Niemal tradycyjnie po zimie przychodzi czas na wiosenne porządki. Nie muszą być one związane z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi, po prostu zimowa aura nie sprzyja pewnym czynnościom porządkowym, a przy okazji może generować większe brudzenie. Pył i zanieczyszczenia z powietrza osiadają na oknach, a przy wietrzeniu - również wewnątrz domu, zaś wnoszony na butach piasek i resztki błota potrafią niepostrzeżenie dostać się w największe zakamarki. Jeszcze bardziej odczuwalne staje się to gdy wśród domowników są zwierzęta lub dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym. Taras, balkon czy ogród także na wiosnę potrzebują wielu porządkowych działań. Budzenie się do życia przyrody po zimowym letargu sprawia, że i my mamy więcej energii do pracy. Oczywiście nie należy przesadzać, ale z pewnością bardziej gruntowne niż na co dzień działania mają wiosną sens. Sprawdź, co zrobić, by wiosenne porządki nie były utrapieniem:

  • Dobry plan działania to podstawa
  • Zaangażuj w obowiązki domowe wszystkich członków rodziny
  • Odpowiednie akcesoria oraz środki czystości
  • Świetna organizacja nie jest trudna!
  • Kuchnia Twoim centrum dowodzenia
  • Domowe sprzątanie na wiosnę nie musi być trudne - podsumowanie

Dobry plan działania to podstawa

Choć dla niektórych osób może wydawać się to przesadą, do gruntownych porządków warto się porządnie przygotować. Pierwszym krokiem będzie zrobienie planu efektywnego działania. Zastanów się, które strefy w domu wymagają szczególnego uwzględnienia w pracach porządkowych. Sprzątasz w kuchni i łazience codziennie, ale bardziej szczegółowe porządki wymagają czasu. Przemyśl nie tylko pomieszczenia, ale również zakres prac w nich. Spróbuj oszacować, ile czasu zajmą Ci poszczególne czynności. Nie zapomnij przy planowaniu również o samochodzie, tarasie czy balkonie, a także pracach porządkowych w ogrodzie, piwnicy i temu podobnych. Zastanów się, które z tych miejsc są najważniejsze, a które mogą znaleźć się na dalszej liście priorytetów. Jednocześnie możesz zająć się stworzeniem planów remontowych i innych działań wymagających poświęcenia większej ilości czasu na cały rok.

Pamiętaj jednak, by swoich planów nie traktować z pełną powagą, sztywno trzymając się wszystkich wyznaczonych działań. Zarwanie nocy z powodu nieumytej podłogi czy nieporządku w łazience, gdy w ciągu dnia wypadły inne prace nie jest warte niewyspania się, a czasem nawet utraty zdrowia. Czasami lepiej odpuścić i część obowiązków rozłożyć na kolejne dni. W planowaniu porządków w dużym domu warto wziąć pod uwagę konieczność wzięcia urlopu lub zatrudnienia osoby do pomocy, bo nie wszystkie obowiązki da się wykonać jednocześnie, a nie zawsze można z czegoś zrezygnować.

Zaangażuj w obowiązki domowe wszystkich członków rodziny

Wiosenne porządki kojarzą się z gruntownymi czasochłonnymi działaniami, jednak prawda jest taka, że przy regularnym kontrolowaniu porządku w całym domu prace na wiosnę nie są szczególnie uciążliwe. W ich wykonywaniu powinna być zaangażowana cała rodzina, a nie tylko jedna osoba. Jeżeli w domu czy mieszkaniu mieszkasz z partnerem, warto ustalić obowiązki każdej strony. Niektórzy nadal utrzymują w myślach stereotypy, w których to kobieta ma obowiązek zajmować się domem, a mężczyzna może jej co najwyżej pomagać. We współczesnych realiach taki scenariusz jest coraz rzadszy, gdyż zwykle zarówno mężczyzna, jak i kobieta pracują zawodowo, utrzymując dom, więc i podział obowiązków powinien być adekwatny.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci, które mogą być pomocą w codziennym, jak i tym bardziej gruntownym sprzątaniu. Warto już od maleńkości wyrabiać w maluchach odpowiedzialność za własną przestrzeń, dobre nawyki. Jeżeli dziecko jest w wieku przedszkolnym, czy nawet chodzi jeszcze do żłobka, może już sprzątać po sobie niektóre rzeczy. Odkładanie zabawek na półkę, ścielenie łóżka, wspólne z rodzicem wycieranie blatu stołu czy kurzy, pomoc w rozpakowywaniu zakupów - to potrafią nawet dwulatki. Oczywiście należy liczyć się z faktem, że sprzątanie w wykonaniu dzieci może trwać dłużej, być mniej dokładne, wymagać pomocy rodzica. Jednak pokazywanie dziecku już od małego codzienności od tej praktycznej strony zaowocuje w przyszłości, kiedy sprzątanie nie będzie przykrym obowiązkiem, tylko naturalnym elementem codzienności, wykonywanym z uśmiechem. Dzieci w praktycznie każdym wieku chętnie angażują się w ciekawe, nietypowe dla nich czynności, dlatego umiejętne podejście do wiosennego sprzątania i wyznaczenie zadań dla każdego, być może z określonym systemem nagród, motywacji pomoże w szybszym osiągnięciu wspólnego celu.

