Niemal dla wszystkich właścicieli ogrodów, bez względu na ich wielkość wiosna jest okazją do licznych prac. To nie tylko zadania związane ściśle z ogrodnictwem, ale także z porządkowaniem, naprawami, zmianą wyposażenia czy przygotowaniem na sezon grillowy. Kiedy zatem robimy przegląd ogrodowego wyposażenia, sprzętów i akcesoriów, z pewnością może przy okazji powstać lista planowanych zakupów. Sprawdź kilka propozycji, które mogą się na niej znaleźć, bez względu na to, czy urządzasz ogród po raz pierwszy, czy też uzupełniasz dopieszczoną niemal w każdym centymetrze przydomową zieloną przestrzeń. Przeczytaj więcej:

  • Praktyczne, wygodne czy piękne - jakie meble ogrodowe warto mieć?
  • Ogrodowy relaks na wiele sposobów
  • Uprawa roślin w tunelach foliowych - czy warto?
  • Aktywny rodzinny czas w ogrodzie
  • Wyjątkowy nastrój o każdej porze roku, czyli ozdoby do ogrodu
  • Wiosenne zakupy ogrodnicze - podsumowanie

Praktyczne, wygodne czy piękne - jakie meble ogrodowe warto mieć?

W urządzaniu niemal każdej przestrzeni może pojawić się problem w postaci swoistego konfliktu pomiędzy praktycznymi, komfortowymi a pięknymi meblami. Oczywiście dobrze zaprojektowane sprzęty powinny łączyć wszystkie te cechy, choć jak wiadomo, pozostaje jeszcze kwestia gustu. Na pewno wybierając nowe dobre meble ogrodowe, trzeba mieć na uwadze przynajmniej po części każdy z tych czynników.

Jaki typ mebli do ogrodu sprawdza się najlepiej? Zależy to od dostępnej przestrzeni, a także miejsca na przechowywanie. Kompaktowe składane meble ogrodowe są praktyczne, choć zwykle nieco mniej wygodne w użytkowaniu. Jednak ich przechowywanie poza sezonem jest proste, zajmują niewiele miejsca. Mogą być to krzesła, fotele, leżaki czy stolik albo stół. Większe, solidne meble wypoczynkowe wymagają przestronnego ogrodu czy tarasu. Prezentują się doskonale, mogą również należeć do najwygodniejszych.

Meble wykonane są z różnych materiałów. To praktyczny i trwały technorattan, zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi metal, impregnowane tkaniny czy szkło. Bardziej tradycyjne rozwiązania, takie jak odpowiedni gatunek drewna również doskonale się sprawdzają. Uzupełnieniem przestrzeni wypoczynkowej z meblami może być odpowiednia płytka drewniana na podłoże czy maty osłonowe z bambusa wyznaczające strefę relaksu.

Ogrodowy relaks na wiele sposobów

Jeżeli jeszcze nie masz zorganizowanej w ogrodzie typowej strefy relaksu, wiosna jest najlepszym czasem na jej stworzenie. Ale nie tylko wygodne typowe meble ogrodowe mogą się w niej znaleźć. Warto pójść o krok dalej i pozwolić sobie na odrobinę luksusu w ogrodzie. Co nim może być? Dla niektórych to na przykład ogrodowe jacuzzi jednak to dosyć kosztowna inwestycja, wymagająca także sporej ilości miejsca. Podobnie jak murowany kominek, altana czy wędzarnia, jest elementem architektury na stałe.

Jeżeli budżet jest bardziej skromny, albo też ogrodowa przestrzeń ograniczona, warto rozważyć na przykład zakup nowego, bardziej funkcjonalnego grilla. Za stosunkowo niewysokie kwoty da się nabyć ciekawe modele, również te gazowe. Warto jeżeli ma być to pierwszy grill upewnić się, czy nie ma w rejonie zamieszkania żadnych obostrzeń dotyczących używania konkretnych rodzajów grilli. Relaksowanie się przy wspólnym grillowaniu to świetna sprawa dla całej rodziny czy grona znajomych.

Jeżeli jesteś wielbicielem “bujanego” relaksu, ogród jest świetnym miejscem na instalację hamaka albo huśtawki. Niekoniecznie muszą być to akcesoria wykorzystujące istniejące drzewa czy konstrukcje, bo nie zawsze są one dostępne, choć jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne. Dobry hamak, huśtawka, bujak w kształcie kokonu czy nawet ławka huśtawka mogą być na własnym stelażu, dostępnym razem z urządzeniem. Większość z nich jest przenośna, dlatego po sezonie bez obaw można je wstawić do domu, szopy czy po prostu złożyć w celu przechowania. W większym ogrodzie można pokusić się także o drewnianą, stałą instalację, zapewniającą wypoczynek dużym i małym.

Uprawa roślin w tunelach foliowych - czy warto?

