Posiadanie psa to marzenie wielu osób. Nie tylko dzieci chcą mieć puchatego czworonoga w domu, ale i osoby dorosłe w końcu decydują się na adopcję czy zakup wymarzonego pieska. Jeśli pierwszy raz będziemy opiekować się takim stworzeniem, dobrze jest przygotować się na to wyzwanie. Zdarza się, że opieka nad psem jest bardziej wymagająca, niż myśleliśmy lub też jest całkowicie odwrotnie, pies jest tak samodzielny, że od nas wymaga jednie wyżywienia i spacerów. Jednak dobrze jest być przygotowanym na psa o każdym możliwym charakterze.

W tym artykule przeczytasz o:

  • Jak sprawdzić, czy sobie poradzisz?
  • Jaką rasę wybrać?
  • W jaki sposób przygotować mieszkanie na nowego domownika?
  • Akcesoria, które musi mieć każdy właściciel psa

Jak sprawdzić, czy sobie poradzisz?

Największym zmartwieniem młodych właścicieli piesków, jest poradzenie sobie ze zmianami, jakie niesie ze sobą posiadania zwierzaka. Wiele fundacji, które specjalizują się w adopcji, niestety zauważa, że sporo zwierząt zostaje do nich zwróconych, bo nowi właściciele nie byli przygotowani na taką zmianę. Jednak można się na nią przygotować i zawczasu sprawdzić, czy sobie z nią poradzimy.

Gdy mieliśmy już jakieś zwierzątko domowe, na pewno zdajemy sobie sprawę, że codziennie musimy dbać o jego wyżywienie, czystość i samopoczucie. Jeśli dopiero planujemy pierwszego domowego pupila, może być nam trudniej sobie to wyobrazić. Dlatego dobrym pomysłem jest nawet „pożyczenie” od kogoś znajomego psa na kilka godzin. Wyprowadzenie go na spacer, nakarmienie go, uczesanie czy nawet zabawa z nim, pokażą nam, jak może wyglądać dbanie o swojego zwierzaka. Jeżeli nie jest to możliwe, innym pomysłem jest kontakt z fundacją czy schroniskiem, gdzie można zapisać się na wolontariat i samemu zobaczyć, jak powinno dbać się o psa.

A co, jeśli nie mamy takiej opcji? Zacznij wychodzić kilka razy dziennie na spacery. Z psem i tak musisz wyjść rano i kilka razy w ciągu dnia, więc zacznij robić to samemu. Choćby taki trening pokaże Ci, czy faktycznie masz wolę, aby opiekować się żywym stworzeniem.

Jaką rasę wybrać?

Tutaj mamy również trudne zadanie. Eksperci doskonale opisują każdą rasę pod względem warunków, jakie potrzebują oraz charakteru czy zachowania zwierząt. Jednak warto pamiętać, że zachowanie psa kształtuje się przez spędzanie z nim czasu, szkolenie go samodzielnie lub pod okiem psiego trenera. Niektóre rasy są z natury bardziej podatne na szkolenie lub są określane mianem łagodnych. Nie oznacza to jednak, że psy, które noszą etykietę „charakternych”, nie będą posłuszne i przyjaźnie nastawione.

Oprócz charakteru psa oraz możliwości jego ułożenia czy nawet dopasowania do naszego stylu życia ważna jest wielkość zwierzaka. Mając małe mieszkanie, dobrze jest szukać pupila wśród mniejszych wielkością ras. Taki piesek będzie mógł się nawet wybiegać w domu. Gdy warunki nam pozwalają na większego psa, można rozważyć i takiego. Osoby, które mają dom z ogrodem, powinny też zastanowić się, czy chcą zbudować psu odpowiednią budę na zewnątrz, czy jednak będzie on mieszkał w domu np. na ganku, czy w przedpokoju. Oczywiście nie oznacza to, że mając duży ogród i dom jednorodzinny, trzeba od razu kupić dużego psa. Również i w tym wypadku można wybrać mniejszego przyjaciela.

