Zmiana wyglądu mieszkania, nie musi oznaczać gruntownego remontu. Często prace budowlane można ograniczyć do przemalowania ścian lub przyklejenia paneli winylowych. Bardzo prosto możemy przearanżować swoje cztery kąty zmieniając dodatki. Niezależnie od stylu, w którym teraz chcemy podążać, uda nam się zmienić wiele istotnych punktów aranżacji, po prostu wymieniając dodatki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak odmienić zabudowaną kuchnię?
  • Jak stworzyć pokój dzienny do zadań specjalnych?
  • Jak urządzić komfortową sypialnię?
  • Podsumowanie

Zabudowana kuchnia – jak ją odmienić?

Może nam się wydawać, że skoro nie możemy przestawić mebli, to nic we wnętrzu nie da się zmienić. Choćby zabudowana kuchnia jest dla wielu osób problemem. Naprawdę nie musimy przesuwać mebli czy wymieniać ich na nowe. Może posłużyć się kilkoma dekoracjami czy artykułami i tak potrzebnymi w kuchni.

Zwykle między stojącymi szafkami i wiszącymi mamy przerwę. Na ścianie, którą mamy do zagospodarowania kładziemy warstwę farby albo kleimy płytki. Jeśli chcemy zmienić styl pomieszczenia, dobrym pomysłem jest naklejenie w tej szparze płytek winylowych. Do jasnych mebli ciekawie będą wyglądać wzorzyste lub ciemne płytki, a do ciemniejszych mebli można dopasować płytki z jasnymi zdobieniami. Przyklejenie ich zajmie kilkadziesiąt minut, a od razu odmieni kuchnię.

Także dodatki, po które sięgamy na co dzień, mogą sprawdzić się w roli dekoracji. Chcesz mieć nietuzinkową kuchnię, gdzie panuje porządek? Wystarczy wykorzystać słoiki i klej uniwersalny. Podklej pokrywkę pod wiszące szafki w takim miejscu, aby nie przeszkadzały w podstawowych czynnościach. Do pokrywek można wkręcać słoiki z przyprawami, nasionami, a nawet makaronem. Zyskasz ciekawy dekor, ale i praktyczne miejsce do przechowywania.

W kuchni jest też miejsce na rośliny. Nasłoneczniony parapet można wypełnić doniczkami z ziołami i sięgać po nie, gdy trzeba będzie doprawić coś, co gotujemy. Można też pokusić się o posadzenie pomidorków koktajlowych i hodowanie szczypiorku. Rośliny zawsze są piękną ozdobą.

Pokój dzienny do zadań specjalnych

W nowoczesnym budownictwie łączymy salon i kuchnię w jedno pomieszczenie. Dobrze jest więc wybrać ten sam motyw przewodni. Przykładowo wiejska kuchnia powinna oznaczać też ciepły i rodzinny salon. Jednak chcemy też, aby był to pokój oddzielony. I co teraz?

Granicą może być podłoga lub kolor ścian. Wybierając podobne barwy, sprawiamy, że całość łączy się, ale jednocześnie widzimy, gdzie kończy się salon, a zaczyna kuchnia. W kuchni możemy mieć mało przestrzeni na dodatki. Jedynie stawiamy na praktyczne rzeczy jak choćby patery na owoce czy stojące donice z ziołami. A w salonie możemy już zaszaleć.

W każdym pokoju dziennym znajdziemy zestaw wypoczynkowy. Aby był on jeszcze bardziej komfortowy, można narzucić na kanapę lub fotele, kilka poduszek, dodać koc czy narzutę i powiesić nad nim plakaty. Obecnie plakaty stanowią najczęściej wybierane dekoracje ścian. Są tanie i można oprawić je w dowolną ramę. Ich zaletą jest przedstawiania dowolnych wzorów – roślin, zwierząt, sztuki abstrakcyjnej i ludzi. Do każdego stylu znajdziemy nawet kilka, które będą pasować. Jeśli mamy wolny kąt można nawet pokusić się o postawienie w nim dużego plakatu w prostej ramie – zamiast lustra.

W pokoju, w którym robimy wszystko i chcemy czuć się wygodnie, nigdy nie może zabraknąć przyjemnego światła. Przygaszone, żółte oświetlenie świetnie nada ciepły klimat wnętrzu. A jasne światło led sprawi, że będzie ono bardziej nowoczesne. Tutaj możemy wybrać rodzaj pod własne preferencje. Niekiedy nie trzeba nawet zmieniać punktów świetlnych, tylko wkręcić w nie inne żarówki.

Sypialnia – tu znajdziesz komfort

Po ciężkim dniu nie ma nic lepszego niż odpoczynek. W sypialni chcemy czuć przede wszystkim komfort. Wstając z łóżka i dotykając zimnej podłogi, na pewno nie czujemy się najlepiej. Może to zadziałać orzeźwiająco, ale nie każdy lubi taki szok. Rozwiązaniem jest dywanik typu Rabbit, który w dotyku przypomina królicze futro, ale wykonany jest z włókien syntetycznych. Tego typu dywany nie mają gęstego i twardego włosia, a więc łatwiej je wyczyścimy. A przede wszystkim są przyjemnie miękki i stąpa się po nich z radością.

Jednak w sypialni najważniejsze jest łóżko, do którego wskakujemy, aby uzyskać kilka godzin snu. Żeby sen był nieprzerwany, potrzebna jest pościel, która nas okryje. Sama zmiana prześcieradła może wyjść nam na dobre. Jeśli do tej pory używaliśmy zwyczajnych prześcieradeł, które rolowały się w nocy, na pewno nie zawsze budziliśmy się wyspani. Gdy zmienimy prześcieradło na takie z gumką, nie będzie się ono ruszać, nawet gdy my zaczniemy się kręcić podczas snu.

Poszewki na poduszki i kołdrę też są ważne. Wykonane z przyjemnego w dotyku materiału pomogą nam szybciej zasnąć. Jednak ich wygląd ma znaczenie dla dekoracji łóżka. Prosta, biała pościel jest klasykiem gatunku. Zawsze można ją wybrać i mieć pewność, że sypialnia wygląda dobrze. Aczkolwiek dostępne są wzorzyste i kolorowe pościele, które mogą zmienić naszą prostą sypialnię w marokański buduar, prowansalską łąkę, czy przenieść nas do chatki w lesie. Jeżeli chcemy zmienić jedną rzecz, niech będzie to pościel.

Podsumowanie

Zawsze można znaleźć kilka drobnych elementów, które budują styl wnętrza. Zmiana koloru w pomieszczeniu może je rozjaśnić lub optycznie zmniejszyć. Dodanie kilku nonszalancko zarzuconych poduszek na kanapę sprawi, że poczujemy domowe ciepło. A żółte światło przypomni nam wieczorem, czym jest domowy klimat. W każdy pomieszczeniu wystarczy dodać drobiazgi, aby sprawić, że zaczną wyglądać lepiej.