Choć prace w ogrodzie czy na działce zwykle zaczyna się wiosną, już wcześniej można zaplanować jego aranżację czy doposażenie w nowe sprzęty. Obok przestrzeni zielonych i roślin, a także architektury ogrodowej o funkcjonalności decydują różne akcesoria i dodatki. Nawet niewielki ogródek może stać się miejscem wspólnej zabawy z dziećmi, uprawiania ulubionego sportu czy wyjątkowego relaksu. Bez względu na to, czy masz do dyspozycji ogród przy domu, czy też działkę rekreacyjną za miastem, możesz potraktować je jako dodatkową przestrzeń do życia, spotkań towarzyskich, rozrywki. Co może się przydać? Sprawdź:

  • Komfortowe miejsce na odpoczynek
  • Ogródkowe aktywności dla singli i całej rodziny
  • Grille, paleniska i ogrodowe kominki, czyli kuchnia w plenerze
  • Nastrojowe oświetlenie na imprezy i letnie wieczory
  • Twój ogród Twoim azylem - podsumowanie

Komfortowe miejsce na odpoczynek

Wypoczynek w ogrodzie i na działce rekreacyjnej to najczęściej główny powód ich posiadania. Choć jest to zwykle aktywny wypoczynek - pielęgnacja zieleni czy uprawianie ulubionego sportu, nic nie stoi na przeszkodzie, by pozwolić sobie na odrobinę relaksu. Na wyposażeniu przestrzeni ogrodowej powinny znaleźć się miejsca do siedzenia czy nawet odpoczynku w pozycji leżącej. W polskim klimacie ławka ze stolikiem mocowane na stałe wymagają regularnej konserwacji i renowacji, dlatego chętniej wybierane są bardziej mobilne meble. Obok klasycznych zestawów mebli ogrodowych zwykle średnio komfortowych popularne są także leżaki, jak również modne i wygodne komplety wypoczynkowe do ogrodu. Mogą być wykonane z materiałów naturalnych, jak i bardziej odpornych na czynniki atmosferyczne tworzyw, na przykład technorattanu.

Lubisz się bujać albo marzysz o powrocie do dzieciństwa? Nic nie powinno stać na przeszkodzie, by w ogrodzie zainstalować wygodny hamak, huśtawkę - ławkę ogrodową albo zajmującą niewiele miejsca huśtawkę typu kokon ze stojącym stelażem. Brak gałęzi drzewa czy innych miejsc do montażu nie jest przy współczesnych konstrukcjach żadnym ograniczeniem. Uzupełnieniem miejsca wypoczynków może być parasol, żagiel albo namiot ogrodowy, który nie tylko zapewni ochronę przed mocnymi promieniami słońca, ale również niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Ogródkowe aktywności dla singli i całej rodziny

Bez względu na to, czy ogród jest duży, czy stanowi jedynie niewielki kawałek zieleni, warto zaplanować w nim przestrzeń na aktywność fizyczną. Wielbiciele uprawiania roślin z pewnością zaplanują grządkę czy donice z ulubionymi roślinami, krzewami, o które będą regularnie dbać. Jest to również forma aktywności, choć mniej intensywnej. W ogrodzie można zaaranżować miejsce na trampolinę, która jest świetnym miejscem na zabawę i ćwiczenia zarówno dla dużych, jak i małych. Dobrze utrzymany trawnik świetnie sprawdzi się także jako miejsce do zabaw z piłką - do nogi, siatkówki czy ręcznej. W sprzedaży dostępne są składane bramki, kosze albo siatki, które stając się elementem wyposażenia przestrzeni ogrodowej, zachęcą do intensywnej sportowej rozrywki. Nic nie stoi na przeszkodzie również, aby na świeżym powietrzu uprawiać gimnastykę, fitness czy aerobic. Dobra mata, akcesoria do fitness czy skakanka albo hula-hop przydają się w czasie aktywnego relaksu.

Jeżeli w ogrodzie często bawią się dzieci, warto zainstalować elementy małego placu zabaw - huśtawkę, zjeżdżalnię czy piaskownicę. Mogą być to artykuły mobilne, które po skończonej zabawie da się schować. Na letnie upały dobrym pomysłem będzie również basen. W zależności od dostępnej przestrzeni może być to niewielkie dmuchane miejsce zabaw, albo obszerny funkcjonalny basen rozporowy. Właściwe utrzymanie basenu oraz odpowiedni osprzęt pozwoli na korzystanie z wodnych przyjemności nawet przez kilka miesięcy w roku.

