Niemal w każdym domu czy mieszkaniu znajduje się materac do spania. Element wyposażenia łóżeczka dziecięcego, sypialni czy pokoju gościnnego traktowany jest w sposób na tyle oczywisty, że nie zwraca się na niego większej uwagi. Jest to jednak błąd, gdyż właściwe użytkowanie, pielęgnacja czy czyszczenie materaca może odgrywać sporą rolę w jego żywotności i komforcie snu. Warto również wiedzieć, w jaki sposób transportować materac w zależności od jego typu, aby już na wstępie nie zniszczyć jego prawidłowej struktury, nie pogorszyć właściwości użytkowych. Sprawdź szczegóły, czyli to, co warto wiedzieć o materacach:

  • Jakie materace dostępne są na rynku? - rodzaje materaców
  • Przewożenie materaca - jak robić to bezpiecznie dla jego struktury?
  • Jak dbać o materac, by służył długo?
  • Kiedy konieczna jest wymiana materaca?
  • Czyszczenie materaca - czy zawsze ma to sens?

Jakie materace dostępne są na rynku? - rodzaje materaców

Jak postępować z materacem może być ściśle zależne od jego typu. Jednak o ile jeszcze kilka dziesiątek lat temu nie było zbyt wielkiego rozróżnienia, poza materacami sprężynowymi i piankowymi, tak teraz konstrukcje materaców potrafią być mocno zaawansowane. Generalnie jednak wyróżnić można:

  • Materace sprężynowe, w tym materace kieszeniowe - pocket, multipocket, materace bonellowe,
  • Materace piankowe, w tym pianka wysokoelastyczna HR, memory, lateksowa,
  • Materace z naturalnych elementów, na przykład kokos, gryka, futony,
  • Materace warstwowe, wynikające z połączenia różnych materiałów, obecnie najczęściej spotykane.

Materac może być dwustronny lub jednostronny - z użytkową jedynie jedną powierzchnią. Oprócz tego na sposób postępowania z materacem ma wpływ rodzaj jego pokrowca oraz to, czy jest on ściągany.

Przewożenie materaca - jak robić to bezpiecznie dla jego struktury?

Ogólna zasada dotycząca transportu materaców jest prosta - jeżeli producent dostarcza materac w formie niezwiniętej, lepiej tak też go przewozić. Najczęściej producent umieszcza informacje w ulotce materaca, etykiecie lub na opakowaniu o sposobie jego transportu. Im twardszy materac, tym większe ryzyko, że jeżeli go złożymy czy zwiniemy, to trwale uszkodzimy wewnętrzną strukturę. Materace sprężynowe, czy też zawierające w konstrukcji formatkę sprężynową zwykle mogą być delikatnie odkształcane, powracają do swojego kształtu. Jeżeli materac jest z pianek, w większości przypadków można go zwijać czy kompaktować w inny sposób, bo po rozwinięciu powróci do swojego kształtu. Zawsze warto pamiętać, by materac zabezpieczyć przed zabrudzeniem i wilgocią w trakcie transportu. Jeżeli przewozimy materac, który już był wcześniej używany, warto również zwrócić uwagę na to, nie przechowywać go później zbyt długo w szczelnym opakowaniu. Należy również zwrócić szczególną uwagę, by na materac w trakcie transportu nie działały żadne duże siły punktowe, ani też nie miał styczności z ostrymi przedmiotami.

Jak dbać o materac, by służył długo?

Wbrew pozorom, materac odpowiednio użytkowany ma szansę zachować swoje właściwości i poziom higieny przez dłuższy niż standardowo czas. Dbanie o czystość to podstawa. Warto regularnie zmieniać pościel - zarówno prześcieradła, jak i poszewki na kołdrę i poduszki. Żywotność materaca przedłuża stosowanie pokrowców na niego lub topmateraców. Warto także co kilka miesięcy obracać materac, aby nie wygniatał się w miejscach, w których najczęściej siadamy czy są najbardziej obciążone. Materac można powierzchniowo odkurzać mocnym odkurzaczem, który pozwoli pozbyć się kurzu czy innych drobin niewidocznych dla oka. Materace ze ściąganym pokrowcem warto regularnie odświeżać, piorąc pokrowiec według zaleceń producenta.

Kiedy konieczna jest wymiana materaca?

Każdy materac ma określoną trwałość. Poza jednak walorami użytkowymi, gwarancją materaca dochodzi jeszcze jego stopień higieny. Jeżeli materac nie jest zadbany, regularnie odświeżany, może być konieczność jego wymiany nawet już po kilku latach od zakupu. Z pewnością również w sytuacjach, gdy materac ulegnie poważnemu zalaniu, zawilgoceniu lub w ekstremalnych sytuacjach, na przykład niewłaściwej wentylacji czy sposobie przechowywania w okresie braku użytkowania - zapleśnieniu, zagrzybieniu, należy bezwzględnie materac wymienić na nowy. Rozwój grzybów i innych drobnoustrojów w miejscu, w którym odpoczywamy może mieć poważne negatywne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia. Wymienić materac warto również, gdy jego parametry z jakichś powodów przestały nam odpowiadać i powodują gorszy sen i wypoczynek.

Czyszczenie materaca - czy zawsze ma to sens?

Wydawać by się mogło, że mocno zabrudzony czy starszy materac, o pielęgnacji, którego zapomnieliśmy można jeszcze “uratować”, wykonując jego gruntowne czyszczenie. O ile wypranie pokrowca zwykle przywraca wygląd zewnętrzny takiemu materacowi, to jednak nie możemy mieć pewności, jak jest z jego wnętrzem. Kumulujące się przez dłuższy czas zanieczyszczenia mogą powodować rozwój roztoczy i innych drobnoustrojów wewnątrz materaca. Czy warto ryzykować własnym zdrowiem, kiedy dostępność materaców jest wysoka a cena najprostszych modeli naprawdę atrakcyjna? Co więcej, starszy materac nawet dobrej jakości może być mniej komfortowy niż nowy prosty model.

Każdy użytkownik materaca powinien znać podstawy jego obsługi, aby zapewnić sobie bezpieczny, komfortowy i higieniczny sen przez długi czas. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości dotyczące tego, jak użytkować nowo nabyty materac, warto sprawdzić szczegóły w informacjach dostarczonych przez sprzedawcę lub producenta.