Na wiosnę cieplarnie różnego typu, w tym także tunele foliowe cieszą się rosnącą popularnością. Dzięki ich zastosowaniu można sporo wcześniej przystąpić do wysiania czy wysadzenia roślin. Pozwalają na uniknięcie problemów z wiosennymi przymrozkami, pomagają także przeciwdziałać innym niekorzystnym warunkom atmosferycznym. Właściwie użytkowane tunele foliowe dobrej jakości są świetnym rozwiązaniem do ogrodu.

Uzupełnieniem dla konstrukcji tuneli mogą być wygodne akcesoria ułatwiające pracę i wspierające bezpieczeństwo roślin. Wiele osób decyduje się na uprawę nie bezpośrednio w ziemi, a w specjalnie skonstruowanych skrzyniach albo dużych donicach. W takiej sytuacji tunel staje się zadaszoną powierzchnią do upraw doniczkowych.

Zasadne wydaje się także zadbanie o akcesoria wykorzystywane przy uprawie i pielęgnacji roślin. Warto mieć je w pobliżu tuneli, jednak trzymanie ich wewnątrz może znacząco ograniczać dostępną przestrzeń. Zorganizowanie miejsca do przechowywania w postaci skrzyni ogrodowej albo szafy o specjalnej konstrukcji jest doskonałym pomysłem, a meble tego typu są dostępne od ręki w wielu miejscach.

Aktywny rodzinny czas w ogrodzie

Często przy okazji wiosny witającej w ogrodzie staramy się zaaranżować przestrzeń do rozrywki, aktywnego wypoczynku. Tutaj ogromną rolę odgrywa dostępna przestrzeń oraz planowany charakter jej zagospodarowania. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na zorganizowanie w ogrodzie boiska do badmintona czy miejsca na duży basen - czy to ze względu na powierzchnię zieleni, czy też na roślinność wokół. Warto jednak przemyśleć ulubione wspólne aktywności i rozważyć aranżację miejsca na nie.

Popularna forma rozrywki, uwielbiana zwłaszcza przez dzieci niemal w każdym wieku, to skoki na trampolinie. Choć duże konstrukcje dają zwykle największą swobodę i dawkę zabawy, również te mniejsze potrafią przynieść mnóstwo radości. Zorganizowanie małego placu zabaw, stosownego do wieku dzieci jest także w miarę możliwości dobrym pomysłem. Piaskownica, huśtawka na przykład typu bocianie gniazdo, zjeżdżalnia czy drewniany domek - wszystko zależy od miejsca, budżetu i możliwości.

Nawet jeżeli nie wyznaczymy specjalnego miejsca na aktywności, większy kawałek trawnika może być idealnym miejscem na wspólne gry zespołowe. Kopanie piłki do małych, rozkładanych bramek, wrzucanie piłki do obręczy kosza, a może odbijanie ponad rozwieszoną siatką? To tylko kilka możliwości, które uzupełniają liczne inne sporty dedykowane do aktywności na zewnątrz. Akcesoria do nich nie muszą być drogie, a długi czas beztroskiej wspólnej zabawy jest nie do przecenienia.

Wyjątkowy nastrój o każdej porze roku, czyli ozdoby do ogrodu

Wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami po zimie planujemy od razu przyszłe ogrodowe wydarzenia. Wspólne spotkania ze znajomymi, rodzinne grille, zabawy to czas pełen radości. Warto zadbać kompletnie o jego oprawę, zamieniając ogrodową przestrzeń wypoczynkową w wyjątkowo nastrojowe miejsce. Wybrane ozdoby mogą być typowo sezonowe, na lato czy nawet na konkretną imprezę, albo też stać się nieco ponadczasowe i uniwersalne.

Warto rozważyć estetyczne i dość neutralne ozdoby, które dobrze wpiszą się w klimat całego ogrodu. To, co będzie najlepiej pasować zależy od wielu czynników - roślinności, jej układu, elementów małej architektury ogrodowej, mebli. Z pewnością o nastrój ogrodowy, zwłaszcza wieczorami najlepiej zadbają lampy i lampiony. Odpowiednie światło, jego kolorystyka potrafią zdziałać cuda. Lampki solarne, girlandy świetlne, a może oświetlenie elektryczne sieciowe? Wszystko zależy od specyfiki miejsca, warto dobrze zaprojektować taką przestrzeń i przemyśleć każde rozwiązanie.

Wiosenne zakupy ogrodnicze - podsumowanie

Tematyka ogrodu wiosną jest niezwykle szeroka, a kwestia zakupów związanych ze sprzętami i dodatkami najczęściej uznawana za drugoplanową. Warto zmienić to podejście i w wolnych chwilach planować również te aspekty zagospodarowania ogrodu. Dzięki temu, po czasie wzmożonej wiosennej pracy w ogrodzie będzie można swobodnie wypocząć w dopieszczonej przestrzeni, albo też zapewnić sobie i najbliższym dużą dawkę świetnej zabawy.