Jedną z najlepszych rzeczy, którą człowiek może dla siebie zrobić, aby poprawić swoje zdrowie, jest zadbanie o zdrowy sen. Jeżeli jednak chcemy zadbać o dobry sen, musimy zatroszczyć się o wybór odpowiedniego materaca. Wybór materaca może zacząć się nieco komplikować w przypadku osób, które dzielą sypialnię wraz ze swoim partnerem lub partnerką. Materac musi wówczas zapewnić komfort w trakcie snu dla dwóch osób jednocześnie. Nierzadko osoby te mają w dodatku odmienne preferencje dotyczące higieny snu. Pomimo tego, że dzisiejsze materace dostępne są w różnorodnych rozmiarach i typach, każdy z partnerów może sypiać na różne sposoby. Jak zatem znaleźć materac, który będzie oferował wygodę dla dwóch osób jednocześnie?

 

  • Rozmiar
  • Typ materaca
  • Materac w praktyce
  • Testowanie produktu

 

Rozmiar

Pierwszą rzeczą, którą należy zdeterminować przed wyborem materaca, jest rozmiar. Łóżka zazwyczaj dostępne są w standardowych rozmiarach, które pokrywają się z długością i szerokością materacy oferowanych przez producentów. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że im szersze łóżko wraz z materacem, tym więcej swobody oferujemy swojej drugiej połówce w trakcie snu. Niektóre pary o drobnej budowie ciała mogą zaczerpnąć zdrowego, regenerującego snu nawet w standardowym podwójnym łóżku. Mimo wszystko zainwestowanie w jak najszersze łóżko, które zapewnia ogromną przestrzeń podczas snu, nie wiąże się z żadnymi wadami. Nie musimy obawiać się o to, że nasze miejsce do snu będzie zbyt szerokie. Przeciętna osoba porusza się w trakcie snu nawet do 50 razy w ciągu jednej nocy. Pamiętajmy o tym, że zbyt gwałtowny ruch może obudzić partnera.

 

Typ materaca

Obecnie na rynku możemy znaleźć materace o różnorodnych materiałach oraz sposobach wykonania. Do najpopularniejszych należą klasyczne materace sprężynowe, materace piankowe oraz lateksowe. Chociaż każdy rodzaj materaca może okazać się na swój sposób wygodny, podczas poszukiwań materaca dla pary, faworytem powinny być produkty lateksowe i piankowe. Mają one do zaoferowania piankę pamięciową, która przystosowuje się do kształtu ciała osoby śpiącej, aby utrzymać ją w wygodnej i stabilnej pozycji. Jest to funkcja, która okazuje się szczególnie przydatna w małżeńskim łóżku. Materace z funkcją memory foam niezwykle dobrze absorbują ruch, dzięki czemu twój śpiący partner nie wybudzi cię ze snu podczas przesuwania się z boku na bok.

 

Materac w praktyce

Przed dokonaniem zakupu warto omówić z partnerem wybór, aby upewnić się, że produkt będzie spełniał oczekiwania obu użytkowników. Niezwykle istotnym elementem jest to, aby rozważyć wszelkie dodatkowe atuty interesującego nas materaca. Niektóre materace będą lepiej nadawały się do spania na boku, inne zaś do spania na brzuchu. Istotne jest również to, aby przedyskutować z partnerem, czy materac powinien być twardy lub miękki. Jeżeli dwie osoby mają podobne preferencje oraz ważą tyle samo, wybór staje się wówczas o wiele prostszy. Na koniec należy sprawdzić, czy materac zawiera wszelkie dodatkowe funkcje, które są nam potrzebne. Niektóre materace będą oferowały funkcje hipoalergiczne, z kolei inne będą wzbogacone o budowę, która pomaga zredukować ból kręgosłupa. Jeżeli chcemy, aby materac służył nam bez zarzutu, należy uwzględnić wszystkie problemy, które mają związek ze snem naszym oraz partnera.
Testowanie produktu

Jeżeli należysz do grupy osób, które preferują zakupy w trybie stacjonarnym, upewnienie się co do tego, że materac spełni twoje oczekiwania, będzie o wiele prostsze. Przetestowanie materaca w punkcie sprzedaży może okazać się nieco niezręczne. Klienci nie powinni się jednak tym przejmować. To normalne, że chcemy upewnić się, że produkt nas w pełni zadowoli. W celu upewnienia się, że materac będzie odpowiedni, po wstępnych oględzinach zabierz ze sobą partnera do sklepu. Załóżcie wygodne ubrania i poproście sprzedawcę o możliwość przetestowania modelu, który przyciągnął waszą uwagę. Sprawdźcie, czy nie odczuwacie ruchów drugiej osoby podczas przesuwania się po powierzchni materaca. Połóżcie się w pozycji, w której zwykle zasypiacie, aby mieć pewność co do wygody. W przypadku zakupów stacjonarnych nie bójcie się zadać sprzedawcom pytań dotyczących przetestowania materaca. Jest to najbardziej praktyczny sposób na sprawdzenie jakości produktu.