Materace dostępne na rynku mają wiele zróżnicowanych właściwości zależnych od materiałów wykonania. Jednak obok podstawowych cech takich jak wymiary, każdy z materaców ma określoną twardość. To ona decyduje o stopniu reakcji materaca na nacisk, ma też bezpośredni wpływ na komfort wypoczynku. Choć to, na jakim materacu wypoczywasz najlepiej, jest kwestią dość mocno indywidualną, zostały ustalone pewne normy, skala twardości by łatwiej było porównać materace, wybrać ten najodpowiedniejszy. Jaka jest popularna skala twardości materaca? Od czego ona zależy, jakie materace są najlepsze w określonych przypadkach? Sprawdź szczegóły:

 • Skala hardness H1-H5 - jaki materac jest odpowiedni w zależności od wagi użytkownika?
  • Płeć, wzrost, dominująca pozycja w trakcie snu - co jeszcze wpływa na optymalną twardość materaca?
 • Co zwiększa twardość w materacu?
 • Miękki materac - dla kogo będzie najlepszy?
 • Materace o różnej twardości - dostosuj rozwiązanie do potrzeb
 • Uzupełniające właściwości pokrowców na materace

Skala hardness H1-H5 - jaki materac jest odpowiedni w zależności od wagi użytkownika?

Twardość materaców dostępnych na naszym rynku ma oznaczenia liczbowe, od H1 do H5. Najczęściej spotykane są te z numerami H2 oraz H3, gdyż odpowiadają najczęściej spotykanej wadze dorosłych użytkowników. Poszczególne twardości polecane są dla osób w przedziałach wagowych:

 • H1 - poniżej 60 kilogramów, materace miękkie, bardzo miękkie
 • H2 - od 60 do 80 kilogramów, materace miękkie, średniomiękkie,
 • H3 - od 80 do 100 kilogramów, materace średniotwarde,
 • H4 - powyżej 100 kilogramów, materace twarde,
 • H5 - do 150 kilogramów, bardzo twarde materace.

Choć wskazana waga użytkowników jest głównie podpowiedzią, dla kogo materac będzie najlepszy, warto wziąć ją pod uwagę. To dla użytkowników w tym przedziale właściwości materaca są zachowane, a jego zużycie nie jest przyspieszone. Materac zapewnia wtedy optymalne anatomiczne wsparcie. Zbyt miękki lub zbyt twardy materac nie będzie dobrym wyborem, może przyczynić się do nieprawidłowej pozycji w  trakcie snu. Waga referencyjna dla określenia twardości w postaci słownej - twardy, miękki i tym podobne najczęściej jest wyznaczana na poziomie 80 kilogramów, jednak istnieją pewne rozbieżności, nazewnictwo jest umowne. Na wybór materaca ma również wpływ kilka innych czynników, które mogą okazać się równie ważne, co waga użytkownika.

Płeć, wzrost, dominująca pozycja w trakcie snu - co jeszcze wpływa na optymalną twardość materaca?

Twardość, jako stopień ugięcia się materaca, reakcji na ciężar, elastyczności może być w materacu o danym poziomie H zróżnicowana w zależności od strefy. Na wybór optymalnej twardości obok wagi i indywidualnych preferencji ma najczęściej wpływ płeć użytkownika, a właściwie jego budowa ciała. Kobiety z reguły wybierają nieco twardsze materace. Pewien wpływ ma również wzrost osoby korzystającej z materaca w połączeniu z wagą ciała, co ma bezpośredni wpływ na anatomię. Im wyższy wzrost przy tej samej wadze ciała, tym bardziej miękki materac będzie odpowiedni. Osoby wybierające sen w optymalnej pozycji dla kręgosłupa, czyli na plecach nie muszą przykładać aż tak dużej uwagi do twardości materaca. Jednak ci, którzy preferują spanie na boku, powinni wybrać nieco bardziej miękki materac, zaś śpiący na brzuchu - twardszy. Oczywiście jeżeli materac ma być przeznaczony dla dwóch osób, nie łączy się ich wagi do wyboru optymalnej twardości. Co więcej, dostępne są materace dwuosobowe o dwóch różnych twardościach, by lepiej dostosować się do partnerów o zróżnicowanej budowie ciała.

