Współczesne środki płatnicze przybierają różne formy. W przypadku tych fizycznych, nie w warstwie elektronicznej aplikacji na smartfona czy smartwatch, warto mieć odpowiedni portfel do przechowywania banknotów, monet czy kart płatniczych. Dodatkowo taka saszetka może posłużyć do zabezpieczenia dokumentów, kart lojalnościowych, kluczy elektronicznych, fotografii najbliższych czy innych sentymentalnych drobiazgów. Warto przed zakupem portfela rozważyć kilka kwestii, dzięki którym nowy nabytek będzie lepiej trafiony. Przeczytaj więcej o wyborze dobrego portfela dla siebie lub na prezent:

  • Portfel, portmonetka a może saszetka? Co wybrać?
  • Męski, damski, młodzieżowy - jaki portfel warto kupić?
  • Materiały na portfel - skóra, tkanina czy inne rozwiązania?
  • Wielkość i konstrukcja a potrzeby użytkownika
  • Kolor portfela może mieć znaczenie
  • Portfel na prezent - czy to dobry pomysł?
  • Czy portfel stanie się kiedyś przeżytkiem?

Portfel, portmonetka a może saszetka? Co wybrać?

Zanim przystąpisz do poszukiwań nowego elementu galanterii do przechowywania pieniędzy czy kart płatniczych, zastanów się, jaka forma najbardziej Ci odpowiada. Klasyczny portfel to konstrukcja do przechowywania banknotów, zwykle też z kieszonką na bilon, a także schowkami na karty i dokumenty. Najczęściej jest rozkładany, w szczególności w wersji męskiej. Pod kątem wielkości plasuje się zwykle pomiędzy portmonetką a saszetką, etui.

Portmonetka to określenie na niewielkie akcesorium najczęściej z jedną komorą, służące przede wszystkim do przechowywania bilonu oraz złożonych banknotów. Choć często używane zamiennie z określeniem portfel, definicje pierwotne tych dwóch przedmiotów nie są tożsame. Portmonetki zwykle wybierane są przez kobiety do niewielkich torebek czy saszetek.

Etui czy saszetka na pieniądze jest zwykle największą propozycją pozwalającą przechowywać bezpiecznie pieniądze. Może być dość rozbudowana i służyć również do bezpiecznego przenoszenia większych dokumentów i akcesoriów. Saszetka często traktowana jest przez mężczyzn jako odpowiednik torebki, jednak występuje również w wersjach typowo kobiecych.

Męski, damski, młodzieżowy - jaki portfel warto kupić?

Aktualne trendy w akcesoriach sprawiają, że podział pomiędzy portfelami męskimi, damskimi czy młodzieżowymi i sportowymi nieco się zaciera. Nikogo nie dziwi widok kobiety z prostym, czarnym portfelem przypisywanym zwykle mężczyznom i na odwrót - mężczyzna korzystający ze wzorzystej saszetki także nie wzbudza zdumienia. Zasadniczo typ portfela niekoniecznie definiuje jego docelowych użytkowników, choć może pomóc w dokonaniu wyboru.

Klasyczne portfele damskie wykonane z naturalnej skóry to w obecnych trendach ekologicznych czy wegańskich niezbyt mile widziany dodatek, który mimo wysokiej jakości i trwałości często zastępowany jest produktem z ekoskóry. Zastosowanie materiałów syntetycznych stwarza szersze możliwości wykończeń, nadawania kształtów, kolorów, uzupełniania o funkcjonalności.

Portfele typowo młodzieżowe wyróżnia najczęściej odważna kolorystyka i zdobienia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by z takich modeli korzystali również dojrzali użytkownicy. Ważne jest dopasowanie do indywidualnego stylu, a często także określonej stylizacji. Przykładowo pudrowo-różowy portfel z kokardą i złotym wykończeniem, choć wydaje się dziewczęcy, doskonale wpasuje się w pastelowe zestawy ubrań i dodatków.

Materiały na portfel - skóra, tkanina czy inne rozwiązania?

Portfele, nawet te najbardziej klasyczne wykonane są zwykle z połączenia różnych materiałów. Jeszcze do niedawna najpopularniejsza skóra naturalna, licowa lub rzadziej zamszowa zastępowana jest przez ekoskórę, syntetyczny zamiennik. W roli podszewek sprawdzają się śliskie tkaniny ułatwiające wydobywanie kart, banknotów czy monet. Uzupełnieniem są najczęściej także metalowe zapięcia czy zdobne okucia.

Portfele z różnego rodzaju tkanin również cieszą się popularnością. Choć czasem mniej eleganckie, mają swoje walory praktyczne. Dobór ciekawych tkanin na portfel potrafi podkreślić jego wyjątkowość, podobnie jak niebagatelne dodatki, ozdoby. Również materiały syntetyczne, niekoniecznie typowe dla galanterii potrafią pomóc projektantom dodatków w stworzeniu wyjątkowych, praktycznych i pięknych akcesoriów.

Możliwość łączenia różnych materiałów i kolorów pozwala tworzyć imponujące modele portfeli. Ciekawe propozycje podążające za propozycjami z wybiegów to na przykład portfele pikowane, połyskliwe albo o brokatowej powierzchni. Nawiązujące do stylu boho portfele z frędzlami czy doczepionymi pomponami to także chętnie wybierane, ciekawie zdobione produkty.

