Pościel bawełniana jest jedną z najczęściej wybieranych. Jej popularność wynika z niskiej ceny, w porównaniu do innych materiałów, oraz komfortu, jaki zapewnia. Nie da się ukryć, że po prostu w sklepach taka pościel jest najłatwiej dostępna, a wybór jest wręcz ogromny. Bawełna znana jest już od tysięcy lat, a mimo upływu lat wciąż jest cenionym materiałem. Obecnie można kupić wiele tkanin, które stworzono z włókien bawełny. Co wybrać, jeśli chcemy mieć ładną i wygodną pościel?

Przeczytaj nasz krótki poradnik, a na pewno dokonasz właściwego wyboru:

  • Wysoki komfort użytkowania
  • Konkurencyjna cena
  • Najpopularniejsze rodzaje tkanin bawełnianych
  • Podsumowanie

Wysoki komfort użytkowania

Kupując pościel, zawsze zwracamy uwagę na to, jaka jest w dotyku. Miękka pościel ma o wielu więcej zwolenników niż sztywny, ale trwały materiał. Bawełna ma wiele właściwości, które są pożądane w przypadku wyboru właśnie poszewek.

Ten materiał zapewnia nam lekkość, ale i ciepło. Założona pościel latem chłodzi, a w zimie ociepla. Zapewnia cyrkulację powietrza, przez co śpimy komfortowo bez budzenia się, bo nam za zimno lub zbyt gorąco. Bawełna ma też wysoką higroskopijność, czyli wchłania wilgoć. W lecie, gdy temperatury są bardzo wysokie, będzie pochłaniać pot, przez co nam będzie się lepiej spało. A z drugiej strony taką pościel można szybko wyprać w pralce, nastawiając ją na najniższą temperaturę. Pościel z bawełny szybko też wysycha i nie wymaga krochmalenia czy innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Dużą zaletą, zwłaszcza patrząc pod kątem urządzenia sypialni, aby ładnie wyglądała, jest ogromny wybór na rynku pościeli bawełnianej. Ten materiał można farbować i wybielać, a nawet zastosować na nim wielobarwny nadruk. Bez trudu znajdziemy wzór, który najbardziej będzie się nam podobał.

Konkurencyjna cena

W porównaniu choćby do satyny czy jedwabiu pościel uszyta z bawełny jest tania. Nie oznacza to, że jest też kiepskiej jakości. Wbrew pozorom bawełna to bardzo wytrzymały materiał, a do tego występuje w wielu splotach. Możemy kupić pościel z kory, flaneli czy satyny bawełnianej i każda z tych tkanin wykonana jest z włókien bawełny.

Komplet pościeli bawełnianej, można z powodzeniem kupić nawet za 30 zł. Także prześcieradła są dość tanie i ich ceny zaczynają się od kilkunastu złotych. Za tę cenę otrzymujemy jednak wysoką jakość oraz trwałość. A co ważniejsze komfort, który zapewnia tkanina z naturalnych włókien.

Najpopularniejsze rodzaje tkanin bawełnianych

Można powiedzieć, że pościel bawełniana to szerokie pojęcie. Dużo tkanin wykonuje się z włókien bawełny oraz z mieszanki 100% bawełny i włókien syntetycznych. Najpopularniejsze tkaniny, z których wykonuje się pościel to m.in.:

  • Flanela – miękka i puszysta w dotyku, ale lekka i przewiewna. Świetnie sprawdza się zimą.
  • Satyna bawełniana – gładka, elegancka, aksamitna w dotyku. Często używana zamiast satyny, ponieważ posiada zbliżony wygląd, ale zachowuje właściwości typowe dla bawełny.
  • Kora bawełniana – ta tkanina wyróżnia się karbowaną powierzchnią, dzięki czemu nie trzeba jej prasować.
  • Bawełna egipska – najdroższa tkanina wykonana z bawełny. Wykonywana jest z najszlachetniejszej odmiany naturalnych włókien. Warto pamiętać, że może mieć różne sploty.

Podsumowanie

Wybierając dobrą pościel, zawsze warto postawić na bawełnę. Z jej włókien plecie się różne tkaniny, które świetnie sprawdzą się zimą, jak i latem. Pościel bawełniana jest też z reguły przystępna cenowo. Za jedną z największych zalet można uznać dostępność takiej pościeli. Kolejna zaleta to przeogromny wybór wzorów i kolorów. Pościel tego rodzaju sprawdzi się i w pokoju dla dzieci, i dla dorosłych.