Taśma oporowa, przeznaczona przede wszystkim do ćwiczeń siłowych, fitness albo pilates, to pas lub sznur o określonym w kilogramach lub poziomach oporze. W zależności od typu może być otwarty lub zamknięty w postaci koła. Podobne gumy treningowe mogą mieć także zastosowanie medyczne, w przywracaniu sprawności ruchowej - rehabilitacji. Sprawdź informacje na temat tych akcesoriów i wybierz gadżet, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.  

  • Czym różni się taśma rehabilitacyjna od gumy do ćwiczeń i ekspandera?
  • Rodzaje taśm oporowych fitness
  • Zastosowanie taśm rehabilitacyjnych i gum treningowych
  • Jakie gumy do ćwiczeń warto wybrać?

Czym różni się taśma rehabilitacyjna od gumy do ćwiczeń i ekspandera?

Taśmy rehabilitacyjne podobnie jak gumy do ćwiczeń mogą służyć wsparciu w określonych aktywnościach. Często nazwy te stosowane są zamiennie, choć to taśmy są pewnym podzbiorem gum. Taśmy cechują się określoną szerokością, zwykle od kilku do kilkunastu centymetrów, a także długością sięgającą nawet kilku metrów. Akcesoria przeznaczone do rehabilitacji mogą mieć certyfikat, być wyrobem medycznym zalecanym przez fizjoterapeutów. Gumy do ćwiczeń występują również w innych formach, na przykład z dodatkowymi uchwytami, pętlami czy mocowaniem. To szersza grupa produktów, do których zalicza się często ekspandery. Te ostatnie mogą składać się z kilku gum oraz uchwytów z możliwością regulacji oporu.

Rodzaje taśm oporowych fitness

Asortyment taśm i gum treningowych może być bardzo zróżnicowany. Najprostsze modele mają zwykle szerokie możliwości wykorzystania. Bardziej zaawansowane gadżety mogą służyć do specjalistycznych treningów. Najczęściej spotykane gumy oporowe to:

  • Dwumetrowe lub dłuższe proste taśmy do pilates, fitness o różnych oporach; w zależności od oporu ich grubość oraz szerokość jest zróżnicowana,
  • Mini taśmy w postaci kół o obwodzie 50-80 centymetrów, często sprzedawane w zestawach o różnej elastyczności - oporze odwzorowanym za pomocą kolorów,
  • Taśmy treningowe z uchwytami do konkretnych ćwiczeń górnych partii mięśni,
  • Gumy oporowe z zaczepami, również w zestawie z wymiennymi uchwytami i opaskami,
  • Taśmy oporowe z regulowanym obwodem,
  • Szerokie taśmy podszyte tekstyliami zwiększającymi komfort i ergonomię,

Jeżeli taśmy z określonego zestawu mają zróżnicowane kolory, oznaczają one najczęściej siłę, jaką trzeba użyć do ich rozciągnięcia. Zwykle największy opór stawiają taśmy czarne, najniższy zaś różowe lub czerwone. Może być to jednak zależne od producenta sprzętu.

Zastosowanie taśm rehabilitacyjnych i gum treningowych

Akcesoria fitness świetnie sprawdzające się w domowym treningu to właśnie gumy oporowe. W wielu przypadkach mogą zastąpić hantle w ćwiczeniach siłowych, a wraz z piłką rehabilitacyjną pozwalają na różnorodne ćwiczenia ogólnokondycyjne. Gumy treningowe mogą być wykorzystane jako element crossfitu, ćwiczeń typowo siłowych czy rozciągających, w tym pilates. Do wielu z nich przydaje się mata treningowa, gdyż wykonywane są w pozycji siedzącej lub leżącej na twardej powierzchni, na przykład ćwiczenia z gumą na pośladki, uda czy mięśnie brzucha. Gumy o niższym oporze sprawdzają się także w ćwiczeniach aerobowych, z dużą ilością szybkich powtórzeń. Prawidłowo użyte szerokie taśmy elastyczne to także element rehabilitacji ruchowej. Może służyć w przywracaniu sprawności po kontuzjach, wypadkach czy innych formach fizjoterapii. W takim przypadku przed rozpoczęciem ćwiczeń należy skonsultować się ze specjalistą.

Jakie gumy do ćwiczeń warto wybrać?

Taśmy treningowe powinny urozmaicać trening, zwiększać jego poziom trudności. W przypadku domowej rehabilitacji to przede wszystkim wsparcie dla mięśni, ścięgien czy stawów w określonych ruchach. Osoby początkujące w treningu siłowym czy fitness wybierają gumy o mniejszym oporze. Można również zdecydować się na zakup zestawu gum treningowych, dzięki którym w miarę wzrostu kondycji można zwiększać obciążenie, co ma znaczenie przede wszystkim w zwiększaniu siły. Elementy rehabilitacji wymagają najczęściej szerszych taśm, w zależności od ćwiczeń mogą być to także wersje z uchwytami lub możliwością przyczepienia do ściany. Ważne, by produkty były dobrej jakości, produkowane do celów związanych z aktywnością fizyczną. Powinny zapobiegać ześlizgiwaniu się, a ich szerokość być dobrana do potrzeb najczęściej wykonywanych ćwiczeń.

Proste i niewielkie akcesoria rehabilitacyjne i treningowe, jakimi są gumy czy taśmy do ćwiczeń, dobrze wykorzystane potrafią znacząco pomóc w różnych aktywnościach fizycznych. Warto zainwestować w produkty o tak wszechstronnym treningowym zastosowaniu.