Oczekiwania na narodziny nowego członka rodziny wiążą się najczęściej z licznymi przygotowaniami. Należy do nich między innymi skompletowanie wyprawki, czyli wszystkich niezbędnych produktów w pierwszych tygodniach życia dziecka. Tuż po przyjściu na świat noworodka ciężko o czas na spokojne zakupy, dlatego warto przygotować wszystko wcześniej. Listy niezbędnych artykułów można bez trudu znaleźć w wielu miejscach, często są one dość zróżnicowane. Nawet jeżeli zostajesz rodzicem po raz kolejny, warto zaplanować odpowiednio przygotowania. Sprawdź, jakie produkty powinny stanowić niezbędne minimum dla każdego młodego rodzica, które gadżety są naprawdę przydatne, a co warto kupić jedynie w określonych sytuacjach. Dowiedz się więcej:

 • Kiedy zacząć kompletować wyprawkę?
 • Podstawowe produkty dla noworodków - o tym nie możesz zapomnieć!
 • Przydatne gadżety, które ułatwią pierwsze wspólne chwile
 • Gdzie kupować elementy wyprawki? - komfortowe zakupy online
 • Rodzina i przyjaciele a wyprawka noworodka
 • Przemyślane zakupy to podstawa - podsumowanie

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę?

Okres ciąży, choć dla niektórych przyszłych rodziców będącej zaskoczeniem, jest najczęściej czasem oczekiwania. Zwykle pierwsze elementy garderoby czy akcesoriów dla malucha kupuje się na samym początku, na fali emocji związanych z radosną wiadomością. Jednak rzetelne kompletowanie wyprawki powinno nastąpić później, najlepiej w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Pierwsze miesiące bywają trudne, wiążą się bowiem z przyzwyczajeniem organizmu kobiety do nowego stanu, różnymi ciążowymi dolegliwościami. Robienie zakupów w tym czasie może być utrudnione. Dodatkowo, na tak wczesnym etapie pary chcące znać płeć dziecka nie dysponują jeszcze taką informacją, zatem nie wiedzą, w jakiej kolorystyce wybierać kupowane artykuły.

Drugi trymestr ciąży przez wiele kobiet uważany jest za najlepszy okres. Większość ciążowych dolegliwości mija, a organizm nie jest jeszcze zmęczony codziennym dźwiganiem pokaźnego brzuszka - na to przyjedzie czas pod koniec ciąży. To dobry czas na zweryfikowanie posiadanych artykułów dla dziecka, a także zaplanowanie zakupów. Trzeba pamiętać, że w wyprawce dla noworodka powinny znajdować się również pewne artykuły dla mamy. W czasie, kiedy niemowlę spędza pierwsze chwile na świecie, kobieta wchodzi w okres połogu połączony zwykle z karmieniem piersią malucha, dlatego odpowiednie akcesoria i odzież będą nieodzowne.

Podstawowe produkty dla noworodków - o tym nie możesz zapomnieć!

Choć maluch w pierwszych tygodniach swojego życia wydaje się być mało wymagającym człowiekiem - w końcu przede wszystkim je, śpi i załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, nawet do zaspokojenia tych podstawowych potrzeb konieczne jest wiele produktów. Pomyśl zatem o:

 • Miejscu snu nowego członka rodziny - nie musi być to od razu łóżeczko niemowlęce, pierwsze miesiące w kołysce czy mobilnym składanym łóżeczku, które można dostawić do łóżka rodziców, są bardzo komfortowe dla obydwu stron.
 • Podstawowych tekstyliach - prześcieradełkach dopasowanych rozmiarem do miejsca snu, miękkich pieluszkach bawełnianych ułatwiających czynności higieniczne przy dziecku, kilku kocykach lub becikach, które przydadzą się do zapewnienia komfortu termicznego malucha.
 • Pieluszkach - jednorazowych typu pampers w odpowiedniej ilości do szpitala, a także na później. Warto wiedzieć, że obok wyboru różnych marek, dostępne są także pieluszki eko wytwarzane z materiałów przyjaznych dziecku i środowisku, jak również pieluszki wielorazowe, które już dawno nie przypominają ceratki i tetry. Do pieluszek przydadzą się również delikatne chusteczki nawilżane.
 • Zestawie ubranek odpowiednich do pory roku i wielkości noworodka - współczesne badania USG w końcowej fazie ciąży potrafią ze sporą dokładnością przewidzieć wagę i wzrost dziecka, zatem po kilka sztuk body, śpioszków, pajacyków czy kombinezon i czapeczkę można kupić we właściwym rozmiarze. Generalnie, na dzieci urodzone w terminie pasuje zwykle odzież w rozmiarze 56-62.
 • Środku transportu dla malucha - obok podstawy w dzisiejszych czasach, czyli fotelika samochodowego najlepiej ze specjalną wkładką dla niemowląt, większość osób decyduje się na wózek. Konstrukcje typu 3w1 zaspokajają większość potrzeb przez pierwsze trzy lata malucha. Warto również rozważyć zakup chusty lub nosidła ergonomicznego, które z powodzeniem mogą zastąpić wózek, a przy okazji ułatwić wiele sytuacji w domu.
 • Wanience lub wiaderku do kąpieli niemowlęcia wraz z niezbędnymi akcesoriami - warto kupić specjalne ręczniki dla niemowląt z kapturkiem wykonane z miękkiej bawełny, termometr do wody, a także akcesoria do pielęgnacji - nożyczki lub obcinaczki do paznokci dla niemowląt, miękką szczotkę do włosków, aspirator do odciągania katarku z nosa.
 • Środkach higienicznych i kosmetycznych - najlepiej postawić na delikatne, o jak najbardziej naturalnym składzie produkty hipoalergiczne, by uniknąć narażania delikatnej skóry noworodka na podrażnienie. Na produktach dedykowanych dla dzieci znajduje się zwykle informacja, od którego miesiąca życia można je stosować.

Obok podstawowych elementów wyprawki, warto również zastanowić się nad zakupem dodatkowych akcesoriów, które w wielu sytuacjach upraszczają opiekę nad dzieckiem.

Przydatne gadżety, które ułatwią pierwsze wspólne chwile

Wielu przyszłych rodziców w szaleństwie zakupów dla niemowlaka nabywa mnóstwo artykułów, których później praktycznie w ogólne nie używa. Dotyka to zwłaszcza przyszłych rodziców pierworodnego malucha. Które akcesoria czy urządzenia będą przydatne przy dziecku, choć nie należą do niezbędnych? Z pewnością można tu wskazać dedykowany przewijak dla dziecka, na przykład jako nakładka na łóżeczko, komodę czy wolnostojący mebel. Pozwala na bezpieczne przewinięcie malucha, a przy okazji umożliwia zachowanie wygodnej pozycji opiekuna. Również różnego typu organizery na akcesoria dla malucha należą do przydatnych, ale niekoniecznie niezbędnych gadżetów. Łóżeczka turystyczne sprawdzą się dla osób, które z maluchem będą wyjeżdżać. To także dobry pomysł na bezpieczny kojec w większych domach.

Duża część rodziców kilkumiesięcznych niemowląt nie wyobraża sobie funkcjonowania bez specjalnego leżaczka lub hamaczka dla dziecka. Pozwala on na chwilę odłożyć bezpiecznie malucha w czasie jego aktywności. Warto zwrócić uwagę na to, by produkt był dobrej jakości, stabilny i bezpieczny. Nieodzownym elementem dla wielu rodziców jest również mata dla niemowląt, często określana jako mata edukacyjna. Przydaje się w czasie, gdy maluch kładziony na brzuszku ćwiczy mięśnie karku i szyi, a także później, gdy powoli odkrywa otaczający go świat. Opiekunowie maluchów karmionych butelką doceniają nowoczesne podgrzewacze do butelek z funkcją sterylizacji, które w późniejszym czasie sprawdzają się do podgrzewania obiadków. Ciekawym pomysłem jest również pierwsza szumiąca przytulanka, która dzięki nagranym odgłosom przypominającym te słyszane w życiu płodowym może ułatwiać zasypianie niemowlaka. To tylko kilka z wielu możliwości. Warto przed kupnem którejś z nich zastanowić się dobrze, czy faktycznie będzie ona przydatna.

