Od jakiegoś czasu w sprzedaży pojawiają się maty do akupresury z licznymi kolcami, wypustkami. Ich funkcjonalność jest nowoczesnym odpowiednikiem działań znanych z chińskiej medycyny tradycyjnej. Akupresura według niej ma polegać na specjalnym uciskaniu odpowiednich miejsc na ciele człowieka, by wywoływać pozytywne skutki. Chińskie wierzenia donosiły, iż zbawienny wpływ akupresury oraz akupunktury wywodzi się z umożliwienia poprawnego przepływu energii Yin i Yang przez punkty energetyczne - meridiany. Fakty są takie, że uciskanie punktowe ciała może pomóc w poprawie mikrokrążenia, redukcji bólu, a także wywołać wyrzut endorfin poprawiających nastrój. Maty do akupresury pozwalają na przeprowadzenie zabiegu w praktycznie dowolnym miejscu, w tym również zaciszu domowym. Dowiedz się więcej:

  • Mata do akupresury - do masażu, ćwiczeń i relaksu
  • Mata do akupresury z poduszką czy bez? - budowa maty
  • Jak używać maty do akupresury?
  • Co daje mata do akupresury regularnie stosowana?
  • Kiedy nie stosować maty do akupresury?

Mata do akupresury - do masażu, ćwiczeń i relaksu

Po matę do akupresury sięgają najczęściej osoby borykające się z dolegliwościami bólowymi, albo też chcące zaznać dodatkowego relaksu w zaciszu domowym, wyjątkowego masażu. Maty mogą być także wykorzystywane do wykonywania prostych ćwiczeń rozciągających. Akupresurowa mata w zależności od wielkości może być używana do wskazanych obszarów ciała, albo też na całej jego długości. W przypadku występowania dolegliwości chorobowych u osoby chcącej korzystać z maty warto przed jej użyciem skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazaniami są między innymi hemofilia, stosowanie leków przeciwzakrzepowych czy wysoka wrażliwość skórna oraz inne dolegliwości skórne. Profesjonalne wersje mat często stosowane są w gabinetach fizjoterapeutycznych. Tak zwana aku mata może mieć różne wykończenia, wielkości, a także dodatkowe elementy jak podgłówek czy poduszka.

Mata do akupresury z poduszką czy bez? - budowa maty

Prostokątna mata o określonych wymiarach produkowana jest z różnego rodzaju materiałów. Dostępne są maty krótkie wykorzystywane do działania na pojedyncze partie ciała, jak i maty dłuższe. Popularne zestawy maty do akupresury z poduszką albo wałkiem wykonane są najczęściej z miękkiego i łatwego w czyszczeniu spodu, na którym w trwały sposób rozmieszczone są rozety z kolcami. Rozety z tworzywa ABS generują ucisk wybranych partii ciała. Liczą po kilkanaście kolców, zaś samych rozet na macie może być kilkaset. To, czy wybierzesz matę z poduszką czy bez zależy od przewidywanych zastosowań. Jeżeli chcesz, by zabiegi obejmowały także rejon karku, szyi czy nawet głowy, mata z poduszką będzie najlepszym rozwiązaniem, gdyż będzie działać również na płaskiej powierzchni. Do maty producenci zwykle dołączają wygodne etui, dzięki któremu jej przechowywanie i ochrona przed zabrudzeniem stają się prostsze.

Jak używać maty do akupresury?

Matę do akupresury w zależności od jej rodzaju zaleca się rozłożyć na płaskiej i twardej powierzchni, lub też materacu o odpowiadającej użytkownikowi twardości. Aby uzyskać optymalne efekty działania akupresury, specjaliści zalecają stosowanie ucisku bezpośrednio na skórę, bez warstwy odzieży. Jednak zanim przyzwyczaisz się do specyficznego kłucia, na początek możesz korzystać z maty w cienkiej warstwie odzieży z naturalnych, lekkich tkanin, na przykład bawełny. Na macie można leżeć, siedzieć lub stać, w zależności od potrzeb. Należy przyjąć wygodną pozycję, stabilne ułożenie ciała. Zalecany przez producentów tego typu akcesoriów czas na pierwszą sesję to około 5-10 minut. Warto korzystać z maty do akupresury codziennie. Czas należy stopniowo zwiększać, do nawet 40 minut dziennie w miarę przystosowywania się do punktowych ucisków. W razie odczuwania nadmiernego dyskomfortu lub bólu zabieg powinno się przerwać. Ucisk maty daje uczucie delikatnego mrowienia, często także wrażenia rozgrzewania. Po zakończonym zabiegu warto jeszcze na jakiś czas położyć się na wybranym podłożu i otulić kołdrą, co pozwoli na dodatkowy relaks.

Co daje mata do akupresury?

Według przeprowadzonych badań nad wpływem użytkowania maty akupresury na dolegliwości bólowe dolnego odcinka pleców oraz szyi, mata w widoczny sposób zmniejsza odczuwanie bólu już po 14 dniach użytkowania. Przyrząd pozwala na odprężenie, redukcję napięcia. Nacisk ciała na kolce wywołuje bodźce, które generują przypływ endorfin. Wpływają one na nastrój i dobre samopoczucie. Konsekwencją mogą być redukcja stresu oraz bardziej wydajny odpoczynek nocny. Jak w przypadku każdego typu masażu, lokalne krążenie może zostać pobudzone, przez co skóra i mięśnie staną się lepiej dotlenione. Powoduje to automatyczną zdolność do szybszej regeneracji na przykład po całodniowym wysiłku fizycznym.

Kiedy nie stosować maty do akupresury?

Mata do akupresury jest prostym i stosunkowo bezpiecznym sposobem na relaks w domu. Jednak jak wiele różnych sportowych akcesoriów, również aku mata ma określone przeciwwskazania do użytkowania. Są to nadwrażliwość skórna oraz rany lub inne problemy ze skórą w strefach, które mają być poddawane zabiegowi. Z mat do akupresury nie powinny korzystać osoby chore na epilepsje, a także te z obniżoną krzepliwością krwi, albo przyjmujące leki przeciwzakrzepowe. Użytkowanie maty w ciąży oraz podczas terapii nowotworowej trzeba najpierw skonsultować z lekarzem prowadzącym. Osoby chore w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z występującymi dolegliwościami powinny zwrócić się po poradę do lekarza lub fizjoterapeuty. Także w przypadku niskiego progu bólu i trudności z przyzwyczajeniem do maty, można zasięgnąć rady specjalisty.

Działanie maty do akupresury bazuje na znanych od lat mechanizmach reakcji ludzkiego ciała na ucisk. Umiejętne wykorzystanie tego akcesorium to szansa na poprawę komfortu codziennego życia i stworzenie sobie codziennego, relaksującego rytuału.

Bibliografia:

Claudia Hohmann „The Benefit of a Mechanical Needle Stimulation Pad in Patients with Chronic Neck and Lower Back Pain: Two Randomized Controlled Pilot Studies” Evid Based Complement Alternat Med. 2012; 2012: 753583