Grille, paleniska i ogrodowe kominki, czyli kuchnia w plenerze

Dla wielu osób działka czy ogród kojarzą się ze spotkaniami towarzyskimi i wspólnym biesiadowaniem, w których centrum znajduje się grill lub palenisko. Wielbiciele solidnych rozwiązań na lata decydują się także na kominki ogrodowe, mogące pełnić funkcje grilla czy nawet wędzarni. Przestrzeń do grillowania powinna być zaaranżowana w odpowiedni sposób. W bezpośrednim jej otoczeniu nie powinny znajdować się żadne łatwopalne elementy, ani miejsce do zabaw dzieci. Warto umieścić ją w niedalekiej odległości od miejsca, w którym mogą być spożywane posiłki.

Również wybór grilla to pewne wyzwanie. Planując jego zakup, warto wziąć pod uwagę potrzeby użytkowników, ilość zwykle przygotowywanego jedzenia oraz najczęstszą liczbę gości. Grill może być mobilny lub bardziej stacjonarny. Popularne są grille z pokrywą, które według opinii użytkowników pomagają w szybszym przyrządzeniu aromatycznych i soczystych potraw. Pojemne grille otwarte mogą być natomiast wyposażone w dodatkowy ruszt. Wygodne uchwyty, półeczki na akcesoria czy nawet szafki to elementy poprawiające komfort użytkowania. Grille na opał stały typu węgiel drzewny, albo też bardziej ekologiczne grille gazowe pozwalają na przygotowanie bardzo różnorodnych dań, nie tylko nie do końca korzystnych dla zdrowia tłustych mięs. Warto przy okazji zakupu zadbać również o potrzebne akcesoria oraz specjalne środki przydatne do czyszczenia.

Nastrojowe oświetlenie na imprezy i letnie wieczory

Planując zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie, nie możesz zapomnieć o dobrym oświetleniu. Choć latem dość późno zapada zmrok, to jednak wiele spotkań towarzyskich czy po prostu chwil spędzonych na uporządkowanym łonie natury przedłuża się do nocy. Dobrym pomysłem są niewielkie lampki ogrodowe z solarnym zasilaniem i wbudowaną fotokomórką. Ich zasada działania jest niezwykle prosta - przy świetle słońca ładują się, by po zmroku automatycznie uruchamiać się i świecić przez kilka godzin. Co więcej, dostępne są w naprawdę szerokiej gamie wielkości, form i kolorów, dzięki czemu każdy znajdzie coś pasującego do ogrodu i gustu. Girlandy świetlne mogą być również zasilane w podobny sposób. Tworzą subtelną a zarazem efektowną ozdobę świetlną tarasu albo miejsca do siedzenia.

Dobrym pomysłem na ogrodowe oświetlenie w lecie są lekkie lampiony. Źródłem światła może być zarówno lampka, jak i nastrojowa świeca. Oczywiście z użytkowaniem otwartego ognia należy uważać. W sprzedaży można znaleźć także ciekawe propozycje ekologicznych, drewnianych świec ogrodowych. Idealnie sprawdzają się na imprezy, a ich rozpalenie daje nie tylko żywy ogień, ale również ciepło i potencjalne miejsce do przypiekania pianek czy innych przysmaków. W miejscach, gdzie dokuczają komar sprawdzają się także specjalne świece antykomarowe. Wszystkie propozycje oświetlenia nie wymagają żadnych instalacji, wystarczy jedynie umieścić je w dogodnych miejscach.

Twój ogród Twoim azylem - podsumowanie

Urządzanie ogrodu nie należy do najprostszych zadań, dlatego wiele osób korzysta z usług profesjonalistów. Jeżeli chcesz zaplanować swoją zieloną przestrzeń mimo wszystko samodzielnie, pamiętaj o najważniejszych elementach. Czasem nawet niewielkie akcesoria i dodatki potrafią wpłynąć na lepszy komfort wypoczynku. Dzięki dobremu przemyśleniu funkcjonalności na działce lub w ogródku nowa przestrzeń może stać się Twoim azylem. Spędzisz tam wiele chwil pełnych relaksu i odetniesz się choć na chwilę od codzienności.