Co zwiększa twardość w materacu?

Współczesne materace mają zwykle budowę warstwową, dzięki której optymalnie wspierają wszystkie części ciała. Materace twardość mogą uzyskiwać na różne sposoby. Najszybszym sposobem na usztywnienie materaca, a zarazem nadanie mu dodatkowej twardości jest zastosowanie maty z włókien kokosowych. Również pianki elastyczne o zwiększonej gęstości w automatyczny sposób zyskują większą twardość. W przypadku materaców sprężynowych, kieszeniowych stosowane jest wyższe zagęszczenie sprężyn, a także ich mocniejsze wersje, o wyższej odporności na ściśliwość. Pośrednio na twardość materaca ma wpływ także stelaż. Jeżeli zastosowany zostanie stelaż pełny czy też materac umieści się na podłodze, jego twardość stanie się nieco większa, a sprężystość całego miejsca do snu niższa.

Miękki materac - dla kogo będzie najlepszy?

Miękkie materace najczęściej mają konstrukcję bazującą na wybranym rodzaju pianki PUR, VISCO czy lateksowej lub miękkich sprężynach. Z twardszego materaca można uzyskać model bardziej miękki, jeżeli zastosuje się odpowiednio gruby topmaterac, materac nawierzchniowy. Materace o najniższych stopniach miękkości najlepsze są dla osób wysokich lub o niskiej wadze, jednak nie zawsze chodzi tu o małe dzieci. Niemowlaki nie powinny spać na miękkich, termoplastycznych grubych materacach, gdyż może być to nawet niebezpieczne dla ich życia. Brak umiejętności świadomego obracania się z brzucha na plecy, czy też unoszenia główki w skrajnych przypadkach może powodować problemy z oddychaniem w przypadku znalezienia się w pozycji na brzuchu.

Materace o różnej twardości - dostosuj rozwiązanie do potrzeb

Materace strefowe mają określoną ogólną twardość, która oznacza przede wszystkim dopasowanie wagowe. Ich poszczególne strefy mają bowiem zróżnicowaną elastyczność punktową, by w inny sposób wspierać szyję, inny odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a inaczej kończyny i głowę. Dostępne są także materace dwustronne, w których strony mają zróżnicowane parametry, by dopasować je do aktualnych potrzeb. Jeszcze inną grupą są tak zwane materace partnerskie, czyli o dwóch różnych twardościach na tej samej stronie użytkowej. Te materace przeznaczone są dla dwóch osób, ich szerokość wynosi zwykle minimum 120 centymetrów. To rozwiązanie doskonałe dla pary, gdzie jeden z partnerów ma odmienne preferencje co do twardości materaca, znacząco inną budowę ciała lub wagę.

Uzupełniające właściwości pokrowców na materace

Na twardość materaca w niewielkim stopniu wpływ ma także pokrowiec. Niektóre modele wyposażone są w pokrowce pikowane, z grubszą warstwą owaty czy wełny. Jednak pokrowiec przede wszystkim daje wrażenie miękkości przy dotyku, które weryfikowane jest przez wkład materaca po położeniu się na nim. Mimo to przyjemnie otulające, delikatnie rozluźniające czy antystatyczne pokrowce podnoszą komfort materaca, który jest niezwykle istotny w optymalnym odpoczynku i śnie.

Twardość materaca jest jednym z kluczowych parametrów tego produktu. Choć uzależnia się ją przede wszystkim od wagi użytkownika, warto wziąć również inne aspekty podczas jej wyboru. To, jak dobrze dobierzemy stopień twardości materaca do własnych preferencji, zadecyduje o ostatecznym komforcie spania.