Kupowanie pościeli jest prawdopodobnie jednym z najprostszych i najszybszych sposobów na to, aby nadać naszej sypialni zupełnie nowego wyglądu. Okazuje się jednak, że przyjemność związana z tym zakupem może niekiedy okazać się nieco zagmatwana. Na rynku mamy dostęp do ogromnej ilości tkanin. Jeżeli jest ich tak ogromna ilość, to skąd tak właściwie mamy wiedzieć, który rodzaj prześcieradła będzie najlepszy? Z drugiej strony czym tak właściwie są tkaniny? Prawdopodobnie każdy z nas będzie w stanie zdecydować się na wybór jakiegoś koloru. Jednakże powstaje nieco komplikacji, gdy musimy wybrać tkaninę zgodnie z naszymi preferencjami.

 

  • Różne rodzaje bawełny
  • Mniej popularne tkaniny wykorzystywane do tworzenia prześcieradeł

 

Różne rodzaje bawełny

Istnieje wiele powodów, dla których bawełną jest jednym z najpopularniejszych wyborów, jeżeli chodzi o tworzenie tkanin. Sprawdza się doskonale nie tylko w przypadku bielizny i ciepłych ubrań, ale także podczas szycia pościeli. Bawełna charakteryzuje się niezwykle trwałą powierzchnią. Mimo trwałości materiał ten pozwala oddychać naszej skórze, jest miękki i niezwykle łatwy w pielęgnacji oraz czyszczeniu. Mimo tych wszystkich zalet bawełna jest niezwykle przystępna cenowo. Nic dziwnego, że została tak popularnym wyborem na całym świecie. Warto jednak wspomnieć o tym, że na rynku znajdziemy różne rodzaje bawełny, z których producenci tworzą dzisiejsze tkaniny. Pierwszy rodzaj bawełny, na który zwrócimy uwagę to bawełna egipska. Jest to pewnego rodzaju luksusowy wybór wśród tkanin z uwagi na to, że wykonana z niej pościel jest szczególnie miękka. Egipska bawełna charakteryzuje się długimi włóknami, które odpowiadają za szczególną miękkość utkanej tkaniny. Kolejnym rodzajem bawełny jest odmiana Pima. Jest to specjalny rodzaj bawełny uprawiany głównie z myślą o produkcji pościeli. Bardzo łatwy w czyszczeniu i odporny na pranie. Ostatni rodzaj bawełny, o którym wspomnimy to znany na całym świecie Flanel. Jest to bawełniana tkanina tkana grubymi splotami, które zatrzymują ciepło. Dzięki temu flanel doskonale sprawdza się w trakcie mroźnych temperatur, gdy zależy nam na tym, aby zatrzymać ciepło po wewnętrznej stronie tkaniny. Jeżeli jednak chodzi o prześcieradła, flanel będzie doskonałym pomysłem, gdy tylko zacznie zbliżać się zima.

Mniej popularne tkaniny wykorzystywane do tworzenia prześcieradeł

Prawdopodobnie niewiele osób słyszała o tkaninie znanej jako Tencel. Jest to miazga drzewna eukaliptusa. Dzięki temu, że tkaninę pozyskuje się z eukaliptusa, materiały wykonane z tencelu mają naturalne bakteriobójcze właściwości. Jest to tkanina bardzo trwała, miękka i przyjazna dla środowiska. Produkcja tencelu wymaga mniej zasobów niż tworzenie bawełny, dlatego też cały proces sprzyja środowisku naturalnemu. Mimo tego tencel ustępuje bawełnie, jeżeli chodzi o przepuszczalność powietrza. Nie oddycha aż tak dobrze. Kolejnym włóknem, które wymienimy w naszym wpisie, jest jedwab. Charakteryzuje się on chłodną i miękką strukturą. Cechy te sprzyjają ciepłym klimatom, dlatego też prześcieradła z jedwabiu będą fantastycznym wyborem na lato. Oprócz miękkiego w dotyku i aksamitnego profilu musimy liczyć się także z tym, że jedwab należy do niezwykle drogich tkanin. Jest uważany za luksusowy, dlatego też przyjdzie nam za niego słono zapłacić w porównaniu z syntetycznymi tkaninami. Mimo wszystko jest wart swojej ceny, szczególnie jeżeli mamy problemy z alergią. Jedwab jest naturalnie hipoalergicznym włóknem. Zwróciliśmy uwagę na najdroższe typy tkanin, do których należą jedwab i bawełna królewska. Warto również zwrócić uwagę na budżetowe opcje. Jedną z nich jest poliester. Materiał ten jest sztucznie wyprodukowanym włóknem. Jego produkcja wymaga użycia składników podobnych do tych zawartych w plastikowych butelkach. Poliester jest dosyć sztywny i szorstki w dotyku. Charakteryzuje się jednak naprawdę przystępnymi dla portfela cenami. Z uwagi na swój tani profil, poliester bardzo często jest dodawany do droższych tkanin, aby obniżyć całościowy koszt produktu. Bardzo często spotkamy na rynku mieszankę poliestru i bawełny. Ostatnim materiałem, który weźmiemy pod uwagę, są włókna bambusowe. Chociaż dla wielu osób włókna te wydają się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku, przy użyciu odpowiedniej techniki można z nich zrobić całkiem dobrej jakości pościel. Pozyskana z drzew miazga bambusowa przechodzi przez obróbkę chemiczną, która jest niezbyt przyjazna dla środowiska. Mimo tego bambus jest całkiem dobrą alternatywą dla bawełny. Miękki, trwały i przede wszystkim pozwala oddychać skórze.