Wielkość i konstrukcja a potrzeby użytkownika

Jeżeli jesteś już w stanie określić styl i materiał, jaki odpowiada Ci w przypadku nowego portfela, warto pochylić się także nad jego wielkością, konstrukcją a co za tym idzie - funkcjonalnością. Mają one wpływ na codzienne użytkowanie, dlatego powinny być szczególnie dobrze przemyślane. Osoby korzystające z portfela jedynie do banknotów i bilonu raczej nie   potrzebować modelu z dużą ilością kieszonek i przegródek. Podobnie właściciele jednej czy dwóch kart płatniczych nie zapałają miłością do portfela mieszczącego kilkanaście kart w tym formacie.

Jeżeli portfela używasz do przenoszenia podstawowych dokumentów, kilku kart płatniczych i niewielkich kwot pieniędzy, raczej nie wybieraj dużych, często dość ciężkich modeli. Nawet jeśli będą piękne, gorzej z ich praktycznością. Zwykle najlepiej sprawdzają się konstrukcje uniwersalne, posiadające najpopularniejsze rozwiązania. Warto wziąć pod uwagę solidność wykonania, aby portfel nie uległ uszkodzeniu w najmniej oczekiwanym momencie.

Dodatki takie jak wbudowana słona RFID, zapobiegająca odczytom kart zbliżeniowych schowanych do portfela czy specjalne ukryte schowki na dokumenty bywają bardzo praktyczne. Dla wielu osób ważne są również przezroczyste okienka na zdjęcia czy ważne notatki. Elementy usztywniające portfel mogą przedłużać jego trwałość, a specjalne szwy czy okucia zabezpieczać przed szybkim zużyciem w kluczowych miejscach.

Kolor portfela może mieć znaczenie

Dostępne w wielu sklepach portfele miewają często nawet bardzo zaskakujące kolory. Wybór koloru portfela to najczęściej kwestia gustu połączonego z wymiarem praktycznym. Czasami sporą rolę odgrywa dopasowanie tego galanteryjnego dodatku do innych posiadanych akcesoriów. Jednak wbrew pozorom dla wielu osób kolorystyka portfeli ma również inne znaczenie - symboliczne.

Uznaje się, że portfele w czarnym kolorze podkreślają klasyczną elegancję, są synonimem dostatku, luksusu. Symbolizują także autorytet posiadacza. Popularne zwłaszcza wśród kobiet czerwone portfele w znaczeniu symbolicznym mają pomagać w oszczędzaniu, gdyż mawia się, że przyciągają pieniądze. Mogą również podkreślać indywidualny charakter, zamiłowanie do wyzwań i odwagę posiadacza. Róż może podkreślać miłość do kobiety, romantyzm kiedy będzie prezentem. Dodatkowo stanowi podkreślenie kobiecości.

Stonowane kolory natury w przypadku portfeli mają także różne symboliczne znaczenia. Brązy i beże to synonimy spokoju i równowagi, również w strefie finansów. Niebieski portfel, w szczególności jako prezent pomoże w podkreśleniu indywidualnego charakteru lub zażyłości pomiędzy darczyńcą a obdarowanym. To kolor symbolizujący przyjaźń. Oryginalny zielony portfel może natomiast oznaczać przywiązanie do natury, ekologicznych postaw.

Portfel na prezent - czy to dobry pomysł?

Choć portfel to dosyć osobiste akcesorium, nadal jest często wybierane jako prezent z różnych okazji. Imieniny, urodziny, rocznica ślubu czy inne wydarzenie może pozwolić na podarowanie ciekawego portfela najbliższym osobom. Nie jest to raczej prezent uniwersalny, powinien być maksymalnie dobrze dobrany do preferencji użytkownika.

Jeżeli nie znasz zbyt dobrze osoby, której chcesz kupić portfel, lepiej wybierz inny gadżet. Również w sytuacji, gdy najbliżsi mają swój ulubiony portfel, z którym się nie rozstają, nowy gadżet nie będzie dobrym pomysłem. Portfel czy saszetkę warto kupić osobie, która korzysta z kilku różnych portfeli dopasowując je do stylizacji, albo też takiej, która wyraźnie sygnalizuje, że chciałaby dostać nowy dodatek tego typu.

Nowy portfel to także świetny prezent dla młodych ludzi. Dziecko rozpoczynające przygodę z oszczędzaniem czy kieszonkowym, młody człowiek ze swoją pierwszą kartą płatniczą - z okazji urodzin czy innej okoliczności z pewnością ucieszą się z eleganckiego lub kolorowego portfelika. Takie akcesorium może być również prezentem z przymrużeniem oka w różnych, nie do końca typowych życiowych sytuacjach.

Czy portfel stanie się kiedyś przeżytkiem?

Aktualne trendy w przenoszeniu wielu czynności do wirtualnej rzeczywistości, sieci, a także zastępowanie przedmiotów codziennego użytku elektroniką sprawiają, że być może w niedalekim czasie w pewnych rejonach świata portfele przestaną być użyteczne. Już teraz wiele osób na zakupy wychodzi z telefonem, w którym dzięki technologii NFC i odpowiedniej funkcjonalności aplikacji bankowej ma zaprogramowaną funkcjonalność karty płatniczej, albo też możliwość korzystania z funkcji szybkich płatności kodem. Mimo to nadal w wielu sytuacjach bilon czy banknoty wydają się niezastąpione, podobnie jak fizyczne wersje dokumentów, które również teoretycznie w wielu przypadkach można już mieć w formie aplikacji na smartfonie. Póki co warto mieć swój osobisty portfel, użyteczny i estetyczny dodatek niezastąpiony w codziennym funkcjonowaniu w społeczeństwie.