Szukając ładne biżuterii, zazwyczaj stawiamy na złoto lub srebro. Dużą popularnością cieszy się też biżuteria ze stali chirurgicznej, która nie uczula, jak niektóre metale szlachetne mogą to robić. Popularna jest też sztuczna biżuteria, ponieważ zapewnia ogromny wybór i bez żalu można ją wymienić na inną, gdy nam się znudzi. Jednak jest coś, co powinien wiedzieć każdy. Biżuteria ma podkreślać nasze piękno i naturalny urok. A zatem musi być dopasowana do naszego typu urody.

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Czy kolor biżuterii ma znaczenie?
  • Dlaczego każdy powinien nosić indywidualnie dobraną biżuterię?
  • Czym jest ciepły typ urody?
  • Jak wygląda zimny typ urody?
  • A co, jeśli nie umiesz określić typu swojej urody?

Czy kolor biżuterii ma znaczenie?

Zwykle wybieramy biżuterię zgodnie z resztą outfitu. Inaczej ubieramy się, wychodząc do pracy, na spotkanie ze znajomymi, na randkę czy okolicznościowe przyjęcie. Tak też jest z biżuterią. Wybieramy ją, kierując się ubraniami, z jakimi ją zestawimy. Najczęściej pod uwagę bierzemy równowagę i spójność wszystkich elementów ubrania. Biżuteria ma być dodatkiem, który nada szlif całej stylizacji lub ma być elementem, który najbardziej zwróci na siebie uwagę.

Skoro dobieramy biżuterię pod okazję i strój, a nawet pod kolorystykę makijażu i fryzurę, tym bardziej powinna być dopasowana do naszego typu urody. Przecież do karnacji dobieramy też kolorystykę noszonych ubrań. Dlatego nawet mniej widoczne elementy stroju, jak biżuteria również powinny być zgodne z naszym typem urody. Dzięki temu możemy zawsze prezentować się świetnie.

Dlaczego każdy powinien nosić indywidualnie dobraną biżuterię?

Piękno na wiele wcieleń. Warto jednak zadbać o to, aby wybierać odcienie, które będą z nami współgrały. Tak jak wybieramy konkretny odcień szminki lub zapach perfum, tak też warto postawić na konkretne kolory lub materiały w biżuterii. Jeżeli i ten element będzie współgrać z naszym typem urody, to podkreśli nasz urok i styl. Kolory w stylizacji są bardzo istotne. Tak jak kupując ubrania, możemy określić, że coś podkreśla naszą cerę, a inna barwa sprawia, że wyglądamy niekorzystnie, tak i przy wyborze biżuterii kolorystyka rządzi się swoimi prawami.

Zatem dobieranie dodatków, które podkreślają nasze atuty, pomoże nam zyskać najładniejszą stylizację. Dlatego eksperci ustalili, jakie cechy powinien mieć typ urody i według niego kolejno ustalono schemat kolorytu cery, oczu i włosów. Na tej podstawie określa się kolejno typ urody jako chłodny lub ciepły. A znając już typ, można dopasować konkretną biżuterię wedle jej kolorów lub właśnie materiałów, z jakiej jest zrobiona.

Typy urody podzielono według pór roku. Jest to standardowa metoda, która została wykorzystana po raz pierwszy już w latach 80. ubiegłego wieku. I sprawdza się do tej pory. Dlatego obecnie najczęściej mówimy, że ktoś jest w typie urody: wiosny, lata, jesieni lub zimy. A każda z tych pór dzieli się jeszcze na ciepły lub zimny typ urody.

Czym jest ciepły typ urody?

Do ciepłych typów urody zalicza się osoby w kolorystyce odpowiadającej wiośnie i jesieni. Wiosna to delikatne barwy, które jasno rozkwitają. Do typu urody wiosna zalicza się osoby, które mają bardzo jasną cerę, a nawet są podatne na zarumienienie. Mają jasny kolor włosów o ciepłych refleksach np. złote lub rude. Najczęściej wyróżnia się też osoby z jasnym kolorem oczu, jak niebieski, choć w tej karnacji pojawiają się też osoby z tęczówkami w kolorze zielonym i jasnobrązowym.