Odpowiednie akcesoria oraz środki czystości

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobiety radziły sobie z porządkowaniem bez specjalistycznych płynów, mleczek czy żeli oraz akcesoriów do sprzątania. Jednak współczesna technologia oferuje liczne udogodnienia, z których warto skorzystać, bo mogą skutecznie skrócić czas sprzątania i zwiększyć jego efektywność. Powstają preparaty i narzędzia dla profesjonalistów, z których czerpią również producenci akcesoriów do domowego użytku. Bez wątpienia w każdym gospodarstwie domowym dobrej jakości mop jest niezbędny. Czasy, gdy podłogę myło się na kolanach z użyciem szmatki, bezpowrotnie minęły. Mopy występują w wielu odmianach, nawet w wersjach elektrycznych jak na przykład mop parowy czy automatycznych, na wzór automatycznych odkurzaczy, tyle że wyposażonych w funkcje mopujące. Odkurzacze domowe mogą również mieć wiele dodatkowych funkcji, które przy generalnych porządkach okażą się wyjątkowo pomocne.

Wbrew pozorom jednak nawet drobne akcesoria do sprzątania pomagają w jego efektywnym wykonywaniu. Różnorodne przyrządy do mycia okien pozwalają na dotarcie nawet w trudno dostępne rejony szyb. Właściwie dobrane do rodzaju powierzchni oraz stosowanych środków ścierki, gąbki czy szczotki i myjki to szansa na szybkie i dokładne usuwanie zabrudzeń. Ważne są także środki ochrony osobistej przy okazji wykonywania prac. To nie tylko rękawiczki, ale także fartuchy ochronne czy przy niektórych czynnościach nawet okulary. Chemia gospodarcza to także bardzo istotny element sprzątania. Zwróć uwagę nie tylko na jej przeznaczenie, sposób użycia i skuteczność. Warto upewnić się, że jest ona bezpieczna, a najlepiej, aby miała również minimalny wpływ na środowisko. Naturalne produkty czy środki czyszczące EKO to cenny trend w dzisiejszych czasach. Niektóre specyfiki można przygotować samodzielnie, na bazie octu, sody czy innych składników z domowej kuchni.

Świetna organizacja nie jest trudna!

Wiosna może się stać okazją do uporządkowania i lepszego zorganizowania swojego otoczenia. Wiele przestrzeni dzięki zastosowaniu niedrogich akcesoriów staje się bardziej funkcjonalne, a utrzymanie w nich porządku wyjątkowo proste. Świetnym przykładem są gadżety do garderoby albo szafy, dzięki którym każdy przedmiot znajdzie swoje miejsce. To nie tylko odpowiednio dopasowane do rodzaju ubrań wieszaki. W szafie można powiesić również organizery z półkami, na dnie umieścić specjalne pojemniki. Dodatkowo szuflady czy półki wyposażone w pudełka z przegródkami albo innego rodzaju organizery pozwalają na szybkie znalezienie niezbędnych akcesoriów. Stojaki albo pudełka na obuwie, małe regały czy wieszaki w ograniczonej przestrzeni ułatwiają optymalną organizację.

Podobne akcesoria mogą sprawdzić się w przestrzeni łazienki, przedpokoju, sypialni czy pokoju dziecięcego. Warto w tych miejscach mieć odpowiednio dobrane wielkością koszyczki lub pojemniki, które nie tylko pozwalają utrzymać porządek, ale również chronią przed zakurzeniem czy zabrudzeniem. Jest to szczególnie ważne przy otwartych półkach, które ułatwiają dostęp do akcesoriów, ale jednocześnie wymagają większego porządku, by zachować estetykę przestrzeni. Akcesoria kosmetyczne warto grupować tematycznie, na przykład przeznaczone do makijażu, do twarzy, nóg i tym podobne. Podobnie w pokoju dziecięcym albo młodzieżowym dobre zorganizowanie przestrzeni przechowywania ułatwi jej porządkowanie.

Kuchnia Twoim centrum dowodzenia

Koordynacja domowych porządków powinna ułatwić ich sprawne wykonywanie. Warto przyjąć za swoisty “punkt dowodzenia” kuchnię, w której zwykle toczy się duża część życia domowników. To domowe ognisko może być miejscem planowania, ale też przestrzenią gdzie zwykle wykonywana jest spora część prac. To tutaj najczęściej trzymane są akcesoria i środki do sprzątania, albo też w bliskiej okolicy znajduje się dedykowana szafka czy pomieszczenie gospodarcze. Warto uporządkować to miejsce w pierwszej kolejności, by później nie było konieczności szukania wszystkiego, co potrzebne przy dalszym działaniu.

Kuchnia również wymaga od czasu do czasu gruntownych porządków, a ze względu na specyfikę pomieszczenia konieczne jest wyjątkowe podejście. Unoszące się w powietrzu drobinki kurzu łączą się tu z parą wodną i tłuszczem, który nawet w przypadku zastosowania dobrych okapów czy wyciągów jest nieunikniony w kuchni. Dlatego czyszczenie miejsc trudnodostępnych, ale i zwykłych powierzchni płaskich bywa kłopotliwe. Warto stosować środki rozpuszczające tłuszcz, na przykład specjalne preparaty do kuchni albo wodę z płynem do mycia naczyń.

Domowe sprzątanie na wiosnę nie musi być trudne - podsumowanie

Kompleksowe domowe porządki wbrew pozorom wymagają dobrej logistyki, aby nie stały się utrapieniem i niekończącą zmorą. Warto nie tylko dobrze je rozplanować, ale również zaangażować domowników do działań odpowiadających ich możliwościom. Odpowiednia organizacja w pomieszczeniach pomaga w utrzymywaniu porządku, przez co gruntowne wiosenne porządki są mniej uciążliwe. Wykorzystanie dobrej jakości środków czystości oraz akcesoriów do sprzątania znacząco skróci czas działania i zmniejszy nakład koniecznej pracy. Zrób przegląd “porządkowego” wyposażenia swojego domu jeszcze przed rozpoczęciem akcji sprzątania i w razie konieczności uzupełnij braki, by nic nie stało się przeszkodą w osiągnięciu Twoich celów.