W jaki sposób przygotować mieszkanie na nowego domownika?

Nie tylko siebie i domowników trzeba przygotować na taką zmianę jak posiadanie psa. Także dom czy podwórko, na którym będzie mieszkać nowy domownik, musi być odpowiednio wyposażone. Można jednak jasno stwierdzić, że są pewne rzeczy, o które trzeba zadbać, biorąc szczeniaka, ale też inaczej należy przygotować mieszkanie na adoptowanego psa po przejściach.

Wybierając młodego pieska, warto schować przed nim buty i kable, oraz inne rzeczy, które mógłby zjeść czy pogryźć. Młode zwierzęta psocą, bawią się i przy okazji broją. Lepiej zawczasu zabezpieczyć obuwie, wycieraczki, a nawet przewody, aby piesek ich podczas zabawy nie przegryzł. Z kolei psy starsze często mają już swoją historię. Biorąc je do domu, trzeba zapewnić im azyl, aby powoli przyzwyczaiły się do nowego miejsca.

Dobrze jest wygospodarować spokojne miejsce, w którym pies odpocznie po zabawie, będzie mógł się schować czy po prostu poczuć bezpiecznie. W domu może to być nawet zakątek za kanapą czy fotelem. Na podwórku dobrze jest postawić psu budę i uczyć go korzystać z niej, jak z jego własnego domu. Potrzebne więc będą legowiska i maty odpowiednie wielkością. Co jeszcze trzeba mieć przygotowane dla psa?

Akcesoria, które musi mieć każdy właściciel psa

Wiele osób uważa, że podstawą są miejsce do spania, miski i smycz. Z jednej strony jest to prawidłowe myślenie, ale zdecydowanie potrzeba jest więcej akcesoriów, aby pies mógł się radośnie bawić. Każdy właściciel musi też zaopatrzyć się w woreczki na psie odchody. Spacerując z psem, trzeba też po nim sprzątać. A więc zapas woreczków musi nam towarzyszyć przy każdym wyjściu. Można też nabyć specjalne torebki z wkładem woreczków. Wyglądają one bardzo estetycznie i nikt z przechodniów nas mijających nie zorientuje się, że w torebce mamy zapas woreczków do sprzątania po psie.

Ponadto, choć najbardziej popularne jest wyprowadzanie psa na spacer w obroży ze smyczą, to można kupić bardziej funkcjonalne szelki. Są one wygodniejsze i dla psa, i dla właściciela, ponieważ można pewniej trzymać psa podczas spaceru, a dla samego zwierzaka jest to wygodniejsze, ponieważ uchwyt rozkłada się równomiernie na ciele, a nie tylko koncentruje przy szyi. Osoby, które lubią biegać, mogą biegać z psem! Wystarczy kupić smycz z amortyzatorem do biegania oraz pas, do którego można ją podpiąć i nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać jogging z pupilem.

A co przyda się w domu? Każdy pies musi mieć co najmniej dwie miseczki. Jedną na jedzenie, a drugą na wodę, która powinna być cały czas napełniona. Można jednak kupić też matę pod miski, aby te się nie przesuwały lub nawet pojemniki na wyższym stojaku. Ten sprawdzi się świetnie w przypadku wyższych zwierząt. Potrzebne będą też szczotka do czesania zwierzęcia. Nawet psy z krótką sierścią sezonowo będą ją gubić. Dobrze jest zawczasu o tym pomyśleć i zaopatrzyć się w szczotkę.

Każde stworzenie obojętnie od wieku potrzebuje też rozrywki, którą jest zabawa z jego domownikami. Zabawek można wymieniać niezliczone nazwy. Wspaniale jest jednak dać psu zabawkę, którą może sam się bawić, jak piszczący gryzak, oraz coś, czym może się bawić z właścicielem jak frisbee. Choć kilka takich akcesoriów sprawi, że pies będzie szczęśliwy, a jego właściciel będzie miał ułatwione zadanie dbania o swojego pupila.