Takim osobom najlepiej pasuje również biżuteria ze złotymi refleksami. A więc będzie to żółte lub różowe złoto. Ten kolor lub materiał podkreśli ciepły typ urody, jasną cerę i współgra z odcieniem i refleksami włosów. Eksperci twierdzą, że osoby w typie wiosny powinny podkreślać swoją urodę niebanalną i oryginalną biżuterią, ponieważ jest ona barwna i wyrazista, a ten typ urody jest bardzo delikatny. Jeśli chodzi o kamienie szlachetne, to najbardziej pasować będą pasować koral, cytryn, jasny ametyst, ale i szmaragd czy turkus. Oczywiście nie trzeba nosić oryginalnych kamieni. Także cyrkonie w tym kolorze będą pięknie wyglądać w biżuterii.

Drugim ciepłym typem urody, jaki można wyróżnić, jest jesień. Osoby w tym typie urody też mają jasną karnację, ale cechą charakterystyczną jest tendencja do powstawania od słońca piegów na skórze. Ponadto osoby o urodzie jesieni mają ciemniejsze oczy – zielone lub piwne tęczówki. A ich włosy najczęściej mają kolor ciemnego blondu, odcienie rudości czy jasny brąz.

Osobom o jesiennej urodzie również pasuje złota biżuteria, a w szczególności elementy wykonane z tzw. starego złota. Ten materiał świetnie współpracuje z bursztynami czy granatami. Jednak warto postawić również na biżuterię etniczną, która jest nasycona barwami i wykonana z różnych materiałów.

Jak wygląda zimny typ urody?

Pozostałe dwie pory roku symbolizują chłodny typ urody. A więc mamy tu zimę i lato. Choć to drugie raczej kojarzyłoby nam się ze słoneczną i ciepłą porą, to uroda przedstawicieli lata jest jednak kategoryzowana, jako zimna.

Osoby, które są przedstawicielami zimy, mają zwykle ciemne włosy i oliwkowy odcień skóry, a także z łatwością się opalają. Ich oczy zwykle przybierają intensywne barwy, a oprawa oka jest ciemna. Dlatego można powiedzieć, że osoby mające zimowy typ urody, mają bardzo wyrazistą urodę, która trzeba podkreślić odpowiednimi dodatkami. Do takiej karnacji świetnie pasują srebro, białe złota, stal i platyna. Wśród kamieni dedukuje się im szafiry czy diamenty, choć i przejrzyste cyrkonie będą pięknie się wyróżniać.

Z kolei lato uznawane jest również za słowiański typ urody. Płowe lub mysie blondy, jasna, ale dobrze opalająca się na złocisto cera czy jasne oczy w kolorze szarym lub niebieskim, to cechy charakterystyczne, gdy mówimy o urodzie lata. Również osobom zaliczanym do tego typu urody pasują zimne, ale intensywne kolory. Polecana jest im biżuteria srebrna, z białego złota, platynowa czy stalowa. A za najlepsze kamienie do podkreślenia urody uznaje się kryształ górski, brylant, granat i opal. U tych osób pięknie wyglądają również perły.

A co, jeśli nie umiesz określić typu swojej urody?

Oczywiście może się tak zdarzyć, że mając cerę oliwkową, mamy też mysie włosy i niebieskie oczy, ale i mamy tendencję do piegów. Ponadto wiele osób farbuje włosy i przez to ma trudność do sklasyfikowania się w ramach konkretnego typu urody. W takiej sytuacji warto choćby postawić na przeciwieństwa.

Mając jasną karnację, dobrze jest wybrać złociste kolory, które ją rozświetlą. A przy ciemniejszej skórze dobrze jest postawić choćby na zimne barwy, które podkreślą naturalny koloryt cery. Warto eksperymentować z biżuterią. Jeżeli nie pasuje nam srebro, zobaczyć, jak wygląda złoto. A może wybierzemy inny odcień i będziemy w nim wyglądać przepięknie? Znajomość typu urody i dobierania biżuterii według kolorystyki naszej urody jest bardzo przydatna. Jednak ostatecznie to do nas należy wybór elementów, które nam się najbardziej podobają i my w nich czujemy się doskonale.