjne, plannery, kalendarz szkolny czy inne artykuły szkolne. Warto zadbać, by uczeń nie wyszedł z codziennej rutyny, która ułatwia funkcjonowanie - do lekcji siadał ubrany, po posiłku, z przygotowanymi niezbędnymi zeszytami, ćwiczeniami i książkami. W pilnowaniu dziecka przy komputerze czy tablecie mogą pomóc dedykowane aplikacje. Warto również zadbać o ruch - zapewnić dziecku możliwość przynajmniej krótkiej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu każdego dnia, w czym pomogą odpowiednie akcesoria i sprzęt sportowy.

Powrót do szkoły - o tym warto pamiętać

Nauka zdalna nie obowiązuje wszystkich przez cały czas, dlatego w pewnym momencie, gdy nastąpi powrót do szkoły, warto zadbać o to, by nie był on zbyt gwałtowną zmianą dla dziecka czy młodego człowieka. Będzie to możliwe, jeżeli codzienny rytm dnia przy zdalnym nauczaniu nie będzie zbytnio odbiegał od tego przy chodzeniu do szkoły. Plan lekcji najczęściej jest taki sam, natomiast uczeń musi pamiętać o każdorazowym przygotowaniu się do zajęć. Dzięki temu przestawienie się będzie łatwiejsze. Chodzenie do szkoły i spotkania z rówieśnikami są ważne dla rozwoju dziecka w każdym wieku, naturalnym jest chęć powrotu do takiej formy nauki.

Warto jednak pamiętać o przygotowaniu dziecka do szkoły w czasie pandemii. Wbrew pozorom najważniejsza jest jego świadomość ograniczeń oraz powodu ich wprowadzenia, dopiero w drugiej kolejności odpowiednie wyposażenie. Choć COVID-19 nie jest bardzo groźny dla zdrowych młodych osób, to jednak jego rozprzestrzenianie się może się zwiększyć przez nieodpowiedzialne zachowania. Rodzice, dziadkowie, osoby w bliskim otoczeniu mające problemy zdrowotne nie powinny być dodatkowo narażane przez niestosowanie się uczniów do obowiązujących zasad. Warto o tym rozmawiać, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości. Aby zadbać o higienę i bezpieczeństwo, wspólnie z dzieckiem zadbajcie o dodatkowe elementy wyposażenia.

Postaw na higienę i bezpieczeństwo

Z całą pewnością warto doposażyć szkolny plecak dziecka w produkty sprzyjające higienie, a o zdrowe nawyki zadbać już w domu. Z dużym prawdopodobieństwem dzieci bez względu na wiek miały okazję być z rodzicami w sklepie, przychodni czy innym miejscu, w którym konieczne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią, dlatego z pewnością mają świadomość, jakich reguł należy przestrzegać. Dobrym nawykiem może być na przykład zmiana odzieży po przyjściu z zewnątrz, gdy miało się kontakt z obcymi osobami, częste dokładne mycie rąk, unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami spoza rodziny. Jako bazowy element wyprawki do szkoły dla dziecka warto natomiast dołączyć kosmetyczkę, która pomieści niezbędne w dzisiejszych czasach środki higieniczne.

Co powinna mieścić w sobie taka kosmetyczka? Z pewnością warto włożyć do niej chusteczki nawilżane, najlepiej mające właściwości antybakteryjne. Dodatkowo można zakupić niewielki żel antybakteryjny i poinstruować ucznia kiedy i w jaki sposób z niego korzystać. Zapasowe maseczki jednorazowe powinny być także elementem wyposażenia plecaka dziecka. Jednak ważne w tym czasie są również inne, niematerialne kwestie podnoszące bezpieczeństwo wszystkich. Zdrowe nawyki i dbanie o odporność pomogą ustrzec się wielu infekcji, dlatego okres pandemii może stać się dobrą motywacją i okazją na przykład do zmian w żywieniu. Wprowadzenie zdrowych przekąsek do diety dziecka, regularnie spożywane zdrowe drugie śniadanie i odpowiednie napoje są ważnym elementem profilaktyki.

Oswajanie z nową szkolną rzeczywistością - podsumowanie

Trudno nie zauważyć, że życie wszystkich ludzi uległo sporym zmianom w związku z pandemią. Dla dzieci - uczniów szkół podstawowych czy młodzieży uczęszczającej do szkół średnich czas ten może być szczególnie trudny, dlatego ważna jest obecność i wsparcie opiekunów. Warto przygotować ich we właściwy sposób do szkoły, dbać o ich zaangażowanie oraz dobrą postawę w stosunku do trudnych okoliczności. Choć wyprawka ucznia do szkoły, również tej zdalnej nie jest znacząco inna niż standardowa, warto starannie ją przygotować, by nie stanowiła dodatkowego problemu dla dziecka.