Gdzie kupować elementy wyprawki? - komfortowe zakupy online

Choć wiele osób czerpie przyjemność z robienia zakupów stacjonarnie - spacerowania, dotykania, oglądania i wybierania, to często jest to mocno utrudnione. Lokalne sklepy mogą ponadto posiadać ograniczony asortyment, a ceny produktów mało konkurencyjne. Zakupy w sieci w przypadku wyprawki niemowlęcej mają ogrom zalet. Poza faktem naprawdę szerokiego wyboru artykułów, możliwością sprawdzenia opinii o nich wśród użytkowników, kupowanie w Internecie to szansa na uzyskanie wyjątkowo atrakcyjnych cen. Kobiety w ciąży kompletujące wyprawkę w taki sposób podkreślają również, że brak konieczności samodzielnego transportu wielu często ciężkich rzeczy odgrywa dla nich kluczową rolę. Warto również pamiętać o szczególnej cesze kupowania online - każdego konsumenta chroni prawo, w razie chęci zwrotu produktów zawsze jest taka możliwość w ciągu 14 dni od zakupów. Nietrafiony kolor, zdublowany przedmiot, zakup pod wpływem impulsu? Odesłanie go w odpowiednim czasie to nie problem.

Rodzina i przyjaciele a wyprawka noworodka

Kobiety oczekujące przyjścia na świat swojego dziecka traktowane są w sposób wyjątkowy. Dlatego też przyszli rodzice bardzo często otrzymują drobne lub bardziej kosztowne podarunki w związku ze zbliżającym się czasem wejścia w rodzicielską rolę. Prezenty na baby shower czy już po narodzinach chrzest albo “przyjęcie powitalne” mogą być częścią wyprawki. Warto porozumieć się z osobami chcącymi coś podarować maluchowi, by nie kupiły rzeczy, które nie będą potrzebne. Wiele bliskich osób może także chcieć podzielić się ubrankami, sprzętami czy zabawkami po własnych dzieciach. To dobry sposób na uzupełnienie wyprawki, jednak trzeba być w takiej sytuacji asertywnym. Drugi wózek, łóżeczko czy kolejny worek ubranek niemowlęcych gdy posiadasz już kompletną wyprawkę, nie będą Ci potrzebne, a zawsze może okazać się, że jest ktoś, kto bardziej będzie potrzebował takich rzeczy. Podobnie nie bój się odmawiać, jeżeli ktoś chce podarować Twojemu maluchowi na przykład kołyskę, a ty ten przedmiot chcesz kupić samodzielnie, bo masz już wybrany wymarzony model i kolor.

Przemyślane zakupy to podstawa - podsumowanie

Bez wątpienia w przypadku kompletowania wyprawki dla malucha bardzo ważne jest dobre przemyślenie wszystkich jej elementów. Trzeba to zrobić nie tylko ze względu na konieczność zapewnienia niezbędnych, funkcjonalnych przedmiotów i akcesoriów, ale także niekupowania rzeczy nadmiarowych. Dla niemowlęcia bardzo ważna jest przede wszystkim bliskość i czułość rodziców oraz zaspokojenie podstawowych potrzeb, natomiast to, czy będzie miało kompletnie wyposażony pokój ze wszystkimi gadżetami, czy niewielką kołyskę i niezbędne produkty nie ma większego znaczenia jeszcze przez długi czas.