Przydomowy ogród albo działka rekreacyjna to przestrzeń, dzięki której możesz mieć bliski kontakt z naturą. Jeżeli jest on na Twoich zasadach, może przynieść ogromne korzyści dla zdrowia. Pielęgnacja roślin, rozplanowanie najważniejszych stref zabawy, relaksu czy upraw użytkowych to wyzwania dla osób, które dopiero weszły w posiadanie ogrodu. Jak to wszystko zorganizować, niekoniecznie dysponując ogromnym budżetem i pomocą projektanta ogrodu? Jesteś właścicielem ogrodu, ale brakuje Ci pomysłów na jego urządzenie w taki sposób, by był zieloną oazą wypoczynku? A może szukasz pomysłów na nową aranżację przestrzeni do relaksu? Oto kilka propozycji, które pozwolą na ciekawą odmianę Twojego ogródka:

  • Nawet mały ogród podziel na strefy
  • Strefa wypoczynku - jak ją zorganizować na niewielkiej przestrzeni
  • Przydomowe SPA i relaks we własnym ogrodzie
  • aktywny wypoczynek dla wielbicieli sportów
  • Ciekawe ogrodowe propozycje dla rodzin z dziećmi

Nawet mały ogród podziel na strefy

Brak organizacji przydomowej przestrzeni może powodować bałagan, a w konsekwencji niemożność odnalezienia dobrego miejsca na relaks. Nawet jeżeli masz do dyspozycji jedynie taras czy balkon, na którym będzie urządzony przydomowy ogródek, warto wyznaczyć w przestrzeni funkcjonalne strefy. Podobnie można postąpić w dużym, rozległym ogrodzie czy działce, jest to nawet wysoce wskazane. W przypadku niewielkich powierzchni strefa relaksu i wypoczynku może łączyć się z tą bardziej użytkową, a także tą do zabawy, o ile jest planowana i możliwa do uzyskania. Jednak w każdym przypadku należy zaznaczyć przynajmniej umowne granice, na przykład stawiając donicę z ulubionym kwiatem pomiędzy miejscem do odpoczynku a kącikiem uprawy roślin.

Strefa wypoczynku - jak ją zorganizować na niewielkiej przestrzeni

Zagospodarowanie niewielkiego ogródka czy tarasu bywa prawdziwym wyzwaniem. Tu przestrzeń nas ogranicza, nie pozwala na realizację wszystkich wizji. Ciekawym podejściem może być obranie punktu głównego strefy wypoczynku, na przykład wygodnego leżaka czy hamaka dla dwojga, wokół którego będą planowane kolejne elementy wystroju ogrodu. Hamak jest miejscem relaksu nawet dla dwójki dorosłych jednocześnie, a w razie potrzeby można go w prosty sposób zdemontować, tworząc przestrzeń na ustawienie stolika z krzesłami do wypicia ulubionej kawy albo herbaty. Miejsce na relaks czy nawet odrobinę intymności warto oddzielić od pozostałej części ogrodu zielenią. Można to uzyskać, sadząc rośliny pnące przy ażurowej ściance, czy w większym ogrodzie krzewy o odpowiedniej wysokości.

Przydomowe SPA i relaks we własnym ogrodzie

Właściciele dużych ogrodów mają zdecydowanie większe możliwości ich aranżacji, również pod kątem funkcjonalnym. Tak zwana strefa relaksu w zależności od zakładanego budżetu może być bardzo atrakcyjna. Nawet zwykłe, proste meble ogrodowe wypoczynkowe w zielonej oprawie roślin pozwalają na odpoczynek. Dodając do nich odpowiednie oświetlenie ogrodowe, które sprawdzi się wieczorami, tworzysz nastrojowy zakątek. Warto wyjść do ogrodu, by odpocząć w słońcu, zadbać o siebie w ramach ogrodowego SPA, zrelaksować się za pomocą automasażu lub z wykorzystaniem basenu ogrodowego czy mgiełki wodnej. Zarówno latem, jak i w chłodniejszym okresie przydomowa wanna jacuzzi, na przykład dmuchana może być w centrum zainteresowania.  Stworzenie funkcjonalnego, a zarazem nastrojowego miejsca nie musi być trudne, trzeba tylko dobrze rozplanować swoje działania.

Aktywny wypoczynek dla wielbicieli sportów

Czy ogród może być przestrzenią do uprawiania sportu? Dlaczego nie! Oczywiście nie każde miejsce będzie dobre, bo dla większości aktywności potrzeba sporo powierzchni. Jednak zwykle udaje się znaleźć taką dziedzinę sportową, która na trawniku, jakim dysponujemy, będzie doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu. Do kopania piłki do prowizorycznej albo rozkładanej bramki potrzeba tylko kilka metrów kwadratowych, podobnie jak do siatkówki albo badmintona. Ćwiczenia rozciągające na świeżym powietrzu wymagają tak naprawdę jedynie miejsca na matę do ćwiczeń. Podobnie zresztą chwila relaksu na specjalnej macie do akupresury. Jesteś wielbicielem innych sportów na świeżym powietrzu? Z pewnością można dostosować ogrodowe warunki do elementów twoich ulubionych dyscyplin.

Ciekawe ogrodowe propozycje dla rodzin z dziećmi

Strefa łącząca relaks z zabawą to najczęściej wybór rodzin, w których są dzieci. Ciężko bowiem o odetchnięcie rodziców, gdy dzieci nie mają co robić w ogrodzie. Może nie trzeba od razu budować całego placu zabaw, ale pewne jego elementy to dobry pomysł na wyposażenie ogródka. Prosta piaskownica, którą można niewielkim kosztem zbić z desek lub kupić gotowy model z plastiku potrafi zająć zarówno młodsze, jak i nieco starsze dzieci. Bardziej zaawansowani majsterkowicze mogą zbudować dla pociech ogrodowy domek, a później uzupełnić go o zjeżdżalnię. Odprężenie w zabawie na trampolinie docenią miłośnicy ruchu, a gra w chowanego to szansa na powrót do dziecięcych lat niewymagająca żadnych inwestycji.

Aby ogród stał się przestrzenią idealną na wypoczynek, trzeba o niego zadbać i urządzić po swojemu. Odpowiednio zaplanowane strefy sprawią, że w zaciszu własnego ogrodu będzie można w pełni się odprężyć i rozerwać.